Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejpomalejší, máte padáka! O výpovědi rozhodují stroje, přiznal Amazon

Zasedl si na vás šéf a dal vám výpověď? Pro zaměstnance v amerických distribučních centrech Amazonu je taková otázka dost zapeklitá. Z prohlášení firmy totiž jasně vyplývá, že o vyhazovu rozhoduje počítač, nikoli člověk. Zaměstnanci jsou každou sekundu sledováni a počítač měří jejich osobní výkonnost.

O tom, kdo bude propuštěn z distribučního centra Amazonu, rozhodují automaty bez zásahu manažerů | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Berou roboti lidem práci? O tom se vedou spory už dlouho. Pesimisté varují, že kvůli automatizaci přijde o práci velké množství lidí. Optimisté oponují. Automatizace podle nich vytvoří novou ekonomiku a pracovní místa.

Americká megakorporace Amazon patří mezi firmy, které to s automatizací myslí opravdu vážně. Tiskový mluvčí obvykle novinářům zdůrazňuje, že v jejích distribučních centrech pracují „roboti s lidmi“, nikoli „roboti místo lidí“. A roboti tedy lidem neberou práci.

Nyní je díky dokumentům, které Amazon použil u soudu, jasné jedno. Roboti, respektive automaty, berou lidem práci trochu nečekaným způsobem. Počítače totiž dávají u Amazonu pracovníkům výpovědi „bez lidského přičinění“.

Výpovědi dává automat, nadřízení na to nemají vliv

Zpráv o tom, že zaměstnanci v distribučních centrech Amazonu pracují v nelehkých podmínkách a každý jejich krok je přísně sledován, nejsou nové. Už před šesti lety informovala BBC nebo The Guardian o přísném režimu, kterým se sklady řídí.

Amazon sleduje polohu a činnost každého zaměstnance a měří jeho osobní produktivitu i rychlost

Počítač sleduje polohu každého zaměstnance a měří jeho efektivitu (a efektivitu celé směny) se strojovou přesností. Ta je vyžadována i od zaměstnanců, kteří mají přesně stanovené kvóty, kolik zboží musí posbírat, jak rychle a v jakém pořadí.

Redakce magazínu The Verge získala dokumenty týkající se sporu Barbary Duvallové. Ta se s Amazonem soudí proto, že byla, jak říká, nespravedlivě vyhozena z práce za účast na kolektivních aktivitách, které jsou chráněny zákonem (patří mezi ně například možnost kolektivního vyjednávání nebo vzájemná výpomoc zaměstnanců, paragraf 157 a 158).

Amazon na svou obranu v dokumentech uvádí, že je nemožné, aby Duvallová dostala výpověď neprávem. Vylučuje možnost, že by šlo o nějakou osobní záležitost ze strany vedení. Firma se hájí tím, že Duvallovou nevyhodil člověk, ale počítač, jak je to ostatně u Amazonu běžné: „Kritéria jsou zcela objektivní. Produkční systém generuje všechny důtky a výpovědi automaticky, bez jakéhokoli vstupu od nadřízených.“

Dokumenty týkající se propuštění paní Barbary Duvallové. Amazon v nich vysvětluje, že „kritéria pro posuzování jsou zcela objektivní a všechna oznámení o varování a propuštění jsou generována zcela automaticky“.

Duvallová byla podle dokumentu (PDF) propuštěna kvůli nedostatečné efektivitě práce. Automatický systém totiž neustále měří polohu zaměstnanců, sleduje jejich činnost a měří i efektivitu. Pokud produktivita nevyhovuje nastaveným kvótám, dostává zaměstnanec důtku, školení, v případě opakování pak rovnou výpověď.

„Systém sleduje produktivitu každého zaměstnance a automaticky generuje varování nebo výpovědi.“

„Abychom zajistili, že zaměstnanci kompletují objednávky tak rychle, jak je to jen možné, vyvinula firma Amazon proprietární měřítko produktivity. Tak je měřena produktivita každého jednotlivého zaměstnance,“ stojí v dokumentu, který pro společnost Amazon vytvořila právnická firma Morgan Lewis. „Počítačový systém Amazonu pak vyhodnocuje produktivitu každého jednotlivého zaměstnance a automaticky generuje varování nebo výpovědi.“

Manažeři v distribučním centru podle dokumentu nemají možnost tato hodnocení ovlivnit, mohou ovšem zasáhnout v případě, že byla důtka udělena chybnou aplikací pravidel a tuto chybu napravit (což se v minulosti u Duvallové stalo dvakrát). Za šest varování v rozmezí dvanácti měsíců, nebo za dvě důtky následuje automatická výpověď.

Dokumenty týkající se propuštění paní Barbary Duvallové. Amazon v nich...

Amazon pro redakci Verge uvedl, že zaměstnanci se proti automaticky generované výpovědi mohou odvolat. Zároveň potvrdil, že těchto výpovědí rozhodně není málo. „Asi tři sta zaměstnanců takto dostalo výpověď (mezi srpnem 2017 a zářím 2018) v našem distribučním centru v Baltimoru,“ uvedl zástupce Amazonu. V centru pracuje dva a půl tisíce lidí na stálý úvazek.

Reakce firmy Amazon

„V žádném případě není pravda, že by zaměstnanci dostali výpověď od automatu. Nikdy bychom nedali zaměstnanci výpověď, aniž bychom se napřed ujistili, že od nás dostal maximální možnou podporu, včetně tréninku a školení. (...) Podobně jako další společnosti máme nároky ohledně výkonnosti, a to jak na korporátní zaměstnance, tak na zaměstnance distribučních center.“

Zdroj: tiskové oddělení Amazon pro Technology Review

Jak vypadá práce u Amazonu:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Růst za každou cenu. Lidé jsou u Amazonu jako roboti

E-shop Amazon generuje neuvěřitelných 234 miliard dolarů v příjmech ročně (asi 5 370 miliard korun) a vytrvale se snaží navýšit podíl na trhu. V Americe je podíl Amazonu asi 48 % na online prodejích a 7,7 % ve všech prodejích, což jsou obrovská čísla. Uvádíme je proto, aby byl lépe vidět tlak, pod kterým je firma i její manažeři. Ekonomika Amazonu je založená na neustálém růstu. Každý rok „musí“ firma navýšit svůj už tak obrovský tržní podíl, jinak zklame očekávání investorů a její akcie klesají.

Udržet růst na takovém tempu vyžaduje, aby se vše v distribučních centrech Amazonu zcela podřídilo efektivitě. Centrální logistický systém ví o poloze každého balíku, žlutého košíku i zaměstnance. Uvnitř budovy to vypadá jako v útrobách pevného disku. Vše má své místo a kmitá jako dobře seřízený stroj.

„Amazon: and you’re done“ lze přeložit jako „a máte hotovo“ nebo „a jste vyřízení“.

Lidé, kteří v distribuční centrech pracují, mají přesně rozepsané úkoly. Za den nachodí a naběhají i osmnáct kilometrů. „Jsme jako roboti,“ stěžoval si BBC jeden z „pickerů“, tedy sběračů, jejichž úkolem je kompletovat objednávky. Také redaktor iDNES.tv, který si práci vyzkoušel, potvrzuje optimalizaci každého pohybu.

Amazon se tímto pragmatickým přístupem nijak netají. „Nejuniverzálnější stroj, jaký máme, je člověk. Proto musíme lidskou práci využívat zodpovědně,“ řekl nám Roy Perticucci, viceprezident Amazonu pro Evropu, v roce 2015.

Lidé a stroje v distribučním centru Amazonu:

Z pohledu zaměstnance může informace „dostal jste výpověď, protože systém vyhodnotil vaši produktivitu jako dlouhodobě nedostatečnou“ působit férovým dojmem. Nebo naopak může podtrhnout odlidštěnost systému, který je zaměřen na efektivitu, zaměstnance nepřetržitě sleduje a chová se k nim jako k robotům.

Amazon je v tomto přístupu možná nejdůslednější. Na efektivitě má postavené celé své podnikání. Rozhodně není jediný, kdo sleduje své zaměstnance.

O vaší příští výpovědi možná rozhodne počítač, nikoli člověk

O vaší příští výpovědi tak třeba bude rozhodovat počítač, konkrétně algoritmus využívající strojové učení s cílem optimalizovat výkonnost týmu. Někoho to uklidní, jiného znepokojí. Je však dobré o tom vědět.

Je nejvyšší čas pídit se po tom, v čem jsou výhody a nevýhody strojového posuzování produktivity a jak tuto algoritmizaci legálně ukotvit. Bude to totiž další oblast našich životů, do které velmi rychle vstoupí algoritmy. Tykáte si se svým šéfem i jeho šéfovou, ale ve finále to nebude nic platné, pokud neuronová síť vyhodnotí vaši produktivitu jako neuspokojivou.

A na neuronové sítě budou švestičky z vlastní zahrádky krátké.

Chtěli byste, aby o vaší budoucnosti ve firmě rozhodoval automat spíše než člověk?

celkem hlasů: 4660

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 7. května 2019. Anketa je uzavřena.

rozhodně ne, počítač by o takové věci neměl rozhodovat
rozhodně ne, počítač by o takové věci neměl rozhodovat 2861
spíše ano, bylo by to objektivnější
spíše ano, bylo by to objektivnější 807
záleželo by na tom, jak by systém fungoval a co by bral v potaz
záleželo by na tom, jak by systém fungoval a co by bral v potaz 511
spíše ne, není to příjemná představa
spíše ne, není to příjemná představa 139
je mi to jedno
je mi to jedno 115
rozhodně ano, počítače mě mají rády
rozhodně ano, počítače mě mají rády 87
ne (jiný důvod)
ne (jiný důvod) 56
nevím, ale zajímá mě to
nevím, ale zajímá mě to 52
ano (jiný důvod)
ano (jiný důvod) 32
Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...