Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umělá inteligence by mohla manipulovat média, řekl kybernetik v Rozstřelu

  9:34
Jak daleko jsme od vytvoření skutečné umělé inteligence se schopnostmi blízké lidskému mozku? Nejen o těchto otázkách se dozvíte více ve záznamu z Rozstřelu, jeho hosty byly odborníci na umělou inteligenci Jan Romportl a Marek Rosa.

Technologie strojového učení a umělé inteligence jsou na vzestupu a setkáváme se s nimi prakticky všude. Kromě vývoje úzce zaměřených aplikací, jako je například analýza obrazu či jiných velkých dat, však po celém světě vznikají výzkumná centra, která se pokouší vytvořit tzv. obecnou umělou inteligenci (artificial general intelligence – AGI). Ta má podle vizionářů dosáhnout lidské úrovně ve schopnosti stanovovat si vlastní cíle, samostatně se rozhodovat a způsobit tak „technologickou singularitu“ – zásadní proměnu fungování lidské společnosti.

Závod o dosažení AGI se někdy přirovnává ke stavu před vytvořením první atomové bomby – nikdo neví, zda, kdy a jak se podaří umělou inteligenci na takové úrovni vytvořit, v každém případě ta představa vyvolává obavy. Tyto a další otázky jsou tématem právě probíhající mezinárodní konference Human-Level AI (HLAI), která se se koná od 22. až 25. srpna 2018 v Praze a vyvrcholí sobotním programem pro širší odbornou veřejnost v Divadle Hybernia. Hosty Rozstřelu byli dva odborníci, kteří na konferenci vystoupí, Jan Romportl a Marek Rosa.

Univerzální umělá inteligence tu ještě není, ale...

V tuto chvíli není jasné, jak daleko máme k vytvoření umělé inteligence, říká Marek Rosa. Podle něj jde o dvě různé otázky: vytvoření jednotlivých komponentů lidské inteligence, a pak naši schopnost složit je dohromady do inteligence se schopnostmi podobnými člověku. Je ovšem spíše optimistou a podle něj bychom snad mohli uspět v horizontu několika mála desetiletí.

Jan Romportl se všech časových odhadů vyvaroval. Důležité podle něj je si vždy uvědomit, že pod názvem umělá inteligence se skrývají velmi rozdílné věci. Takzvané „úzce zaměřená“ umělá inteligence, které se specializují na jednu určitou činnost, už v některých oblastech dosahují lepších výsledků než člověk. „Žádný člověk nedokáže rozpoznat milion obličejů za minutu,“ řekl Romportl. Všeobecná umělá inteligence je zcela jinou otázkou, ale je těžké spekulovat, kdy se může objevit. „Já osobně doufám, že to nebude dříve než za dvacet let,“ říká Romportl.

Důvod jeho obav je prostý: „Inteligence a hodnotový systém jsou dvě zcela nezávislé věci,“ říká Romportl. Nevíme totiž, jak se takový systém bude chovat, připomíná. Na začátku by se asi měla tedy umělá inteligence „růst“ v izolovaném prostředí, odstřiženém od internetu. Samozřejmě bude muset mít přístup k novým informacím, aby mohla dále růst a zdokonalovat se. „My totiž netušíme, jaký bude takový systém mít cíle,“ říká Jan Romportl.

Marek Rosa doufá, že se podaří hodnotový systém případné umělé inteligence nasměrovat určitým způsobem, abychom se nedočkali příliš nepříjemného překvapení. Ani dnes ovšem nedokážeme přesně předvídat chování složitých algoritmů, a tak bude nepochybně nutné ponechat jí ve vývoji dostatek svobodné vůle, a dbát při vývoji jisté opatrnosti.

Jan Romportl se domnívá, že podobné „nasměrování“ je přímo nezbytné. „Nám nezbývá než vytvořit dobrou umělou inteligenci. Domnívám se totiž, že první umělá inteligence nejspíše rychle přeroste v superinteligenci, a pokud bychom tedy vytvořili zlou umělou inteligenci, bude to jedna z posledních věcí, kterou lidstvo udělá.“

Umělá inteligence je pro lidstvo bezprecedentní výzvou

A jak nám může umělá inteligence hypoteticky mohla uškodit? Jednou možností je podle hostů v Rozstřelu například, že dospěje k názoru, že může uniknout do skutečného světa a třeba i v zájmu obecného dobra manipulovat s lidmi a světem. „Dokážu si představit, že taková superinteligence by dokázala nejen „hacknout“ celou řadu zařízení, ale třeba také z pozadí manipulovat médií,“ říká Jan Romportl.

Jan Romportl je filozof a datový vědec, který pracuje jako konzultant pro společnost O2 Czech Republic a pořádá v Praze pravidelná setkání mezinárodní skupiny AI Safety Meetup s cílem upozornit na rizika vývoje umělé inteligence. „AGI nebude omezená biologickou daností lidského těla a nemůžeme garantovat, že bude k lidem přátelská. Přesto bychom toto riziko měli podstoupit, protože je to pro lidstvo možná jediný způsob, jak přežít.“

„Obecná umělá inteligence je pro lidstvo naprosto bezprecedentní výzvou. Investice do jejího vývoje by měla být naší prioritou a vlastně i morální povinností,“ doplňuje Marek Rosa, hlavní iniciátor pražské konference HLAI a ředitel společnosti GoodAI, který do vývoje tohoto „umělého mozku“ vkládá nemalé množství úsilí a prostředků.

Celý Záznam Rozstřelu s Janem Romportlem a Markem Rosou:

Oprava: Článek obsahoval překlepy ve jménech. Za chyby se omlouváme.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...