Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Umělý mozek: IBM vytvořila počítač, který umí „programovat“ sám sebe

aktualizováno 
Naučil se rozpoznávat čísla nebo hrát jednoduchou hru. Jmenuje se SyNAPSE. Výzkumníci IBM představili novou generaci experimentálních počítačových obvodů. Napodobují lidský mozek a slibují úsporu energie.

Čip SyNAPSE již předvedl, že se naučí hrát jednoduchou hru nebo rozpoznávat text.

Stoletá společnost IBM představila prototypy počítačových čipů, jejichž princip je inspirován funkcí lidského mozku. Čip SyNAPSE sice nevyužívá žádné biomateriály, ale místo jedné paměti, ke které procesor přistupuje, jsou zde desetitisíce malých nezávislých paměťových modulů, které propojují jednotlivé křemíkové neurony. Hlavními výhodami mají být úspora energie, flexibilita a schopnost čipu se "přeprogramovat" a přizpůsobit se rychle podnětům z okolí.

Dharmendra Modha, výzkumník IBM zabývající se principy použitými v SyNAPSE

Dharmendra Modha, výzkumník IBM, zabývající se principy použitými v SyNAPSE

"Je to významný posun od Von Neumannova paradigmatu, které v počítačové architektuře vládne více jak padesát let," uvedl Dharmendra Modha, šéf projektu SyNAPSE, na kterém s IBM spolupracuje i vojenská výzkumná organizace DARPA.

"Počítače budoucnosti budou čelit obrovským nárokům na funkcionalitu, kterým nelze efektivně vyhovět při současné tradiční architektuře. Tyto čipy jsou dalším významným krokem v evoluci počítačů od kalkulátorů k učícím se systémům. Ukazuje na příchod počítačů nové generace."

Kognitivní počítače se teď učí číst i hrát si

V kalifornských laboratořích zatím výzkumníci IBM pracují se dvěma SyNAPSE čipy, oba jsou postavené pomocí 45nm obvodů SOI-CMOS, oba s 256 neurony. První čip obsahuje 262 144 programovatelných synapsí (mozkových spojení), druhý 65 536 učících se synapsí.

Inženýři už předvedli konkrétní uplatnění nových čipů. Popularitu si v médiích získalo třeba "vychování" počítače k inteligentnímu pohybu pálky v primitivní hře Pong. Dalším úspěšným experimentem je rozpoznávání rukou psaných znaků, konkrétně číslic.

Výzkumníci IBM předvádějí rozpoznání psaných čísel. Počítačový

Výzkumníci IBM předvádějí rozpoznání psaných čísel. Počítačový "mozek" rozpoznal, že jde o číslo 2, graf ukazuje, jakou pravděpodobnost přiřadil jednotlivým číslům.

Napodobit lidský mozek, a to se všemi jeho možnostmi, je snem počítačových výzkumníků od samého počátku. Už v padesátých letech IBM zkoumala počítačovou simulaci neuronových synapsí, počátkem tohoto roku pak předvedla superpočítač Watson, který je schopen paralelních výpočtů. Učí se četbou textů v přirozeném lidském jazyce.

Čím je SyNAPSE nový a unikátní?

Tranzistory jsou v IBM SyNAPSE přímo svázány s vlastními paměťovými moduly a podobají se tak samostatným počítačům (neuronům). Výpočetní výkon je zatím výrazně menší, než u nejlepších běžných strojů, IBM ale věří, že dokáže zkonstruovat násobně výkonnější sestavy, podobající se lidskému mozku.

Běžné počítače (Von Neumannova architektura) využívají sekvenčního zpracování instrukcí. Řídící i aritmeticko-logická jednotka přistupují ke společné paměti. Omezená propustnost toku informací mezi procesorem a pamětí má za následek omezenou rychlost zpracování dat.

Výzkumníci IBM si hrají: Paul Merolla a John Arthur (dole)

Výzkumníci IBM si hrají: Paul Merolla a John Arthur (dole)

V současné konfiguraci si SyNAPSE čipy s výkonem běžných počítačů příliš nezadají. Klasický sekvenční přístup (úkoly se plní jeden po druhém) totiž pořád předčí výhodu paralelního přístupu (úkoly se plní všechny zároveň). Do budoucna chystá IBM mnohem ambicióznější projekty: dlouhodobým cílem je údajně vytvořit "systém čipů s deseti miliardami neuronů, stovkami bilionů synapsí, který přitom spotřebuje jen kilowatt elektrické energie."

Na umělou inteligenci si musíme počkat

Na dotaz redakce Technet.cz výzkumníci z IBM upřesnili, že současná verze kognitivního počítače zatím stále nepokročila do světa nevysvětlitelné umělé inteligence. "Kognitivní čip se dokáže dynamicky přizpůsobit aktuálním podmínkám a automaticky se rekonfigurovat podle interakcí s okolím, ale na samotném kognitivním počítači stále běží člověkem vytvořené algoritmy," uvedli výzkumníci.

Zdroje

SyNAPSE - tisková zpráva (anglicky)

Počítač jako lidský mozek (Engadget, anglicky)

Kognitivní čip IBM (Nature, anglicky)

Uplatnění nových čipů se předpokládá například v řízení a předvídání chování komplexních systémů, ze kterých dostává počítač ohromné množství vjemů (dat) a kde je vyžadováno zpracování v reálném čase. Sem patří předpovědi počasí, včasná detekce zemětřesení nebo tsunami, sledování bezpečnosti na silnicích, odhalování finanční kriminality nebo třeba lékařská diagnóza. Na tu si již brousí obvody systém DeepQA, na kterém běžel i superpočítač Watson.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Bez řidiče budou auta spolehlivější, ale zatím se bez člověka neobejdou

Osazení vozu Audi A8 - to vše je pro autonomní řízení nezbytné.

Pondělní nehodu autonomního vozidla, při které zemřela v Arizoně chodkyně, mohou mnozí vnímat jako důkaz nebezpečnosti...

Nebe nad Evropou pokryje internet přes speciální LTE. Vysílá se i z Česka

European aviation network

Cestující v letadlech nad Evropou budou mít nově možnost se připojit k rychlému internetu přes LTE. Jako první jej...

Hazardér ohrozil dronem dopravní letadlo, lze očekávat další omezení

Záběr z dronu, který ohrozil přistávající dopravní letadlo.

Na internetu se objevil záznam z dronu, kterým pilot blízko letiště vystoupal do sestupové dráhy a z těsné blízkosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz