Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Američtí vojáci dostanou nové maskování. Se starým se neschovali

aktualizováno 
Uniformy americké armády US Army získají nový standardní maskovací vzor Scorpion. Nový maskovací potisk nahradí nepopulární šedivý "digitál" UCP (Universal Camouflage Pattern). Informaci přinesl vojenský magazín Military.com.

Američtí vojáci v uniformách s armádním univerzálním maskovacím vzorem v květnu 2006 v Afghánistánu. | foto: Brandon Aird via Wikipedia

Od roku 2004 vojáci US Army mají na svých bojových uniformách jeden "univerzální" maskovací potisk. Nese název UCP (Universal Camouflage Pattern - Univerzální maskovací vzor) a je určený především pro operace v městském či pouštním prostředí.

Maskovací vzor UCP (Universal Camouflage Pattern)

Maskovací vzor UCP (Universal Camouflage Pattern)

Ale američtí vojáci nasazení v Afghánistánu si opakovaně stěžovali na velmi špatnou maskovací schopnost UCP v různých podmínkách. UCP se nehodí především do jakékoliv vegetace. Maskovací schopnosti UCP se ukázaly jako nedostatečné ale i ve městech. 

Po pěti letech a pěti miliardách dolarů (99 miliard korun) vynaložených na vývoj maskování a nákup nových uniforem se americká armáda začala dívat po novém maskovacím vzoru. Připomeňme, že například český maskovací potisk Vzor 95 čeští vojáci používají téměř 20 let.

Fotografie ze zkoušek nových maskovacích vzorů pro americkou armádu: zleva AOR...

Fotografie ze zkoušek nových maskovacích vzorů pro americkou armádu: zleva AOR II, UCP, MultiCam, Desert Brush, UCP-Delta a Mirage.

Během zkoušek došlo například na maskovací potisky MultiCam, UCP Delta, Mirage, Desert Brush, Coyote, AOR-2 nebo Ranger Green. Vítězem soutěže se nakonec stal standardní maskovací vzor Scorpion vyvíjený přímo armádou a je určen pouze pro vojáky US Army. Ostatní složky Ozbrojených sil Spojených států, letectvo, námořnictvo, námořní pěchota a pobřežní stráž, si prozatím ponechají své maskovací potisky. Zatím také není jasné, kdy americká armáda začne uniformu ACU s maskovacím vzorem Scorpion vydávat vojákům.

Vojáci testovali uniformy na různé vzdálenosti, před různým pozadím. Ukázalo se, že na vzdálenost 25 až 50 metrů hraje důležitou roli velikost a tvar maskovacího vzoru. Na větší vzdálenost pak je spíše důležitá obecná barva maskovacího vzoru.

Drahý MultiCam

US Army dlouho uvažovala o zavedení maskovacího vzoru MultiCam od firmy Crye Precision. MultiCam vznikl v roce 2002 a v roce 2010 jej americká armáda s úspěchem široce testovala v Afghánistánu. MultiCam je také velmi oblíben u speciálních jednotek, včetně české 601. skupiny speciálních sil.

Objednávka potisku MultiCam však skončila na velkých finančních požadavcích firmy Crye Precision. Americká armáda chtěla koupit licenci maskovacího vzoru, ale požadovanou částku 25 milionů dolarů odmítla zaplatit (téměř půl miliardy korun). Stejně také US Army odmítla platit "tiskařský" poplatek za každou zhotovenou uniformou s kamufláži MultiCam.

Rangers v uniformách Multicam při cvičení v roce 2007

Rangers v uniformách Multicam při cvičení v roce 2007

Ostatně po fiasku s potiskem UCP, kdy byl Pentagon vláčen americkými médii za nehospodárnost a ohrožování životů vojáků, si úředníci US Army nemohli dovolit za nový maskovací vzor platit další miliony dolarů. (Ale připomínáme, že speciální jednotky uniformy s tímto maskovacím vzorem používají.)

V závěrečné fázi, kde rozhodovala jak cena, tak maskovací schopnosti, si US Army vybírala z maskovacích vzorů od firem Crye Precision, ADS a Hyperstealth, Brookwood Companies a Kryptek. Později armáda připustila do soutěže také "vlastní" a nakonec vítězný maskovací vzor Scorpion od armádních laboratoří Natick Soldier Systems Center.

Maskovací vzor Scorpion je velmi podobný MultiCamu. Původně totiž Crye Precision vyvíjela právě pozdější MultiCam společně s americkou armádou. Firma však provedla na maskovacím vzoru drobné změny za účelem získání ochranné známky. Americká armáda tak nakonec dala přednost maskovacímu vzoru, na který vlastní licenci. Zvláště když maskovací schopnosti obou vzorů mají být prakticky identické.

Článek byl převzat z webu Armádní noviny. Původní verzi najdete zde.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Vraždy špionů. Není umění zabít, ale musí to vypadat jako sebevražda

Znak NKVD

Už Berija, který pro Stalina prováděl obří čistky, tvrdil, že „není umění někoho zabít, ale zabít tak, aby to vypadalo...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Ruská televize ukázala boje v Sýrii, ale bylo to video z české hry

Ruská televize si spletla hru a realitu.

Ruská státní televize vydávala video z počítačové hry Arma 3 za záběry z ruského působení ve válkou zmítané Sýrii. Není...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz