Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Američtí vojáci dostanou nové maskování. Se starým se neschovali

aktualizováno 
Uniformy americké armády US Army získají nový standardní maskovací vzor Scorpion. Nový maskovací potisk nahradí nepopulární šedivý "digitál" UCP (Universal Camouflage Pattern). Informaci přinesl vojenský magazín Military.com.

Američtí vojáci v uniformách s armádním univerzálním maskovacím vzorem v květnu 2006 v Afghánistánu. | foto: Brandon Aird via Wikipedia

Od roku 2004 vojáci US Army mají na svých bojových uniformách jeden "univerzální" maskovací potisk. Nese název UCP (Universal Camouflage Pattern - Univerzální maskovací vzor) a je určený především pro operace v městském či pouštním prostředí.

Maskovací vzor UCP (Universal Camouflage Pattern)

Maskovací vzor UCP (Universal Camouflage Pattern)

Ale američtí vojáci nasazení v Afghánistánu si opakovaně stěžovali na velmi špatnou maskovací schopnost UCP v různých podmínkách. UCP se nehodí především do jakékoliv vegetace. Maskovací schopnosti UCP se ukázaly jako nedostatečné ale i ve městech. 

Po pěti letech a pěti miliardách dolarů (99 miliard korun) vynaložených na vývoj maskování a nákup nových uniforem se americká armáda začala dívat po novém maskovacím vzoru. Připomeňme, že například český maskovací potisk Vzor 95 čeští vojáci používají téměř 20 let.

Fotografie ze zkoušek nových maskovacích vzorů pro americkou armádu: zleva AOR...

Fotografie ze zkoušek nových maskovacích vzorů pro americkou armádu: zleva AOR II, UCP, MultiCam, Desert Brush, UCP-Delta a Mirage.

Během zkoušek došlo například na maskovací potisky MultiCam, UCP Delta, Mirage, Desert Brush, Coyote, AOR-2 nebo Ranger Green. Vítězem soutěže se nakonec stal standardní maskovací vzor Scorpion vyvíjený přímo armádou a je určen pouze pro vojáky US Army. Ostatní složky Ozbrojených sil Spojených států, letectvo, námořnictvo, námořní pěchota a pobřežní stráž, si prozatím ponechají své maskovací potisky. Zatím také není jasné, kdy americká armáda začne uniformu ACU s maskovacím vzorem Scorpion vydávat vojákům.

Vojáci testovali uniformy na různé vzdálenosti, před různým pozadím. Ukázalo se, že na vzdálenost 25 až 50 metrů hraje důležitou roli velikost a tvar maskovacího vzoru. Na větší vzdálenost pak je spíše důležitá obecná barva maskovacího vzoru.

Drahý MultiCam

US Army dlouho uvažovala o zavedení maskovacího vzoru MultiCam od firmy Crye Precision. MultiCam vznikl v roce 2002 a v roce 2010 jej americká armáda s úspěchem široce testovala v Afghánistánu. MultiCam je také velmi oblíben u speciálních jednotek, včetně české 601. skupiny speciálních sil.

Objednávka potisku MultiCam však skončila na velkých finančních požadavcích firmy Crye Precision. Americká armáda chtěla koupit licenci maskovacího vzoru, ale požadovanou částku 25 milionů dolarů odmítla zaplatit (téměř půl miliardy korun). Stejně také US Army odmítla platit "tiskařský" poplatek za každou zhotovenou uniformou s kamufláži MultiCam.

Rangers v uniformách Multicam při cvičení v roce 2007

Rangers v uniformách Multicam při cvičení v roce 2007

Ostatně po fiasku s potiskem UCP, kdy byl Pentagon vláčen americkými médii za nehospodárnost a ohrožování životů vojáků, si úředníci US Army nemohli dovolit za nový maskovací vzor platit další miliony dolarů. (Ale připomínáme, že speciální jednotky uniformy s tímto maskovacím vzorem používají.)

V závěrečné fázi, kde rozhodovala jak cena, tak maskovací schopnosti, si US Army vybírala z maskovacích vzorů od firem Crye Precision, ADS a Hyperstealth, Brookwood Companies a Kryptek. Později armáda připustila do soutěže také "vlastní" a nakonec vítězný maskovací vzor Scorpion od armádních laboratoří Natick Soldier Systems Center.

Maskovací vzor Scorpion je velmi podobný MultiCamu. Původně totiž Crye Precision vyvíjela právě pozdější MultiCam společně s americkou armádou. Firma však provedla na maskovacím vzoru drobné změny za účelem získání ochranné známky. Americká armáda tak nakonec dala přednost maskovacímu vzoru, na který vlastní licenci. Zvláště když maskovací schopnosti obou vzorů mají být prakticky identické.

Článek byl převzat z webu Armádní noviny. Původní verzi najdete zde.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

USA budují samostatné vesmírné síly proti hrozbě ze strany Číny a Ruska

Navrhovaná loga pro Space Force.

Pentagon připravuje vznik Vesmírných sil (Space Force), šesté plnohodnotné složky Ozbrojených sil Spojených států....

Ruská armáda nebude kupovat nové tanky Armata ve velkém. Jsou drahé

Ruští vojáci během generálky na slavnostní přehlídku na Rudém náměstí k výročí...

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ministerstvo obrany neplánuje ve velkém nakupovat...

Pomáhal ženě s kočárkem, zasáhli ho bezhlavě střílející sovětští vojáci

Pomník obětem střelby 25. srpna 1968 na prostějovském náměstí.

Bylo 25. srpna 1968, dvě minuty po osmé večer a nezvykle klidný průběh okupace se i zde proměnil v krveprolití. Vojáci...

Najdete na iDNES.cz