Před mnoha a mnoha lety ... starý design Technet.cz

Před mnoha a mnoha lety ... starý design Technet.cz

Unikátní archiv uchovává původní verze smazaných či změněných stránek

  • 39
Pronikněte do hlubin historie internetu pomocí jedinečného internetového archívu a objevte nečekané poklady ukryté v petabytech dat. Internetový archiv je jasným důkazem toho, že informace jedenkrát vystavená na internetu se z něj jen tak neztratí.

Neskutečně rozsáhlý archiv internetových stránek za období od roku 1996 dál najdete na adrese www.archive.org. Z projektu pro vědecké účely, založeného výzkumníky z univerzity v kalifornském Berkeley, se archiv během let rozrostl na obrovskou databázi internetových stránek a dalšího elektronického obsahu. Dnes se počet internetových stránek v archivu pohybuje za hranicí 150 bilionů a dál roste.

Internetový archiv archive.org I.

Vyhledávání je naprosto jednoduché. Na hlavní stránce archivu www.archive.org zadejte do okna WayBackMachine adresu webu, jehož historické verze si chcete prohlédnout.

Stroj času

Po kliknutí na tlačítko Take me Back bude celý archiv prohledán a během okamžiku získáte výpis všech uložených verzí hledaných stránek, zobrazený v přehledné tabulce s časovou osou. Vyhledávat je možné stránky z celého internetu, bez ohledu na doménu, na které jsou (nebo kdysi byly) provozovány.

Internetový archiv archive.org II.

Po kliknutí na vybranou verzi stránek z archivu se zobrazí uchovaný obsah. Bohužel, obsah stránek není vždy kompletní, běžně chybí obrázky, bannery, Flash animace i další součásti stránek. Problémy mohou nastat také se zobrazením češtiny a dalších "exotických" jazyků.

Nicméně, pro přehled o vzhledu a obsahu stránek vám záznam z archivu pravděpodobně postačí. V nehorším případě je odkaz v archivu neplatný. Pak je třeba pokusit se otevřít alespoň jinou z uchovaných verzi stránek, v co nejbližším období.

Internetový archiv archive.org III.

Internetový archiv se ale neomezuje jen na uchovávání historických verzí internetových stránek, jeho obsah je ještě mnohem bohatší. V archivu kromě webových stránek najdete i různý další obsah, na který se již nevztahují autorská práva.

Najde i staré filmy a hudbu

Jde především o filmy a videozáznamy (bezmála 195 tisíc videí) z klasické americké filmové tvorby, seriálů a dalších pořadů. Archiv dále obsahuje i živé audio nahrávky a další zvukové záznamy, jako převyprávěné knihy, nahrávky rozhlasových pořadů atd. V archivu najdete přes 67 tisíc záznamů koncertů a bezmála 384 tisíc dalších zvukových záznamů. Nesmíte zapomenout ani na obrovské množství textů (přes 1,5 milionu), především knih, vědeckých spisů, dětských knížek a mnoha dalších textů.

Nikoho asi nepřekvapí, že drtivá většina záznamů v archivu je v angličtině. Každá ze součástí archivu je členěna do dalších skupin, má vlastní vyhledávač, seznam nejoblíbenějších záznamů a další prvky, usnadňující vyhledání požadovaného obsahu. Potvrzením výborné práce archivářů jsou pečlivé popisky u každé ze statisíců položek v archivu.

Internetový archiv archive.org IV.

Všechny záznamy v archivu filmů, nahrávek i textů už nepodléhají autorským právům, můžete s nimi tedy nakládat velmi volně, včetně stahování do počítače a dalšího šíření. Na své si přijdou i příznivci volně dostupného softwaru, byť v této kategorii nepatří obsah archivu k těm nejobjemnějším.

Internetový archiv archive.org V.

Zajímalo by vás, kde se celý internetový archiv fyzicky nachází? Dalo by se říci, že je zavřený v jediné bedně. Tou bednou je myšlen standardní ocelový přepravní kontejner, skrývající modulární datové centrum, fyzicky se nacházející v kalifornském městě Santa Clara.

Je to jedinečný projekt vytvořený firmou Sun Microsystems pro bezpečné uchování obrovského množství dat, s téměř neomezenou horní hranicí kapacity úložného prostoru. Archiv aktuálně obsahuje více než tři petabyty (přes 3 miliony GB) dat a průběžně roste přibližně o 100 terabytů každý měsíc. Více se o datovém centru, skrývajícím obrovský internetový archiv, dozvíte po kliknutí zde.

Internetový archiv archive.org VI.

Témata: Berkeley, software