Univerzitní profesor má patent na zahlcení P2P

  • 13
Profesor univerzity v Tulse a jeho student si nechali patentovat způsob zahlcování P2P sítí falešnými soubory; Apple pro jistotu opatentovalo celé iTunes a iPod; Rick Boucher předložil Kongresu klíčovou úpravu zákona DMCA, která má umožnit legální zálohování DVD videa. Má velkou šanci uspět.

 

Univerzitní profesor si patentoval spoofing

K dlouholetému boji zábavnímu průmyslu s provozovateli P2P sítí se zřejmě brzy přidá další bitva. Tentokrát se však rozhoří jen na jedné straně barikády: Dvojice z Univerzity města Tulsy, profesor John Hale a jeho student Gavin Manes si nechali patentovat tzv. spoofing, tedy metodu zahlcování P2P sítí falešnými multimediálními soubory.

Princip aplikace, kterou společně vytvořili, je velmi prostý. "Je to postavené na infiltraci sítí buď přímo neužitečnými soubory, nebo médii s jiným obsahem, než jaký slibují jejich názvy. Hledání pravého pirátského souboru pak bude podobné příslovečnému hledání jehly v kupce sena," říká profesor Hale. Protože software bude nasazován proti neoprávněnému sdílení copyrightovaných souborů, nezávislé umělce by v distribuci děl pomocí P2P neměl nijak omezit.

John Hale a Gavin Manes o patentování metody požádali již před čtyřmi roky, ale přibližně stejně dlouho nabízejí podobné služby také další subjekty. Například společnost Overpeer momentálně vlastní dva patenty v Koreji, jeden v Německu a tři čekají na schválení ve Spojených státech. V současné době není jasné, kdo svou žádost o patent podal dřív a čí technologie spatřila světlo světa jako první, a tak to možná ještě bude zajímavé.

Apple si patentovala rozhraní iTunes

A aby toho dnes kolem patentů nebylo málo, máme tu zajímavou zprávu od jisté ovocnářské firmy. Společnost Apple Computer chce zamezit rozmachu konkurenčních podniků, které kopírují prostředí jejího internetového hudebního obchodu iTunes Store a obchodní rozhraní i vzezření celé aplikace si nechalo pojistit u amerického patentového úřadu. Podobně si firma patentovala uživatelské rozhraní populárního harddiskového přehrávače iPod.

Úzkostlivý přístup Apple však naštěstí nesdílejí všichni vývojáři. Tiskový mluvčí RealNetworks se při této příležitosti nechal slyšet, že společnost již deset let vyvíjí softwarový multimediální přehrávač RealPlayer, a přitom nevlastní žádné patenty srovnatelné s nynější politikou Apple.

Američané mají svá digitální práva na dosah

Demokratický poslanec Rick Boucher představil v Kongresu pozměňovací návrh nazvaný Digital Media Consumers' Rights Acts, což lze přeložit jako Digitální práva spotřebitelů. Návrh, který přidělal vrásky činovníkům hollywoodských studií, světových labelů a dalším majitelům autorských práv, počítá s několika podstatnými změnami v dosud platné legislativě DMCA z roku 1998.

Hudební vydavatelství by měla mít povinnost výrazně označovat kompaktní disky, které obsahují jakoukoliv formu ochrany obsahu a nedodržují tak striktní parametry standardního CDDA disku - což je příjemné, ale logické. Hlavní změna spočívá v umožnění zákazníkům zhotovit si kopii legálně zakoupeného DVD. "Výroba, distribuce nebo použití hardwarových či softwarových prostředků, umožňujících legální užití díla pro osobní potřebu, by nemělo být považováno za porušení zákona."

To by znamenalo, že by se všechny nástroje pro překonání ochrany proti kopírování, například DeCSS a podobné DVD rippery staly legálními prostředky, neboť slouží uživatelům k tvorbě záložních kopií legálně nabytého obsahu, ať už byl výrobcem zabezpečen či nikoliv.

Samozřejmě i zde i druhý úhel pohledu, reprezentovaný Americkou filmovou asociací (MPAA). Její výkonný viceprezident Fritz Attaway dokonce prohlásil, že možnost vytvářet si legální kopie není v zájmu zákazníků.

"Neexistuje žádný způsob, jak takový nástroj rozliší, kopírujete-li DVD sám pro sebe, pro své kamarády, členy rodiny, nebo jestli ho chcete za rohem obratem prodat. Ať tak či tak, v autorském zákoně není jmenovánoprávo zákazníků na kopírování filmů, takže celý argument s tvorbou záložních kopií DVD nemá žádný právní podklad," řekl Attaway.

Návrh má ale také příznivce z řad kongresmanů, na stranu Ricka Bouchera se postavil republikánský poslanec za stát Louisiana Bob Livingston: "Já, stejně jako většina členů Kongresu nechápu, proč by zákazníci mohli uplatňovat svá práva férového užití u knížek, CD nebo televizních programů, a nikoliv u DVD. Nikdo z nás nemá zájem hnát lidi za mříže kvůli tomu, že vám umožnili vyrobit si zálohu vlastního disku."

Boucher sbíral hlasy pro svůj návrh přes dva roky. Nyní může počítat nejen s podporou Kongresu, ale také mnoha spotřebitelských organizací a také společnosti Intel. Pozměňovací návrh má podle pozorovatelů velkou šanci na přijetí.