Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


UPC Mistral: silný internet, slabý servis

  5:00aktualizováno  5:00
Pokud chcete připojit do internetu svoji domácnost, velký výběr nemáte. Pokud nechcete používat dial-up, můžete se za rozumný peníz připojit přes službu UPC Mistral. Jaké jsou s ní zkušenosti?
Vzhledem k tomu, že jediným cenově dostupným konkurentem Českého Telecomu pro domácí použití internetu je nabídka Mistral kabelového operátora UPC, rozhodli jsme se vyzkoušet v dlouhodobém testu, jak služba této společnosti funguje.

Co to je Mistral?

Zjednodušeně řečeno, služba Mistral je připojení k internetu skrze kabelový modem, tedy skrze síť rozvádějící signál kabelové televize. Technologie ale pro vás nemusí být tak podstatná, důležité jsou reálné parametry: za připojení Mistralem se platí paušální měsíční poplatek v závislosti na rychlosti a to buďto zhruba 1000 Kč za linku o kapacitě downloadu 128 Kbps, nebo 1500 Kč za linku o kapacitě downloadu 320 Kbps. Kapacita uploadu, tedy rychlost odesílání dat je v obou případech 96 Kbps. Pro pořádek připomínáme, že v nabídce Mistral jsou ještě jiné tarify určené spíše pro firmy, tyto tarify Mistral Home a Mistral Speed jsou určeny pouze pro domácí uživatele.

Důležité je, že Mistral dále nezpoplatňuje ani čas strávený na internetu, ani objem přenesených dat. Pokud si tedy nezakoupíte nějakou doplňkovou službu (webhosting atd.), je to finální měsíční poplatek. Pro aktivnější surfery po internetu je tedy takto možno získat pevné připojení do internetu za cenu relativně nízkého telefonního účtu.

Objednáváme

První zklamání přijde ihned z kraje pro mimopražské uživatele a také pro značné množství zájemců pražských. Ačkoliv UPC statečně vykoupila většinu pražských kabelových operátorů, rozhodně neplatí, že všude, kde je možno sledovat televizi skrze UPC, je možno používat i službu Mistral, tedy je potřeba mít trochu štěstí na lokalitu. Výhodou ale je, že na internetu UPC lze najít aplikaci, která vám zjistí, zda je u vás možné nechat se připojit k internetu Mistralem.

Trochu zarážející v této souvislosti je celorepubliková reklamní kampaň UPC na Mistral.

Pokud máte to štěstí a jste v oblasti, kde Mistral je možno zřídit, můžete objednat službu několika cestami a dohodnout si, kdy přijde technik Mistral instalovat. Objednávání vyřešilo UPC na jedničku.

Instalujeme

V zásadě počítejte s tím, že instalací Mistralu strávíte zhruba půl dne, protože časové rozpětí, kdy technik má dorazit, je tříhodinové a ani v jednom ze tří případů se ho technikům nepodařilo dodržet, a to bez jakékoliv omluvy. Je ovšem spravedlivé říci, že nejde o zaměstnance UPC, ale o externí firmy, které instalaci pro UPC provádějí.

Smutným faktem také je, že tyto externí společnosti nemívají nejlépe vyškolené zaměstnance – sice umí dobře nakrimplovat kabel a zapojit zásuvku, ale ovládání Windows jim šlo hůře. Pokud je instalace typická, nemají s ní problém, horší jsou okamžiky, kdy se instalační procedura odchýlí od standardu.

Kabelové modemy jsou v současné době dodávány od firem Thomson a Motorola, je možné je připojit jak přes USB rozhraní, tak přes ethernet. USB rozhraní je ale spíše východisko z nouze, když nemáte na síťovou kartu prostředky nebo prostor mezi sloty. Podle četných referencí i osobních zkušeností lze USB propojení mezi kabelovým modemem a počítačem zavrhnout jako velmi nespolehlivé a problematické. Oproti tomu propojení skrze ethernet kabel si vyžádá investici do síťové karty, pokud ji nemáte.

Pokud již v počítači síťovou kartu máte, mohou nastat problémy. Například přímo v mém případě technik nezjistil, že síťová karta již má nakonfigurované připojení k internetu a je svázaná s jedním protokolem TCP/IP. Pokus svázat ji s dalším nastavením samozřejmě nepřinesl kýžený výsledek, ovšem technik pravil, že máme „divnou elektřinu“ a že sežene jiný modem.

Přiznám se, že sebedůvěra při jeho tvrzení mne natolik zmátla, že jsem voltmetrem překontroloval napětí v zásuvkách (malý šok jsem zažil v okamžiku, kdy voltmetr ukazoval 43 Voltů, pak se ale ukázalo, že jsem jej zapomenul přepnout na střídavý proud). Samozřejmě že proud v zásuvkách byl v pořádku, nicméně technik napodruhé přinesl nový modem (stejný) a instaloval jej přes USB kabel.

Problém USB připojení ale spočíval v tom, že pravidelně po několika minutách práce „někde potratilo“ nastavení DNS a IP adresy a bylo třeba restartovat počítač, někdy pomohlo laborovat s WINIPCFG. To samozřejmě práci s internetem ztěžovalo. V tu dobu ale také již byl podepsán protokol o tom, že internet přes UPC běhá – kdo mohl tušit, že vždy jen na chvíli.

Poradit příliš neuměla ani infolinka, ačkoliv její obsluha po velmi dlouhém čekání na spojení byla ochotná poradit. V tomto případě ale nabídla ještě jedno vyslání technika. Naštěstí se v internetových diskusních fórech na UPC našlo dost lidí, kteří mne přesvědčovali o nespolehlivosti USB propojení tak vehementně, až jsem modem odinstaloval od USB, odinstaloval jsem také původní propojení TCP/IP na síťovou kartu (nastavení pro InWay) a nainstaloval jsem nastavení pro UPC Mistral.

Nyní vše mělo chodit, ale nechodilo. Naštěstí zase poradila komunita lidí používajících Mistral – tajemství bylo v nutnosti resetovat modem maličkým tlačítkem vzadu. Od toho okamžiku modem se přes ethernet rozběhl. Takže: když něco nefunguje, resetujte modem…

Mistral používá dynamické přidělování adres pomocí DHCP, takže si nemusíte nikam zapisovat nastavení sítě, počítač si jej vždy aktuálně vyžádá. To ale také znamená, že máte pouze dynamickou IP adresu, za příplatek si můžete ale nechat zřídit i adresu statickou. Rozšířeným nešvarem mezi uživateli UPC Mistral ale je to, že si nastaví na tvrdo jednu IP adresu z rozsahu Mistralu a používají ji vlastně jako pevnou IP adresu. Zatím jim to vychází.

Podobné problémy s instalací se ukázaly i v ostatních případech – instalační technik byl vybaven příliš málo zkušenostmi, aby na místě mohl odborně zakročit, a sama infolinka nebyla také vždy schopna poradit a u složitějších problémů byla účinná rada výjimkou. Většinou nejlépe pomohla komunita uživatelů.

Pracujeme s Mistralem

Ještě jeden nešvar se při aktivaci služby objevil. Pokud byl objednán Mistral Speed, tedy rychlejší připojení, bylo stejně aktivováno jen základní připojení Mistral Home a teprve po urgenci došlo ke změně nastavení. Samozřejmě ještě bylo potřeba resetovat modem, ale to už asi tušíte…

Mistral má své vrtochy. Především občas „umře“. Někdy má jen záchvat, kdy modem několik desítek vteřin až minut zuřivě bliká, než se opětovně připojí do internetu, ale v některých lokalitách se stává, že odumře i na několik hodin či půlden. Naštěstí počet "úmrtí" se v poslední době minimalizuje a síť dostává jen zmíněné záchvaty, které tolik nevadí – většinou umožní jít si pro další várku pití atd…

Horší je to s technickou podporou. V případě Mistralu téměř bez výhrad platí to, co jsem napsal již v pasáži o instalaci: mistrálníci sobě. V diskusních fórech se dozvíte rady ještě dříve, než se vám podaří vůbec dovolat na infolinku. A zpravidla platí, že pokud tyto rady nepomohou, jste odpojen pro neplacení. Je tedy dobré si pročíst diskuse, kde už váš problém někdo řešil, nebo položit vlastní dotaz.

Infolinka je kapitola sama o sobě, a pokud můžete, vyhněte se jí. Zejména ve večerních a ranních špičkách je čekání na spojení operátora i dvacetiminutové, a pokud nepotřebujete něco urgentního, ušetříte si nervy posláním e-mailu na podporu Mistralu. Ovšem odpověď je i podle smlouvy do 48 pracovních hodin…

Dalším specifikem je připojení více počítačů do Mistralu. Smluvně je připojení službami Mistral Home a Speed určeno pro domácnosti a nepočítá se s tím, že byste připojovali více počítačů. UPC dodává jednomu kabelovému modemu pouze jednu IP adresu, takže myšlenka připojit kabelový modem přes ethernet do hubu je hezká, ale nerealizovatelná. Pokud byste chtěli připojit více počítačů najednou, je potřeba investovat do routeru. Jak to udělat, s tím už vám poradíme příště – na malé domácí sítě zaměříme náš seriál na přelomu roku.

Pokud provozujete základní rychlost z tarifu Home, většinou dostáváte přesných 128 Kbps, pokud si připlatíte (vyplatí se to, pokud jste fandové), tak většinu dne poběží vaše internetová linka o něco více, než slíbených 320 Kbps. Výjimkou nejsou rychlosti přes 400 Kbps a maximum bylo někde mírně přes 500 Kbps.

Jestliže vás zajímá, proč jsou přenosové rychlosti asymetrické, tedy proč download dat vám půjde rychleji než jejich odesílání, pak odpověď je prostá. UPC nemá zájem na tom, aby si na domácím připojení někdo provozoval vlastní web server nebo ftp – ono zaplatit za server připojený 320 Kbps linkou jen 1500 Kč, to by nebyla zlá nabídka. Proto je odesílání dat (které by ftp i web protěžovalo) pomalejší. Pokud nebudete doma streamovat video, nebudete s rychlostí odesílání mít problém.

Mistral se fandům vyplatí

Pokud jste příznivci internetu a používáte jej častěji, je služba Mistral opravdu velmi výhodná. Cenově nemá alternativu, pokud opomineme pomalejší a časově zpoplatněné připojení přes dial-up Českého Telecomu.

Její slabinou je velmi nekvalitní podpora. Pokud bych se měl odvážit srovnání, pak jako zákazník bezdrátového připojení skrze InWay, jež ve srovnatelném provozu (ovšem s počítanými daty) vyšlo na cca. 8000-10 000 Kč měsíčně, jsem za dva roky využívání této služby s infolinkou všemi konzultacemi nestrávil ani tolik času, co mi trvalo první dovolání se a rozhovor s podporou Mistralu. Jenže je to o ceně – InWay nabízelo podstatně kvalitnější připojení, ovšem o zhruba stejné provozní rychlosti a s profesionální podporou za cenu několikanásobnou.

Možná toto srovnání může vyznívat poněkud nepříznivě pro InWay, nezapomínejte ale, že nabídka Mistralu pro firmy je podstatně dražší než pro domácnosti a ve firemním připojení už nabývá na důležitosti zákaznická podpora.

Slabina v zákaznické podpoře je pochopitelná – zákaznická podpora je velmi drahá služba na provoz a tak, pokud UPC má držet cenu snesitelně nízko, na ní logicky šetří. Na výběr máte – profesionální provozovatelé bezdrátových sítí jako InWay vám nabídnou solidní zákaznickou podporu, ale také vyšší cenu.

Pro domácnost je ale služba Mistral cenově velmi zajímavá. Poměr cena a výkon mluví velmi hlasitě v její prospěch, a pokud jste v jejím dosahu, stojí za úvahu.

Poznámka: v některých městech provozují podobné připojení k internetu skrze kabelové sítě i další firmy. TESmedia (části Prahy, Kralupy a Neratovice) požaduje za rychlost 128 Kbps download a 64 Kbps upload zhruba 1000 Kč, ovšem omezuje objem přenesených dat na 1 GB.

Užitečné linky:

  • UPC Mistral - ceníky, služby a informace o dostupnosti služby.
  • TESMedia - provozovatel kabelové sítě a internetu v Praze, Kralupech a Neratovicích
  • Diskusní fora Mistral - komunita uživatelů Mistralu
  • CentroNet - kabelová síť pro Prahu 1 i s nabídkou internetu (a samozřejmě TV)
Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Ilustrační foto
Netflix bude zdražovat dražší předplatné. Základní někomu zůstává

Americká videoslužba oznámila zhruba desetinové zvýšení cen.  celý článek

(Ilustrační snímek)
Největší krádež dat je nakonec ještě třikrát větší, přiznalo Yahoo

Americká internetová společnost Yahoo v úterý oznámila, že hackerský útok, jehož obětí se stala v roce 2013, se dotkl všech uživatelských účtů, dohromady tří...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.