Logo společnosti UPC

Logo společnosti UPC | foto: UPC

Routery zákazníků UPC se promění ve veřejné hot-spoty. Wi-Free startuje

  • 232
Uživatelé internetu od UPC budou mít možnost se k rychlé síti připojit i mimo svůj domov. UPC spouští službu Wi-Free, která v připojených routerech aktivuje vysílání druhé bezdrátové sítě. Ta bude připravena pro připojení ostatních zákazníků. Testovací provoz nyní probíhá v Plzni.

Aktulizace 21:38 - Doplněnili jsme vyjádření odborníka společnosti Cisco k bezpečnosti použití druhého SSID jako veřejné sítě

Od 15. dubna do konce května bude do testovacího provozu služby UPC Wi-Free zapojeno více než 10 tisíc plzeňských zákazníků UPC. Služba bude zdarma dostupná všem zákazníkům UPC, kteří si platí některý z tarifů s vysokorychlostním internetem. Routery všech zákazníků budou do Wi-Free připojovány postupně do konce roku 2015.

Něco za něco

Wi-free funguje tak, že se na kompatibilních ED 3.0 routerech provozovaných v síti UPC spustí druhá wi-fi síť s názvem UPC Wi-Free. Spuštění je v režii UPC, zákazník nemusí (a ostatně ani nemůže) nic nastavovat. O tom, že bude do této sítě zapojen i jeho router, bude informován dopisem a pokud bude chtít, může se z této služby nechat vyřadit. U zákazníků, kteří si modem/router od UPC zakoupili (tedy, nemají jej pouze v pronájmu), nebude služba aktivována automaticky, ale až na jejich žádost.

Kompatibilní routery

Do sítě UPC Wi-Free lze zapojit ED 3.0 routery, konkrétně TechniColor TC7200 a Cisco EPC 3925.

Modem Cisco EPC 3925

Síť UPC Wi-Free má přiděleno vlastní přenosové pásmo, downlink 10 Mbit/s a uplink 2 Mbit/s. Toto pásmo je mimo sjednanou přenosovou rychlost klienta, a proto by připojení dalších uživatelů nemělo omezovat rychlost uživatele, který má modem doma. K jednomu routeru se může připojit až pět cizích zařízení (které se o vyhrazenou rychlost podělí) a naopak, každý uživatel UPC může do sítě Wi-Free připojit až pět svých zařízení.

K omezení rychlosti by mohlo dojít v rámci bezdrátových přenosů, kde všechna připojená zařízení musí obsloužit jedno „rádio“. A protože např. právě router EPC 3925 neumí s firmwarem UPC duální provoz 2,4 a 5 GHz sítě, může být zpomalení výrazné.

K připojení k síti zákazník využije své uživatelské jméno, které si nechá vygenerovat na webu Moje UPC. Připojit se bude moci ke kterémukoli UPC routeru s aktivovanou službou Wi-Free na území ČR.

Náklady a bezpečnost

Je velmi pravděpodobné, že provozem druhé sítě dojde ke zvýšení elektrické spotřeby routeru. Uživatel tak musí zvážit, zda je tento náklad vyvážen možností bezplatného připojení k internetu všude v dosahu sítí UPC na území ČR.

Bezpečnost

Je použití druhého SSID pro veřejnou síť bezpečené?

Jak jsou na sobě, z hlediska bezpečnosti, nezávislé dvě wi-fi sítě (dvě různá SSID) vysílané stejným rádiem na routeru Cisco EPC 3295?  Nemůže se někdo z veřejné sítě dostat do mé domácí sítě? Jak je oddělen provoz veřejné sítě od mé metalické LAN sítě, kde mám například NAS?

Na tyto otázky nám odpověděl Martin Slinták, systémový inženýr společnosti Cisco ČR:

V modemech společnosti Cisco jsou datové toky pro „soukromou“ i komunitní síť odlišené. A to i v případech, kdy by z nějakého důvodu byl na modemu Cisco EPC3925 využit pro obě sítě stejný kanál. Modem totiž sváže automaticky každé SSID s vyhrazeným DOCSIS Service Flow. To znamená, že datový kanál mezi domácím kabelovým modemem a operátorem je šifrovaný.

Na základě mezinárodního standardu DOCSIS, definujícího komunikační a operativní podporu pro přenos dat na kabelové síti, je zajištěno nezávislé přidělení pásma pro domácí i komunitní wi-fi. Díky tomu je provoz mezi oběma sítěmi oddělen až k hranici tak zvaného koncentrátoru kabelové přístupové sítě (CMTS). V případě, že by uživatel chtěl bezpečnost svého připojení zvýšit, případně z nějakého důvodu nedůvěřuje CMTS, může využít tzv. tunelování až k nějaké důvěryhodné bráně.

V zařízení Cisco EPC3925 je navíc integrován také směrovač (router) s podporou funkce NAT i firewallem. Tím, že domácí síť wi-fi či LAN je propojena s DOCSIS Service Flow přes takový směrovač, je třeba domácí síťový disk (NAS) bezpečně chráněn před „cizími“ službami CMTS a tedy případným průnikem z komunitní sítě. 

„Předpokládáme, že zvýšení spotřeby modemu bude při používání Wi-Free pouze nepatrné. Vysoce jej podle nás převáží užitek, který služba zákazníkům přinese,“ uvedl redakci Technet.cz tiskový mluvčí UPC David Frodl.

Otázku bezpečnosti je možné rozdělit na dva okruhy.

Prvním je zabezpečení domácí sítě a té by se podle UPC neměl provoz Wi-Free sítě nijak dotknout. Wi-Free běží ve stejném pásmu jako vaše primární domácí síť, jde o druhé SSID, avšak vysílanou stejným „rádiem“ routeru. Podle specialisty společnosti Cisco, výrobce jednoho z použitých routerů, však pro uživatele žádné narušení bezpečnosti jejich sítě nehrozí (podrobněji viz. box).

Druhým okruhem je situace, kdy by připojený „návštěvník“ prostřednictvím sítě vysílané vaším routerem páchal nějakou trestnou činnost. Podle podmínek UPC je za činnost na síti zodpovědný konkrétní uživatel, nikoli majitel či nájemce routeru. Ten totiž není provozovatelem sítě Wi-Free.

Revoluce v roamingu?

Služba Wi-Free již funguje například v Irsku, Maďarsku, Nizozemsku nebo Polsku a v letošním roce bude spuštěna i v dalších zemích, kde operuje Liberty Global, mateřská společnost UPC.

Služba Wi-Free je zatím vždy funkční jen v rámci dané země, ale do budoucna se počítá s tím, že se služby propojí, a uživatel z Prahy se tak k wi-fi bezplatně přihlásí i v Amsterodamu. Liberty Global chystá propojení sítí se společností Comcast, největším kabelovým operátorem v USA, a tak bychom se mohli dočkat i bezplatného připojení k internetu i v USA. Jisté je, že minimálně pro české zákazníky tato inovace nepřijde letos.