Upgrade levně: 4. část

aktualizováno 
Grafický akcelerátor se během krátkého období stal běžnou součástí počítače. Dnes jsou k dostání desítky druhů a záleží jen na vás, který dostane zelenou. V dalším díle seriálu se podíváme na zub právě grafickým kartám.

Na téma grafických karet toho bylo napsáno už opravdu mnoho, a tak by bylo zhola zbytečné některé věci opakovat stále dokola. My se zaměříme zejména na výběr vhodné karty do vašeho počítače, ať už ho vylepšujete, přestavujete, nebo pomýšlíte na celou novou sestavu.

Vybíráme…

Jako první přijde na řadu rozhodnutí, jestli chcete držet konkrétní značku, nebo budete vybírat v celém rozsahu nabídky grafických karet na trhu. Mezi nejznámější a nejúspěšnější výrobce grafických čipů (GPU) patří bezesporu  společnosti nVidia a ATi. V současné době se do popředí derou další, jako například SiS nebo Trident, avšak teprve čas ukáže, jestli se na trhu více prosadí.

Protože je každý výrobce grafických čipů zaměřen na jinou oblast, je nutné se nejprve zamyslet, k jakým účelům bude počítač sloužit. Zda to bude kancelářský software, hry či jiné programy. Posledním a mnohdy dosti limitujícím kritériem je množství finančních prostředků, které jste ochotni, nebo které můžete, do grafiky investovat.

Přehled trhu

Počet různých akcelerátorů jde do řádů desítek, a tak je opravdu z čeho vybírat. High-endové modely jsou většinou postavené na jádru řady GeForce 4 Ti (nvidia), popřípadě Radeon 9700 (ATi). Zapomenout bychom neměli ani na Matrox a jeho Parhelii 512, která se však řadí spíše mezi profesionální grafické karty. Cena takovýchto karet často přesáhne 10 tisíc korun.

Oblast mainstreamu je daleko širší. Namátkou můžeme zmínit  Radeon 7500 a GeForce 4 MX. Do oblasti mainstreamu dnes spadá GeForce 4 Ti4200. Cenové rozmezí je zhruba 3 až 8 tisíc. Mezi low-endové modely bychom zařadili jak starší Radeony, tak rodinu GeForce 2 a některé starší Matroxe. Uvažovat o low-endových kartách jako o hardwaru, který dokáže akcelerovat nejnovější hry, ztrácí smysl, stejně tak jako pro běžné uživatele ztrácejí smysl drahé modely GeForce 4 Ti4600 apod. kvůli ceně.

Nejlepší poměr cena/výkon a řešení pro náš levný upgrade budeme tedy hledat v oblasti mainstreamu.
Ideálního řešení dosáhnete tehdy, pakliže si grafickou kartu vyberete přesně na míru. Není to samozřejmě jednoduché, ale alespoň se o to pokusme.

Stavba akcelerátoru

Grafické jádro je asi nejdůležitějším prvkem celé karty a nejvíc ovlivňuje jeho výsledky. Roli hraje jak jeho pracovní frekvence, tak i vnitřní architektura. GPU si informace ukládá do paměti a zde ke slovu přichází propustnost pamětí a jejich rychlost. Dříve se používala paměťová technologie SDRAM, avšak většina karet je v dnešní době osazena paměťmi DDR, které jsou až dvakrát rychlejší. Za povšimnutí stojí, že DDR používané jako operační paměť mají šířku 64 bitů, zato v případě grafické paměti jsou DDR paměti zapojené 128 bitově. Onu propustnost ovlivňují kromě taktu pamětí i různé technologie. NVidia ji nazývá Light Speed Memory Architecture, HyperZ pochází zase od ATi. Další prvky jsou už závislé na konkrétním výrobci. Chybět nemohou převodníky, výstupy (analogový, volitelně ještě digitální, TV-Out atd.).

Oblast mainstreamu

Po troše teorie se vrátíme zpět přímo na pult. Přestože jsme si trh už rozčlenili, stále je pojem mainstream dost široký. Proto i ten dále rozdělíme. 4 a 8 tisíc je totiž už velký rozdíl.
Za nVidii bojuje v hlavní oblasti zejména rodina GeForce 4 MX, která má tři zástupce – MX420, MX440 a nejsilnější MX460. Navzájem se liší taktem jádra a pamětí. MX440 pořídíte od tři a půl tisíce, MX460 zhruba od 5 tisíc. Nejslabší MX420 se prodává za zhruba 2,5 až 3,5 tisíce korun. Konkrétní cena závisí na vybavení karty a výrobci. Nejdražší variantou nVidie (pro střední třídu) je GeForce 4 Ti4200, která se od odlehčených MX liší kromě frekvencí hlavně  architekturou. To se také projevuje na celkovém výsledku, a tak mnozí dokonce Ti4200 považují za nejvýkonnější řešení v oblasti mainstreamu. ATi má sice menší zastoupení, ale ani ji nemůžeme opomenout. Architektonicky starší Radeon 7500 začíná nahrazovat Radeon 8500LE a nejlevnější varianty Radeonu 8500. Karty s GPU Matrox Millennium značně vymizely, přesto se však G550 stále objevují v nabídce firem. Velkou předností těchto akcelerátorů je funkce DualHead (možnost zapojit více displejů) a nynější cena.

Říct, které GPU je nejlepší, je jako vždy obtížné, ale doporučil bych GeForce 4 MX440 z těch levnějších a GeForce 4 Ti4200 z těch dražších modelů. Pokud dáváte přednost ATi, může být pro vás zajímavý Radeon 8500LE.

Pozn.: Často se stává, že výrobce nabízí modely, které se liší jen velikostí paměti. Zde je dobré si dát pozor na frekvenci pamětí, protože karty s větší pamětí ji mají většinou nižší. Pak se vyplatí model s menší, ale rychlejší pamětí. Naopak v případě, že uvažujete o hraní her ve vysokém rozlišení a se zapnutým Antialiasingem, vyplatí se karta s větší pamětí, neboť u ní je kolísání výkonu nižší.

Gainward Pro650TV/DVI

Výsledky GL Excess 1.1aQuake III. Arena (fps)Stejně jako v minulých dílech jsme pro vás připravili krátkou recenzi konkrétního řešení. Grafická karta Gainward Pro650TV/DVI je založena na již zmiňovaném jádru GeForce 4 MX440 s taktem 275 MHz. Karta je dále osazena 64 MB 128-bit DDR paměti pracující na frekvenci 200 MHz. Na čele této karty naleznete jeden analogový, jeden digitální výstup a TV-Out. Spolu s akcelerátorem dostanete v krabici potřebné ovladače, kabel a manuál. Koncová cena činí 4900 korun. Najdou se i levnější výrobci, ale kdo chce značku, musí si připlatit. Levnější a přesto dobře provedené karty pochází např. od Microstaru.

Výsledky této karty jste mohli vidět již před časem v recenzi grafické karty 3D Prophet 7500, kde posloužily pro srovnání. Tentokráte se situace otočila.

Naměřené hodnoty ukazují, že MX440 má co nabídnout stejně jako konkrétní model Gainward Pro650TV/DVI, avšak nebude to nízká cena. Přeci jen pět tisíc je hodně, když srovnatelně kvalitní karty se prodávají až o tisíc korun levněji. 

Výsledky 3DMark 2001SE
<<<-  3. část

5. část  ->>>


Témata: počítač, trh, GPU, software

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Speciální kamerka přečte nápisy na ulici, bankovky i lidi a stojí 130 tisíc

Zařízení OrCam MyEye 2 je možné připojit na levou i pravou stranu brýlí.

Společnost OrCam oficiálně v Česku uvedla zařízení MyEye, které pomocí kamerky s reproduktorem zrakově postiženým...

Nový MacBook Air bude mít konečně Retina displej

Apple MacBook Air

Před 10 lety Steve Jobs představil první „odlehčený“ notebook Applu, první Macbook Air. V úterý 30. října 2018 jeho...

Apple ukázal nové iPady Pro. Přichází USB-C, odchází sluchátkový jack

Apple iPad Pro

Apple opět definuje nový směr v kategorii tabletů. Představil dva nové tablety iPad Pro s 11palcovým a 12,9palcovým...

Najdete na iDNES.cz