Upgrade levně: 5. část

aktualizováno 
Náš seriál "Upgrade levně" pomalu dospěl do svého závěru. V posledním díle ještě zavítáme mezi pevné disky, optické mechaniky a další komponenty, bez kterých by se moderní multimediální počítač neobešel.

Samozřejmě že procesor, operační paměť, základní deska či grafická karta jsou základními prvky PC. Ovšem jsou i další komponenty, které patří do každého počítače. Dokážeme si ještě vůbec představit počítač bez možnosti reprodukce zvuku?

Pevný disk

Přesto, že koncepce harddisků je stále stejná, za posledních několik let vývoj v této oblasti opravdu poskočil. Příkladem může být úspěch firmy Maxtor, které se podařilo jako první vtěsnat 60 GB na jednu plotnu. Výhoda novějších disků nespočívá jen v jejich velikosti, ale zejména v rychlosti. Navíc si stačí  uvědomit, že všechny informace jsou uloženy právě na HDD včetně operačního systému.

Rychlejší disk se vyplatí dokoupit i pro starší počítače, protože zejména v kancelářských aplikacích někdy až neuvěřitelně PC zrychlíte. V dnešních poměrech nemá cenu uvažovat o disku s 5400 otáčkami, rozhodně chce investovat do disku, jehož plotny mají 7200 otáček za minutu.

K dostání jsou i rychlejší, ovšem pouze s rozhraním SCSI, které je daleko nákladnější než standardní IDE, a pro normální uživatele je to zbytečná investice. Dále je třeba si rozmyslet, jakou kapacitu využijete. V případě HDD je lepší rovnou sáhnout po větším disku, než pak trpět nedostatkem místa. Rozumné minimum je 40GB. Cenově přijatelné jsou ještě 60 a 80GB disky. Harddisky s kapacitou nad 80 GB mají už podstatně horší poměr cena/výkon.

Když se podíváte do ceníků některé firmy s výpočetní technikou a začnete si pročítat nabídku disků, budou vám nejspíš připadat stejné, jak např. Maxtor, tak IBM. Ano, disky od jednotlivých výrobců se liší minimálně. A je opravdu těžké říct, který disk je nejlepší. Přesto si dovolím tvrdit, že byť jen o málo, jsou nejlepší disky IBM.

Optická mechanika

Doby disketových mechanik jsou definitivně pryč a jejich místo postupně nahradil nejprve CD-ROM a dnes se o to pokouší CD-RW a DVD-ROM mechaniky. Vzhledem k stále lepším a lepším cenám vypalovaček a DVD mechanik se jim to nakonec nejspíš povede. Pokud si nechcete kupovat stolní přehrávač DVD, je mechanika DVD-ROM ideálním řešením. Přehrávat média DVD bude totiž časem stejná běžnost jako dneska CD. Stejně tak možnost zápisu na CD uvítáte celkem často. Jak pro kopírování (resp. vytváření záložních kopií), tak pro zálohování dat.

Pokud chcete získat co nejlevněji oboje, bude pro vás řešením mechanika CD-RW, která dokáže číst i DVD. Výběr ze samostatných vypalovaček a DVD mechanik je dosti široký. Kvalitní vypalovačku lze pořídit již od 2 tisíc korun (vč. DPH), DVD mechaniky ještě o pět set korun levněji.

Zvuk

Správný multimediální počítač musí být schopen reprodukovat zvuk, a zvuková karta se tak stává nezbytností. Pro málo náročné uživatele se skýtá řešení v integrovaných audio čipech, které naleznete téměř na každém novém motherboardu. Kvalitního poslechu si s těmito čipy mnohdy neužijete. A proto tu jsou externí zvukové karty. Asi nejznámější je rodina SoundBlaster od Creativu. Nabízí opravdu kvalitní zvuk, přídavné výstupy a vstupy apod. Dobrou koupí je např. SoundBlaster Live! 5.1, pokud hledáte levnější řešení.

Pokud jste ochotni sáhnout hlouběji do své kapsy, budete hledat tu pravou nejspíš mezi SoundBlaster Audigy. Ostatní komponenty Svoje PC můžete samozřejmě rozšířit o spoustu dalších prvků. Často to bývá síťová karta, popřípadě televizní karta, modem apod. Bohužel není v mých silách se věnovat všemu. Shrnutí: Výběr počítače či jeho upgrade není nic jednoduchého ani nenákladného. Na druhou stranu, dobře postavený počítač vám leckdy ušetří mnoho práce a tolik drahocenného času. Doufám, že tento seriál byl pro vás alespoň něčím přínosný.
Komponenty do seriálu "Upgrade levně" zapůjčila společnost:
ProCA
<<<-  4. část

1. část  ->>>


Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Apple ukázal nové iPady Pro. Přichází USB-C, odchází sluchátkový jack

Apple iPad Pro

Apple opět definuje nový směr v kategorii tabletů. Představil dva nové tablety iPad Pro s 11palcovým a 12,9palcovým...

Nyní platíme za rychlost připojení, možná budeme i za rychlou odezvu

Panel s ukázkou zapojení optické sítě až do domu.

Poskytovatelé internetu by rádi budovali optické sítě až do domácností. Umožní jim to nabídnout nejen vyšší...

Video: Robot v parlamentu vysvětlil, jak funguje umělá inteligence

Britské poslance navštívila robotka Pepper. Popsala využití umělé inteligence.

Nedávno měli poslanci v dolní sněmovně britského parlamentu návštěvu. Robotka Pepper odpovídala na jejich otázky a...

Najdete na iDNES.cz