Upíří hodinky dovedou najít a zastavit malárii

  • 1
Jihoafrický vynálezce Gervan Lubbe přišel s originálním nápadem, jak snížit milionové počty nakažených malárií v Africe. Proti nemoci budou bojovat náramkové hodinky, pravidelně odebírající vzorky krve jejich majitele.

Hodinky se chovají tak trochu jako upír – čtyřikrát denně malou jehličkou naberou krev a pokud se ve vzorku najdou smrtící bakterie, varují nositele hlasitým zvukem. Na displeji se také objeví ikona komára, který je hlavním přenašečem nákazy. Nemoc dokážou diagnostikovat v tak raném stadiu, že pozitivně testovanému člověku bude stačit vzít si do 48 hodin tři prášky k tomu, aby bakterie ze svého těla dostal.

„Hodinky naleznou nemoc tak rychle, že pravděpodobnost úmrtí je nulová a necítíte ani první příznaky, podobné nachlazení,“ řekl agentuře Reuters ke svému vynálezu Lubbe.

Hodinky původně vznikly na objednávku těžební společnosti, kterou znepokojoval vysoký počet malariků mezi horníky. Nyní má Lubbe už milion a půl objednávek od vlád, soukromých společností i nevládních organizací z celé Afriky. Jeden kus stojí 280 dolarů (asi 7000 korun), ale vyjde stále podstatně levněji než klasická léčba jednoho nakaženého člověka – ta může trvat až šest měsíců a pacient při ní musí přijmout množství chininu, který může ve velkých dávkách být také nebezpečný.

Díky hodinkám, které mají přijít do prodeje v průběhu února, si už turisté nebudou muset před cestou do subsaharské Afriky kupovat drahé tablety proti malárii, které často mívají nežádoucí účinky.

Podle Světové zdravotnické organizace způsobí malárie ročně až milion úmrtí. Devadesát procent z toho připadá právě na subsaharské oblasti Afriky.