Uplynulý týden v IT - Microsoft a Steve Ballmer u nás na návštěvě

aktualizováno 
Minulý týden přinesl ve světě počítačů, elektroniky a spotřebního zboží několik zajímavých zpráv. Výběr novinek ze světa IT.

Microsoft | foto: Václav Nývlt

Sloupek Uplynulý týden v IT trochu změní svojí podobu. Zatímco v předchozích vydáních šlo vždy o jedno velké téma a výběr novinek na trhu, od dnešního vydání budeme mít v článku mnoho témat se stručným komentářem a žádné spotřební zboží. Produkty nejrůznějšího zaměření od nejrůznějších výrobců naleznete na Technetu v jiném článku uprostřed týdne, což je dobře, protože dva samostatné články budou přehlednější než jeden velký.

Dnešní díl věnujeme celý Microsoftu, který se v uplynulém týdnu blýsknul mnoha událostmi najednou.

Nejvíce se zviditelnil především se svým novým Service Packem 3 pro Windows XP. Veškerá testovací vydání byla nyní nahrazena finální verzí, několik hodin po oficiálním oznámení o uvolnění Service Packu ale vyšlo najevo, že obsahuje chybu. Na stránkách Windows Update jej tak nebylo možné najít ke stažení a distribuce se tak opět o něco zpožďuje.

Ačkoli se na nejrůznějších blozích objevují radostné výkřiky, jak se systémy po instalaci nových Service packů pro Windows XP / Vista zrychlily, příspěvky v diskusích pod odbornými články jsou daleko střízlivější. U SP3 pro Windows XP má soubor velikost 316 MB, záplatuje přibližně 1100 mezer především v zabezpečení a vylepšuje výkon. Jen tak mimochodem - přijdou snad někomu XP pomalá? I na notebooku s jednojádrovým procesorem a 512 MB operační paměti je to více než svižný systém. Dnešní průměrné notebooky jsou přitom daleko výkonnější.

Abychom se dobrali nějakému závěru a prověřili důvěryhodnost nadšených bloggerů, uděláme menší testík. Na podzim proběhlo srovnání XP vs. Vista, ze kterého vyšly lépe starší XP. Odezva systému a výdrž při běhu na baterie byly velkou nevýhodou Vist a vše by měl řešit Service Pack 1, alespoň podle oficiálních vyjádření. Vezmeme tedy XP SP3, Vistu SP1 a test zopakujeme, opět na noteboocích do 25 000 Kč. Vyplatí se již přejít na Visty nebo je lepší počkat pár let s nynějšími XP na zcela nové Windows? Odpověď přineseme v červnu, uvítáme i čtenářské náměty.

Z tábora Microsoftu ještě máme tři informace. Generální ředitel Steve Ballmer velkoryse prohlásil, že při velkém zájmu prodlouží životnost Windows XP, Microsoft ale zatím nemá podobné indicie a nehodlá tak měnit termín 30.6.2008 pro ukončení prodeje. Ten se netýká Windows XP Home Edition, která budou prodávána s nejlevnějšími přenosnými počítači typu ASUS Eee.

Steve Ballmer hovoří na CeBIT 2008

Jedinečná příležitost, jak velký zájem projevit, se naskytne dne 22.5.2008 v rámci Evropského fóra vědy a techniky Praha na Vysoké škole ekonomické. Fóra se totiž zúčastní samotný Steve Ballmer, přímé vstupy bude vysílat i ČT24. Místa pro studenty jsou již zaplněna, na konferenci ale zbývá několik desítek míst za cenu 1547 Kč. Více informací na www.ceskahlava.cz.

Poslední událostí se stalo stáhnutí nabídky Microsoftu pro Yahoo, které chtěl odkoupit za přibližně 42 mld dolarů. Žonglování s miliardami ale nekončí, Yahoo má silnou pozici a pro Microsoft bude zajímavé i nadále. Snaha o převzetí firmy tak jednou nevydařenou nabídkou s nějvětší pravděpodobností neskončí.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Ohio je prvním státem, který přijímá platby daně v bitcoinech

Bitcoin - internetové zlato, nebo bublina?

Držitelé bitcoinů v posledních dnech zažívají krušné časy, když cena této kryptoměny klesá na nejnižší hodnoty za...

Netflix je v Česku podle počtu děl dražší než v Kanadě či Pákistánu

Netflix

Společnost Comparitech porovnala cenu Netflixu v různých zemích světa v souvislosti s šíří nabídky a v poměru k...

Najdete na iDNES.cz