Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


UPS: APC CyberFort 500

  5:00aktualizováno  5:00
Záložním zdrojům klasického tvaru je konec, řekla si společnost APC a navrhla produktovou řadu CyberFort. Jak dlouho udrží počítač v chodu? Jaké vlastnosti a výbavu tato UPS ve verzi 500 VA nabízí a jak se s tímto produktem pracuje?
Jeden z nejznámějších producentů UPS zálohovacích zdrojů se jmenuje APC. Minulý rok firma představila několik novinek, z nichž nejzajímavější je patrně zálohovací zdroj CyberFort.  Od ostatních záložních UPS přístrojů se tak liší především svým vzhledem

Proč UPS?

APC CyberFort 500 VAPatrně se to stalo již každému: pracujete na svém počítači a najednou vypadne proud. To způsobí, že přicházíte o většinu neuložených dat, popřípadě se vám v zapisovací CD mechanice zničí médium, na které právě zapisujete. V ojedinělých případech můžete také přijít o svůj pevný disk. Právě ochrana před dlouhodobým nebo třeba i mikrovýpadkem napájení je hlavní parketa UPS.

Další využití těchto přístrojů spočívá ve vyrovnávání poklesu a nárůstu napětí, ke kterému v rozvodné síti běžně dochází. V České republice je napětí 230 V s tolerancí přibližně 10 % pro nárůst i pokles.

UPS (uninterruptible power supply) je tedy přístroj, který vyrovnává problémy elektrické přenosové soustavy, popřípadě umožní na omezenou dobu provoz k ní připojenému zařízení, které napájí z vlastní baterie.

Vzhled a vybavení

Boční konektoryZáložní UPS CyberFort 500 na první pohled připomíná značně tlustý zásuvkový rozbočovač. Je to značný rozdíl oproti klasickým krabicím - jak vypadala většina dosavadních UPS. Váží přibližně 3,5 kilogramu a zvládne 500 VA elektrické zátěže, což odpovídá přibližnému výkonu 325W. Z dalšího vybavení jsme dále v balení nalezli několikajazyčný manuál (včetně češtiny) a bezpečnostního průvodce, garanční kartu, CD s programem APC Power Managementem a kabel s telefonními RJ konektory.

Na vrchu zařízení jsou tři zásuvky s bateriovým napájením a ochranou proti přepětí a dvě, které mají pouze ochranu proti přepětí. Dále se tu nachází hlavní vypínač a čtyři kontrolní diody. Na levém konci je umístěn kryt, který skrývá baterii. Pravý bok je určen pro chráněné zdířky na vstup a výstup telefonních konektorů a jeden pro komunikaci s počítačem. Poněkud níže je stále na pravém boku tlačítko resetu pojistky. Dolní strana má otvory, které umožňují UPS připevnit na svislou plochu zdi nebo boku stolu.

Práce se zařízením

Odkrytý bateriový prostorPřed uvedením do provozu je potřeba nejdříve zařízení 8 hodin nabíjet. Pak již stačí zapojit jakýkoliv spotřebič (tedy ne pouze počítač) - telefon, fax, modem, apod. Součet jejich výkonu však nesmí překročit 325 W. Pokud by se tak stalo, projevilo by se to rozsvícením k tomu určené kontrolky. Neměli jsme bohužel k dispozici (a překvapivě nebyl ani v balení) propojovací kabel do počítače, a tak jsme nemohli využít všech funkcí, jako je například automatické vypnutí systémů po stejně automatické záloze otevřených souborů, které prý zvládá program APC Power Management.

Co se výdrže týče, na krabici je uvedena tabulka, která uvádí, že běžný desktopový počítač s patnáctipalcovým monitorem UPS udrží v chodu 20 minut (to by mohlo stačit i na dopálení CD), stejný počítač se sedmnáctipalcovým monitorem na tom bude o tři minuty hůře. Poněkud lepší počítač ve skříni tower a s 17palcovým monitorem by měl běžet 9 minut. Nám se ale podařilo napájet počítač tohoto typu pouze do sedmé minuty a dvanácté sekundy.

Diody na těle přístroje informují o následujících skutečnostech: UPS je zapojena, vypadl proud, UPS je přetížena a nutnost výměny baterie. Zvuková signalizace navíc oznamuje, když začíná docházet energie v baterii. Samotná UPS sama každých 14 dní kontroluje, zda má vše v pořádku.

Využití

Jedná se opravdu o uživatelsky přítulné zařízení, které není určeno jen pro ochranu počítače. Nejen on trpí nedostatky, které vznikají při přenosu proudu. Za cenu mírně převyšující 4300 korun, se uživateli dostává do rukou poměrně slušně vybavená UPS s praktickým designem.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz