Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


UPS: APC CyberFort 500

  5:00aktualizováno  5:00
Záložním zdrojům klasického tvaru je konec, řekla si společnost APC a navrhla produktovou řadu CyberFort. Jak dlouho udrží počítač v chodu? Jaké vlastnosti a výbavu tato UPS ve verzi 500 VA nabízí a jak se s tímto produktem pracuje?
Jeden z nejznámějších producentů UPS zálohovacích zdrojů se jmenuje APC. Minulý rok firma představila několik novinek, z nichž nejzajímavější je patrně zálohovací zdroj CyberFort.  Od ostatních záložních UPS přístrojů se tak liší především svým vzhledem

Proč UPS?

APC CyberFort 500 VAPatrně se to stalo již každému: pracujete na svém počítači a najednou vypadne proud. To způsobí, že přicházíte o většinu neuložených dat, popřípadě se vám v zapisovací CD mechanice zničí médium, na které právě zapisujete. V ojedinělých případech můžete také přijít o svůj pevný disk. Právě ochrana před dlouhodobým nebo třeba i mikrovýpadkem napájení je hlavní parketa UPS.

Další využití těchto přístrojů spočívá ve vyrovnávání poklesu a nárůstu napětí, ke kterému v rozvodné síti běžně dochází. V České republice je napětí 230 V s tolerancí přibližně 10 % pro nárůst i pokles.

UPS (uninterruptible power supply) je tedy přístroj, který vyrovnává problémy elektrické přenosové soustavy, popřípadě umožní na omezenou dobu provoz k ní připojenému zařízení, které napájí z vlastní baterie.

Vzhled a vybavení

Boční konektoryZáložní UPS CyberFort 500 na první pohled připomíná značně tlustý zásuvkový rozbočovač. Je to značný rozdíl oproti klasickým krabicím - jak vypadala většina dosavadních UPS. Váží přibližně 3,5 kilogramu a zvládne 500 VA elektrické zátěže, což odpovídá přibližnému výkonu 325W. Z dalšího vybavení jsme dále v balení nalezli několikajazyčný manuál (včetně češtiny) a bezpečnostního průvodce, garanční kartu, CD s programem APC Power Managementem a kabel s telefonními RJ konektory.

Na vrchu zařízení jsou tři zásuvky s bateriovým napájením a ochranou proti přepětí a dvě, které mají pouze ochranu proti přepětí. Dále se tu nachází hlavní vypínač a čtyři kontrolní diody. Na levém konci je umístěn kryt, který skrývá baterii. Pravý bok je určen pro chráněné zdířky na vstup a výstup telefonních konektorů a jeden pro komunikaci s počítačem. Poněkud níže je stále na pravém boku tlačítko resetu pojistky. Dolní strana má otvory, které umožňují UPS připevnit na svislou plochu zdi nebo boku stolu.

Práce se zařízením

Odkrytý bateriový prostorPřed uvedením do provozu je potřeba nejdříve zařízení 8 hodin nabíjet. Pak již stačí zapojit jakýkoliv spotřebič (tedy ne pouze počítač) - telefon, fax, modem, apod. Součet jejich výkonu však nesmí překročit 325 W. Pokud by se tak stalo, projevilo by se to rozsvícením k tomu určené kontrolky. Neměli jsme bohužel k dispozici (a překvapivě nebyl ani v balení) propojovací kabel do počítače, a tak jsme nemohli využít všech funkcí, jako je například automatické vypnutí systémů po stejně automatické záloze otevřených souborů, které prý zvládá program APC Power Management.

Co se výdrže týče, na krabici je uvedena tabulka, která uvádí, že běžný desktopový počítač s patnáctipalcovým monitorem UPS udrží v chodu 20 minut (to by mohlo stačit i na dopálení CD), stejný počítač se sedmnáctipalcovým monitorem na tom bude o tři minuty hůře. Poněkud lepší počítač ve skříni tower a s 17palcovým monitorem by měl běžet 9 minut. Nám se ale podařilo napájet počítač tohoto typu pouze do sedmé minuty a dvanácté sekundy.

Diody na těle přístroje informují o následujících skutečnostech: UPS je zapojena, vypadl proud, UPS je přetížena a nutnost výměny baterie. Zvuková signalizace navíc oznamuje, když začíná docházet energie v baterii. Samotná UPS sama každých 14 dní kontroluje, zda má vše v pořádku.

Využití

Jedná se opravdu o uživatelsky přítulné zařízení, které není určeno jen pro ochranu počítače. Nejen on trpí nedostatky, které vznikají při přenosu proudu. Za cenu mírně převyšující 4300 korun, se uživateli dostává do rukou poměrně slušně vybavená UPS s praktickým designem.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Najdete na iDNES.cz