Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


USA: Zakážeme nepřátelům vstup do vesmíru

aktualizováno 
Spojené státy hodlají zakázat lety do vesmíru všem, kdo poškozují americké zájmy. Praví se tak v upravené doktríně, kterou přijal prezident Bush.

Lety bez vojenského programu USA nejspíš vadit nebudou | foto: Shamil ZhumatovReuters

Novou americkou kosmickou strategii schválil prezident George Bush již na konci srpna.

Nová doktrína revidující předchozí deset let starou strategii také podle agentury AFP zavrhuje veškeré zákazy či omezení amerických aktivit ve vesmíru a povzbuzuje rozvoj amerického soukromého vesmírného průmyslu. "Národní bezpečnost USA závisí klíčovým způsobem na prostředcích ve vesmíru a tato závislost roste," praví dokument.

Nařizuje ministrovi obrany "rozvíjet schopnosti, plány a možnosti k zajištění volného přístupu k vesmíru a v případě potřeby tento volný přístup znemožnit protivníkovi". Přitom svoboda přístupu k vesmíru je pro USA podle dokumentu stejně důležitá jako vzdušná a námořní moc.

V zájmu ekonomické prosperity a posílení národní bezpečnosti musí mít USA robustní, vysoce účinnou a účelnou schopnost ve vesmíru zasahovat.

"USA se postaví proti vypracování nové legislativy či krokům, které by zakazovaly či omezovaly přístup USA k vesmíru nebo využití vesmíru.

Navrhované smlouvy o kontrole zbrojení nesmějí poškodit práva USA vést výzkum, uskutečňovat zkoušky či další aktivity ve vesmíru v americkém národním zájmu," píše se v textu.

Bílý dům však ujistil, že strategie nevybízí k vývoji či rozmístění zbraní v kosmickém prostoru. "Tato politika zdůrazňuje, že Spojené státy jsou oddány mírovému využití kosmu všemi národy a že se kosmické systémy těší právu na volný pohyb," řekl agentuře AP mluvčí Rady národní bezpečnosti Frederick Jones.

USA si ovšem vyhrazují právo na sebeobranu a ochranu svých zájmů a zařízení ve vesmíru. To podle mluvčího nemusí hned znamenat prudkou protiakci, ale může spočívat v šifrování dat či v manévrovací schopnosti kosmických zařízení.

Změny v doktríně si podle Jonese vyžádal hlavně technologický pokrok v posledních deseti letech, který zvýšil důležitost využití vesmíru v navigaci, rozhlasovém a televizním vysílání či telefonickém spojení.

Autoři: ,


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Let Falconu 9 ukázal, že se sen o opakovaně použitelné raketě splnil

Start rakety Falcon 9.

Sen Elona Muska o opakovatelně použitelných raketách, které zlevní a zefektivní lety do vesmíru, se začíná naplňovat....

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Objev velkého solného jezera je další důkaz vody na Marsu

Mars

Italští výzkumníci na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express našli hluboko pod povrchem Marsu solné jezero.

Najdete na iDNES.cz