Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


USA: Zakážeme nepřátelům vstup do vesmíru

aktualizováno 
Spojené státy hodlají zakázat lety do vesmíru všem, kdo poškozují americké zájmy. Praví se tak v upravené doktríně, kterou přijal prezident Bush.

Lety bez vojenského programu USA nejspíš vadit nebudou | foto: Shamil ZhumatovReuters

Novou americkou kosmickou strategii schválil prezident George Bush již na konci srpna.

Nová doktrína revidující předchozí deset let starou strategii také podle agentury AFP zavrhuje veškeré zákazy či omezení amerických aktivit ve vesmíru a povzbuzuje rozvoj amerického soukromého vesmírného průmyslu. "Národní bezpečnost USA závisí klíčovým způsobem na prostředcích ve vesmíru a tato závislost roste," praví dokument.

Nařizuje ministrovi obrany "rozvíjet schopnosti, plány a možnosti k zajištění volného přístupu k vesmíru a v případě potřeby tento volný přístup znemožnit protivníkovi". Přitom svoboda přístupu k vesmíru je pro USA podle dokumentu stejně důležitá jako vzdušná a námořní moc.

V zájmu ekonomické prosperity a posílení národní bezpečnosti musí mít USA robustní, vysoce účinnou a účelnou schopnost ve vesmíru zasahovat.

"USA se postaví proti vypracování nové legislativy či krokům, které by zakazovaly či omezovaly přístup USA k vesmíru nebo využití vesmíru.

Navrhované smlouvy o kontrole zbrojení nesmějí poškodit práva USA vést výzkum, uskutečňovat zkoušky či další aktivity ve vesmíru v americkém národním zájmu," píše se v textu.

Bílý dům však ujistil, že strategie nevybízí k vývoji či rozmístění zbraní v kosmickém prostoru. "Tato politika zdůrazňuje, že Spojené státy jsou oddány mírovému využití kosmu všemi národy a že se kosmické systémy těší právu na volný pohyb," řekl agentuře AP mluvčí Rady národní bezpečnosti Frederick Jones.

USA si ovšem vyhrazují právo na sebeobranu a ochranu svých zájmů a zařízení ve vesmíru. To podle mluvčího nemusí hned znamenat prudkou protiakci, ale může spočívat v šifrování dat či v manévrovací schopnosti kosmických zařízení.

Změny v doktríně si podle Jonese vyžádal hlavně technologický pokrok v posledních deseti letech, který zvýšil důležitost využití vesmíru v navigaci, rozhlasovém a televizním vysílání či telefonickém spojení.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Český astronom vyfotil Muskův elektromobil na oběžné dráze

Vyfotit elektromobil Elona Muska putující po oběžné dráze se Martinu Maškovi...

„Plující“ tečka ve vesmíru. Přesně tak vypadá elektromobil Tesla Roadster na fotografii českého astronoma Martina...

První „mimozemský“ asteroid nejspíše přiletěl ze soustavy se dvěma slunci

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

Astronomové našli domovskou soustavu asteroidu 1I/2017 U1 ‘Oumuamua.

Podívejte se na další fotografie od Čecha, který vyfotil Teslu ve vesmíru

Minimálně jednu fotografii Martina Maška zná u nás každý, kdo se jen trochu...

Minimálně jednu fotografii Martina Maška zná u nás každý, kdo se jen trochu zajímá o vesmír. Právě Mašek totiž pořídil...

Najdete na iDNES.cz