Lety bez vojenského programu USA nejspíš vadit nebudou

Lety bez vojenského programu USA nejspíš vadit nebudou | foto: Shamil Zhumatov, Reuters

USA: Zakážeme nepřátelům vstup do vesmíru

  • 202
Spojené státy hodlají zakázat lety do vesmíru všem, kdo poškozují americké zájmy. Praví se tak v upravené doktríně, kterou přijal prezident Bush.

Novou americkou kosmickou strategii schválil prezident George Bush již na konci srpna.

Nová doktrína revidující předchozí deset let starou strategii také podle agentury AFP zavrhuje veškeré zákazy či omezení amerických aktivit ve vesmíru a povzbuzuje rozvoj amerického soukromého vesmírného průmyslu. "Národní bezpečnost USA závisí klíčovým způsobem na prostředcích ve vesmíru a tato závislost roste," praví dokument.

Nařizuje ministrovi obrany "rozvíjet schopnosti, plány a možnosti k zajištění volného přístupu k vesmíru a v případě potřeby tento volný přístup znemožnit protivníkovi". Přitom svoboda přístupu k vesmíru je pro USA podle dokumentu stejně důležitá jako vzdušná a námořní moc.

V zájmu ekonomické prosperity a posílení národní bezpečnosti musí mít USA robustní, vysoce účinnou a účelnou schopnost ve vesmíru zasahovat.

"USA se postaví proti vypracování nové legislativy či krokům, které by zakazovaly či omezovaly přístup USA k vesmíru nebo využití vesmíru.

Navrhované smlouvy o kontrole zbrojení nesmějí poškodit práva USA vést výzkum, uskutečňovat zkoušky či další aktivity ve vesmíru v americkém národním zájmu," píše se v textu.

Bílý dům však ujistil, že strategie nevybízí k vývoji či rozmístění zbraní v kosmickém prostoru. "Tato politika zdůrazňuje, že Spojené státy jsou oddány mírovému využití kosmu všemi národy a že se kosmické systémy těší právu na volný pohyb," řekl agentuře AP mluvčí Rady národní bezpečnosti Frederick Jones.

USA si ovšem vyhrazují právo na sebeobranu a ochranu svých zájmů a zařízení ve vesmíru. To podle mluvčího nemusí hned znamenat prudkou protiakci, ale může spočívat v šifrování dat či v manévrovací schopnosti kosmických zařízení.

Změny v doktríně si podle Jonese vyžádal hlavně technologický pokrok v posledních deseti letech, který zvýšil důležitost využití vesmíru v navigaci, rozhlasovém a televizním vysílání či telefonickém spojení.

,