Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


USB klíčenka pomůže přehrát videa bez instalace kodeků

aktualizováno 
Aplikace určené k použití na přenosných USB flash discích toho zvládnou poměrně hodně. Bez nutnosti instalace vám přehrají většinu videa, pomohou s grafikou nebo vypálí DVD.
Programy pro USB klíčenku se spouští přímo a bez instalace

Programy pro USB klíčenku se spouští přímo a bez instalace

Minulý týden jsme si představili několik programů, které vám umožní mít stále při sobě e-maily, kalendář nebo vaši oblíbenou komunikační aplikaci. Tím však přehled programů pro USB paměti zdaleka nekončí

OpenOffice.org Portable

Základem seriózní práce s počítačem je jistě kancelářský balík. Zatímco Microsoft Office si ukousne nemalou část vašeho pevného disku bez myšlenky na možnost přenášení na jiný počítač, open source kancelářský balík OpenOffice.org je na snadnou přenositelnost mezi počítači připraven speciální verzí Portable.

K dispozici máte nezbytný textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, nástroj Impress na vytváření prezentací, grafickou aplikaci Draw a databázi Base. Balík nevyžaduje instalaci, stačí rozbalit stažený archiv a můžete začít aplikace používat. Na rozdíl od standardní verze OpenOffice.org není verze Portable k dispozici v češtině.

OpenOffice.org Portable 2.0.4 stahujte ze Slunečnice zde.  (73 MB, open source)

OpenOffice portable

AbiWord Portable

Nepotřebujete-li hned celý kancelářský balík, ale vystačíte si jen s textovým editorem, zkuste AbiWord Portable. Stejně jako v případě Writeru se jedná o výkonný open source textový editor, který je možné používat i bez instalace do systému. AbiWord si poradí s formáty Wordu i s formátem Open Document, který používá OpenOffice.org. Prostředí textového editoru je velmi přehledné, k dispozici je i česká verze.

AbiWord Portable 2.4.6 stahujte ze Slunečnice zde. (6 MB, open source)

Abiword portable

Foxit PDF Reader

Foxit PDF Reader je malý a nenáročný prográmek na prohlížení dokumentů ve formátu PDF, se kterými se na internetu setkáte velmi často. Foxit PDF Reader je plnohodnotná náhrada za Adobe Reader, navíc otevírá PDF dokumenty velmi svižně a není třeba jej instalovat. V softwarové výbavě vaší USB klíčenky by Foxit PDF Reader rozhodně neměl chybět.

Foxit PDF Reader 2.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1,8 MB, freeware)

Foxit Reader  portable

Gimp Portable

Oblíbený open source grafický editor je rovněž k dispozici v „přenosné“ verzi. Gimp Portable vám nabídne standardní funkce pro úpravy bitmapových obrázků, kreslicí nástroje, různé druhy výběrů, efekty, filtry, práci s vrstvami, korekci barev, jasu či kontrastu a nepřeberné množství dalších nástrojů. Gimp si poradí se všemi běžnými formáty bitmapové grafiky.

Gimp Portable 2.2.13 stahujte zde.  (9 MB, open source)

Gimp  portable

IrfanView

Jestliže potřebujete obrázky pouze prohlížet, případně drobně editovat, můžete použít malou aplikaci IrfanView. Prohlížeč IrfanView sice není k dispozici ve speciální „přenosné“ verzi, přesto je možné jej nakopírovat na USB Flash disk a spouštět na libovolném počítači.

IrfanView spolupracuje s drtivou většinou grafických formátů, zvládne základní úpravy obrázků (změna velikosti, ořezávání, úprava barev atd.,) a umožňuje rozšíření funkcí pomocí plug-in modulů. Uživatelské rozhraní programu je k dispozici i v češtině, použití IrfanView je zcela zdarma. IrfanView je ideální program na prohlížení a základní úprav digitálních fotografií.

IrfanView 3.99 stahujte ze Slunečnice zde a českou verzi uživatelského rozhraní zde.  (1 MB, freeware)

IrfanView portable

Audacity Portable

Na cestách mezi počítači se vám může hodit i „přenosný“ program na nahrávání a úpravy zvukových souborů, jakým je Audacity Portable. Tento program si poradí s nahráváním zvuku z různých zdrojů, konverzí mezi běžnými formáty zvuku, základními úpravami zvukových souborů (mixování, stříhání, efekty…). Nechybí samozřejmě ani nastavení kvality výstupních zvukových souborů a možnost rozšíření výstupních formátů pomocí volně šiřitelných kodeků (např. LAME a další).

Audacity Portable  1.2.6 stahujte zde. (2,4 MB, open source)

Audacity portable

VLC Media Player Portable

Na USB klíčence budete jistě potřebovat také multimediální přehrávač. VLC Media Player Portable je nejen „přenosný“, jeho výhodou je také to, že obsahuje běžné kodeky, nutné k přehrávání videa a hudby. Přehrávač si poradí s běžnými formáty videa (DVD, VCD, MPEG, AVI, WMV, DivX, XviD…) i hudby (MP3, WAV, OGG a dalšími). VLC Media Player Portable se velmi snadno ovládá, jeho vzhled si můžete upravit pomocí skinů.

VLC Media Player Portable 0.8.6a stahujte zde. (9,3 MB, open source)

VLC player portable

MPlayer

Dalším multimediálním přehrávačem s integrovanými kodeky, který je vhodný k přenášením mezi počítači, je Mplayer. Přehrávač Mplayer si poradí s mnoha různými formáty videa i hudby, jako je například DVD, VCD, MPEG, AVI, DivX, MP3, OGG, AAC, WAV atd. Přehrávač se snadno ovládá a nevyžaduje instalaci, archiv s programem obsahuje samotný přehrávač a jeho grafické rozhraní pro Windows.

MPlayer 1.1.10 stahujte zde. (3,5 MB, open source)

MPlayer portable

Ultimate CD/DVD Burner

Dalším z nezbytných nástrojů vaší „přenosné“ výbavičky je program na vypalování CD a DVD. Ultimate CD/DVD Burner je freeware vypalovací nástroj, který můžete instalovat a používat z USB Flash disku. Ultimate CD/DVD Burner spolupracuje s dlouhou řadou různých typů vypalovaček, umí vytvářet všechny běžné formáty CD a DVD a spolupracuje s ISO obrazy disků. Bohužel neumí vytvářet filmová DVD. Pro pokročilé uživatele nabízí Ultimate CD/DVD Burner standardní škálu upřesňujících nastavení, kterými se běžní uživatelé nemusejí zaobírat.

Ultimate CD/DVD Burner stahujte zde.  (0,3 MB freeware)

Ultimate CD/DVD portable

Mohlo by vás zajímat:

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz