Úschovna: Letem světem internetem aneb jak přenášet soubory netem

  • 29
Na českém internetu existuje služba, pomocí které je možné posílat soubory po celém světě. Potřebujete-li tedy rychle a levně přenést větší objem dat mezi vzdálenými počítači a máte přístup k internetu, pak můžete snadno využít bezplatný diskový prostor na internetu.

Společnost InWay, a.s. provozuje již čtvrtým rokem na českém internetu zajímavý server pro veřejnou úschovu souborů. Digitální úschovna slouží jako úložiště dat, která chcete mít dočasně u sebe, ale nemáte možnost je přenést jiným způsobem než-li pomocí sítě internetu.

Lze to řešit i jinak
Zajisté můžete pro přesun dat využít služeb některého freemailového poskytovatele. Bohužel ale u většiny provozovatelů elektronických pošt jsme omezeni velikostí přílohy. Ta činí ve většině případů pár megabajtů. I to lze řešit. Můžete použít komprimační program a data zabalit do více souborů, které později odešlete v několika e-mailech. To ale není zcela ideální, proto je zapotřebí využít jiné služby. V praxi pak může jít o „Úschovnu“.

Co je to ta Úschovna?
Pod tímto pojmem si řada z nás představí nějakou provozovnu, kde přijímají balíky, kufry, zavazadla atd. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat někde na nádraží nebo letišti. Zmíníme-li se ale o internetové úschovně, pak je vše jinak. Tento typ úložiště totiž nepřijímá fyzická zavazadla, ale digitální informace – soubory. Provoz je podobný jako u normálních klasických kamenných objektů (výdej, příjem), tedy až na platbu. Internetové úložiště je totiž nabízeno zcela zdarma. Jeho služeb tak může využít kdokoliv a kdykoliv, protože pracovní doba je 24 hodin denně.

V úvodu jsme nakousli možnosti přenosu dat prostřednictvím e-mailů. Samozřejmě existují i jiné způsoby, jak přepravovat soubory. Především ceny CD vypalovacích mechanik jsou v současné době na svém historickém minimu a tudíž se stále více montují do PC. To samé bude za pár měsíců platit i o DVD vypalovačkách, u kterých jdou pořizovací náklady razantním tempem dolů. V poslední době se začala velmi hojně využívat i různá paměťová média. Především flash disky nabírají pořádně na obratu, ale v jejich neprospěch, stejně jako v případě vypalovacích mechanik, hovoří pořizovací cena a kupování médií. To v případě Úschovny, nepočítáme-li výdaje za internet, neplatí. Navíc si nikdy nemůžeme být jisti, že svá data na poslední chvíli nezapomeneme doma, což se nám v případě internetové sítě nemůže stát. Na druhou stranu, stále se najde hodně míst, odkud se na internet nepřipojíme, nebo kde je nereálná možnost jeho využití.

Jak to funguje?
Úschovnu si můžeme představit jako server, na který může v rámci celosvětové sítě kdokoliv přistupovat a ukládat libovolný počet souborů. Stejný anebo jiný uživatel, například na druhé straně zeměkoule, si pak může nahrané soubory kdykoliv vyzvednout. Na podobném principu fungují i FTP servery. Řada z nás ale nemá tu možnost nějaký využít nebo si ho zřídit. Jediný rozdíl mezi FTP serverem a úschovnou je ve způsobu přenosu dat. Jestliže FTP server komunikuje s uživatelem pomocí protokolu FTP (File Transfer Protocol), pak úschovna to dělá prostřednictvím HTTP.

Odesíláme data krok za krokem
Chceme-li tedy přenést data po internetové síti, stačí nám zadat do internetového prohlížeče stránku www.uschovna.cz. Po načtení stránky přejdeme ukazatelem myši na okno s balíky a po té klikneme na Příjem.

Úschovna

Úschovna se nás zeptá na naše jméno a adresu. V dalších řádcích bude požadovat adresu příjemce. V posledním políčku je na nás, zda napíšeme příjemci nějakou zprávu o ukládaném souboru.

Úschovna

V dalším okně se již provádí příjem balíků. Pomocí jednoduchého rozhraní, podobného tomu v e-mailových klientech nebo freemailech, vložíme posílaný dokument. Na závěr si vše pěkně zkontrolujme a tlačítkem Dále potvrdíme.

Úschovna

Tím jsme dali impuls k tomu, aby služba začala přenášet data směrem od nás na server. Celý průběh je graficky zobrazován v novém okně. Doba je přímo závislá na rychlosti našeho internetového připojení.

Úschovna

O kompletním přenesení jsme informováni dalším oknem. Tlačítkem Dále pošleme definitivně obsah příjemci.

Úschovna

Server následně pošle příjemci e-mail, ve kterém je uvedeno, kdo je odesílatelem, text zprávy, název a velikost posílaného souboru. Zejména uvedení velikosti dat je velmi důležité. Uživatel s pomalejším připojením jistě nebude stahovat soubor o několika stovkách GB. V neposlední řadě je uveden link, na kterém si soubory lze kdykoliv během 14 dní vyzvednout. To je vše.

Úschovna

Uživateli pak stačí pouze kliknout na odkaz a řídit se pokyny browseru. Prostřednictvím jedné úschovy můžeme poslat až šest souborů, přičemž maximální objem dat uložených v jedné relaci nesmí přesáhnout 10 MB. Je ale odzkoušeno, že službou lze přenášet i objemnější soubory. V zájmu slušnosti je ale na každém z nás, aby nastavená pravidla pokud možno dodržoval. Zde jsou některá další pravidla, která jsou volně přístupná na webu společnosti, provozující tuto službu:

  • používání Úschovny je bezplatné
  • je zakázáno ukládat v Úschovně nelegální software, seznamy kreditních karet a ostatní data, jejichž povaha je v rozporu s platnými zákony České republiky či dalších zúčastněných států; provozovatel služby, firma InWay, a. s. si vyhrazuje právo takové soubory smazat nebo je použít jako důkazní materiál v případném soudním sporu
  • provozovatel služby, firma InWay, a. s. nenese zodpovědnost za škody způsobené ztrátou či vyzrazením informací v průběhu přenosu dat do/z Úschovny či po dobu jejich uskladnění
  • provozovatel služby, firma InWay, a. s. se zavazuje, že nepoužije zadané elektronické adresy uživatelů Úschovny jinak, než pro zaslání upozornění na uložení zásilky. Adresy nebudou použity k odesílání nevyžádaných dopisů, ani nebudou poskytnuty třetí straně

Závěrem
Jedná se o zcela jistě zajímavý způsob, jak poslat soubory napříč internetem nejen svému kamarádovi na druhé straně světa. Těchto služeb lze ale využívat i pro jiné účely. Máme-li třeba na počítači uložená některá data, která chceme mít i na jiném PC, je pro tento účel služba ideální. Celá operace je „téměř“ anonymní, nepočítáme-li tedy IP záznamy přistupujících počítačů. Serverů, které nabízejí podobné služby, je samozřejmě na celém světě více, ale Úschovna je česká a navíc uživatelsky přívětivá.


Témata: software