Hlavně nic nepomíchat ...

Hlavně nic nepomíchat ... | foto: Profimedia.cz

Ušetřete čas i námahu při práci se soubory - zapomeňte na průzkumníka

  • 67
Souboroví manažeři prošli od doby legendárního Norton Commandera a jeho české obdoby M602 výrazným vývojem, který spočívá zejména v přidávání nových funkcí a rozšiřování možností programů.

Základní poslání i princip práce se souborovými manažery se ovšem po celou dobu výrazně nezměnil. Nejspíše proto, že na něm asi není moc co vylepšit.

Pořádek v souborech

Souborové manažery slouží primárně k běžným operacím se soubory a složkami – tedy jejich spouštění, vytváření, editování, kopírování, mazání atd. Časem se na tyto základní funkce nabalily i další funkce jako komprese a dekomprese souborů, služby jako FTP klient, hromadné přejmenování souborů, rozdělování a spojování souborů a mnoho dalšího. V době operačního systému MS-DOS byla hlavní výhoda souborových manažerů v tom, že uživatel nemusel pracně vypisovat povely pro práci se soubory do příkazové řádky operačního systému, dnes je jejich hlavní předností přehlednější způsob práce se soubory a právě zmíněné doplňkové funkce, díky kterým není třeba kupovat a instalovat další software.

Programů, které umožňují pohodlnou práci se soubory a složkami na vašich pevných discích je velké množství a jsou si navzájem hodně podobné. Představme si tedy stručně dvě nejlepší a nejznámější aplikace, které svými funkcemi pro správu souborů výrazně převyšují Průzkumníka ve Windows.

Total Commander

Jedním z nejznámějších a také nejlepších souborových manažerů je bezesporu Total Commander (dříve Windows Commander). V přehledném uživatelském rozhraní, přeloženém do češtiny, nabízí Total Commander nadstandardní porci funkcí pro práci se soubory.

Základní operace je možné vyvolat pomocí funkčních kláves (F1 až F12), doplňkové funkce zahrnují například i kompresi souborů, jejich spojování a rozdělování, hromadné přejmenovávání či porovnávání. Najdete zde také FTP klienta, synchronizaci adresářů a mnoho dalších funkcí.

Zcela klíčový význam má pro Total Commandera podpora plug-in modulů, kterými lze výrazně rozšířit funkce programu. Existují například plug-in moduly pro vypalování CD a DVD přímo z prostředí Total Commanderu, nástroje na konverzi souborů, ukládání stop z hudebních CD a mnoho dalších.

Na domovském webu Total Commanderu najdete také nástroj tc2usb tool, který z vaší instalace Total Commanderu vytvoří plně funkční kopii, včetně všech uživatelských nastavení, určenou k použití na přenosném USB Flash disku. Total Commander pak bude vždy s vámi na každém počítači, se kterým budete pracovat.

Současná verze Total Commanderu nese označení 6.55a, existuje však již i druhá betaverze Total Commanderu 7. Total Commander je shareware, který byste neměli používat bez zaplacení déle než 30 dní. I po uplynutí této doby je však Total Commander plně funkční.

 Total Commander 6.55a – shareware
 
  • Stahujte ze slunečnice na této adrese (1,6 MB).
  • Užitečné plug-iny najdete rovněž na Slunečnici – zde  a zde. (14 MB a 0,8 MB)
  • Betaverzi Total Commandera 7.00 stahujtezde (1,9 MB)
  • Nástroj tc2usb tool si stáhnete zde (0,03 MB)


Servant Salamander

Servant Salamander je původem český program, který uživatele mile překvapí jednoduchým ovládáním a velkým množstvím funkcí. Mimo základních operací se soubory nabízí Servant Salamander například funkci pro přesné kopírování disků a disket, konverzi znakových sad souborů nebo změnu písmen v názvech souborů a složek z velkých na malá a naopak.

Nechybí ani obligátní FTP klient, nástroje pro práci s komprimovanými archivy, hromadné přejmenovávání souborů nebo jejich šifrování.

Rovněž funkce Servant Salamanderu je možné rozšiřovat pomocí plug-in modulů, není jich ovšem k dispozici takové množství jako pro Total Commandera.

Servant Salamander je dostupný ve třech verzích, verze 1.52 je k dispozici zcela zdarma, verze 2.0 je aktuální „ostrá“ verze a vyzkoušet můžete i betaverzi 2.5.

 Servant Salamander
 
  • freeware verzi 1.52 stahujte ze Slunečnice na této adrese (0,2MB)
  • verzi 2.0 zde  
  • betaverzi 2.5 RC1 zde (4,8 MB)
  • plug-in moduly najdete na domovském webu programu.


Freeware alternativy

Nabídka aplikací na práci se soubory, které je možné používat zdarma, je více než bohatá. Z dostupných aplikací jmenujme například muCommander, přehledný program umožňující základní operace se soubory včetně ZIP archivů. Dále například slušně vybavený freeCommander, nabízející práci s komprimovanými archívy, rozdělování a spojování souborů a hlavně i velmi efektní a snadný přístup k ovládacím panelům, nabídce Start a systémovým složkám.


Turbo navigator

Zajímavou freeware aplikací je rovněž Turbo Navigator, který obsahuje jednoduchý přehrávač běžných formátů hudby a videa. A konečně i program NGM, který nezapře vnější podobnost s Total Commanderem, nicméně s podstatně menší nabídkou funkcí.

 Freeware aplikace  
 muCommander 0.8 beta 2  Stahuje ze slunečnice na této adrese. (0,7MB)
 freeCommander 2006.06  Stahuje ze slunečnice na této adrese. (1,6 MB)
 Turbo Navigator 1.47  Stahuje ze slunečnice na této adrese. (1 MB)
 NGM 1.00 beta 8  Stahuje ze slunečnice na této adrese. (0,8 MB)


Manažer do kapsy

Chcete-li nosit program na správu souborů stále s sebou na USB Flash disku, vyzkoušejte freeware aplikaci Pablo Commander. Program nabízí základní funkce pro práci se soubory, je velmi malý a není jej třeba instalovat.


 Pablo Commander  Stahujte ze slunečnice na této adrese. (0,1 MB)