Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ušetřete prasátko: Nejlevnější MP3 přehrávače pro letní poslouchání

aktualizováno 
Rádi byste si koupili MP3 přehrávač a nechcete příliš utrácet? Musí "levný" nutně znamenat "špatný". Pomůžeme vám vybrat a neprohloupit.

Na Technetu se, v sekci MP3, věnujeme většinou přehrávačům vyšší třídy nebo těm, které se něčím vymykají ze záplavy převážně čínských a korejských hudebních krabiček. Dnes se naopak podíváme na ty, které nevynikají ničím, kromě ceny. A jak známo peníze jsou vždy až na prvním místě. Přitom platí, že „levné“ nemusí být zároveň „nekvalitní“. Navíc i mezi levnými kousky se občas najde nějaký, který výbavou i kvalitou předčí své značkové kolegy.

Levné a ultralevné přehrávače seženete většinou v supermarketech. V letácích, které pravděpodbně parkují i ve vaší schránce, se to neznámými značkami jenom hemží. I většina internetových obchodů s MP3 vybavením nabízí několik neznačkových produktů. Ceny jsou mnohdy velmi lákavé a oproti sumám, které byste zaplatili za osvědčené značky typu iAudio, iRiver, iOps, iPod, MPIO, apod., jsou méně než poloviční. Přitom výbava je stejná a kapacita mnohdy ještě větší. Tak v čem je háček? V kvalitě? V životnosti? Problém může být v obojím. U levnějších přístrojů musíte počítat s tím, že pravděpodobnost poruchy rozhodně není nulová. Na druhou stranu, mnoho chyb lze vychytat již při nákupu. Někdy se opravdu vyplatí vybírat kus od kusu.  

Vybrali jsme pro vás ty nejlevnější přehrávače na trhu. Cenová hranice byla stanovena na 2000 Kč. Do přehledu se tím pádem nevešly harddiskové MP3 jukeboxy, kde nejlevnější 4GB Sencor SHP 401 pořídíte za 5900 Kč. Recenzi naleznete na Technetu zde.


 

Z čeho vybírat aneb Je MP3 discman opravdu mrtev?

Pohled do regálů obchodů i do batohů pražáků (prosím nebrat doslovně ) jasně napovídá, že nikoliv. MP3 discman si i nadále drží své místečko na výsluní digitální hudby. Nejinak tomu je i v zahraničí. V USA například zcela jasně vládne iPod (což je harddiskový jukebox), ale druhý nejrozšířenější přehrávač je právě MP3 discman (bez rozdílu značky). Situace se pravděpodobně nezmění do doby, než převládne on-line prodej hudby nad prodejem nahraných cédéček. Nejrozšířenější jsou discmany Sony a Panasonic následované nepřebernou plejádou no-name výrobků. V Čechách, zřejmě nejpopulárnější MP3 discmany iriver, již bohužel pomalu mizí z trhu. Značka v tuto chvíli nabízí pouze dva nové modely (recenze na Technetu zde). Ty, ale patří do vyšší cenové kategorie. Časy kvalitního, našlapaného a přitom levného a spolehlivého přehrávače iriver ChromeX, jsou již bohužel nenávratně pryč (recenze na iriver ChromeX naleznete zde) . 

Cenové rozpětí MP3 discmanů začíná na pouhých 900 Kč a končí na částce okolo 5000 Kč. Discmana s podporou MP3 dnes opravdu seženete za necelou tisícovku. Naprostá většina levných přístrojů přehrává pouze audio CD a MP3. Displej je většinou pouze číselný, bez podpory ID3 tagů. Jako příjemný bonus lze brát FM tuner u modelu Akai.

 • Smarton SM 417

Příkladem budiž Smarton SM 417. V kamenném obchodě jej nyní pořídíte za 1129 Kč. Provedení i výbava jsou vskutku spartánské. Přehrávač má miniaturní displej, který zobrazuje pouze čísla tracků (nikoliv názvy písniček z ID3 tagů). Orientace v mnohahodinovém obsahu vloženého cédéčka tedy může být poněkud těžkopádnější. Od dílenského provedení také nečekejte zázraky. Smarton je plasťáček, který je lepší mít ukrytý pěkně v batohu.

Přehrává pouze MP3. Ochrana proti otřesům funguje poměrně spolehlivě,

Tip:

Starší typ s označením Smarton SM 416 se dokonce prodává za 898 Kč. Parametry tohoto přehrávače jsou přitom téměř shodné s výše zmíněným discmanem.

pokud se netrefíte právě do chvíle, kdy se skladba nahrává do paměti. Na rychlejší chůzi nebo dononce běh s discmanem v kapse u kalhot, ale raději zapomeňte. Dvě AA baterie vydrží točit cédéčkem s empétrojkama cca. 8 hodin. Při přehrávání klasického audio CD počítejte s výrazně kratším časem. Discman má integrovanou nabíječku NiCd akumulátorů. Dobíjení je však vyřešeno velmi neprakticky, musíte jej totiž ohlídat a ukončit ručně. Pokud akumulátorky v přístroji zapomenete, hrozí jejich poškození. Ze zvukových úprav dokáže Smarton pouze zvýraznit basy. Poslech vás neurazí, ale rozhodně nenadchne. Přiložená sluchátka jsou nepoužitelná.

Rozměry: 140 x 25 x 158 mm
Hmotnost: 330 g (bez baterie)

 
Smarton SM 416

 • Sencor SMP 170

Na první pohled propracovanější, ale také o něco dražší – 1419 Kč, je discman značky Sencor. Elegantní, kruhové a tenoučké tělo přehrávače má tloušťku pouhých 17 mm. Při nízké cenové relaci nás zaujala především bohatá výbava. V krabici naleznete dálkové ovládání s displejem, externí bateriové pouzdro na dvě tužkové AA baterie, dva ploché NiMh akumulátory (s kapacitou 1100 mAh pro vložení do těla přehrávače) a DC adaptér pro připojení discmana k síti a pro nabíjení.

Víko přehrávače je kovové, zbytek plastový. Displej na dálce je pouze číselný (tj. nezobrazuje žádné textové informace o skladbě z ID3 tagu). Plnohodnotné ovládání je možné i pomocí tlačítek na těle přístroje. Výdrž plochých NiMh akumulátorů se pohybuje okolo osmi hodin. Problém je s jejich nabíjením. Ručně totiž musíte nastavit dobu, po kterou se mají plnit energií, což je nepřesné a může být i nebezpečné, pokud články necháte pod proudem déle než je zdrávo. Výrobce doporučuje nabíjet 11 hodin. Po připojení externího bateriového pouzdra se může doba nepřetržité reprodukce vyšplhat až k 12 hodinám. Záleží samozřejmě také na kapacitě vložených článků.

Zvukový projev je výraznější než u Smartonu, z ekvalizačních úprav se nabízí sedm přednastavených křivek (pop, rock…). Ochrana proti otřesům vystačí maximálně pro nošení přehrávače v batohu na zádech.

Rozměry: 137 x 137 x 17 mm
Hmotnost: 170 g (bez baterie)

Další levné mašinky na stříbrné placičky:

 Název a cena Extra funkce  Ochrana proti otřesům   Rozměry a hmotnost 


Akai PD-P5440F
cena:1590Kč

FM tuner + 20 pamětí, automatické vypnutí, 6x ekvalizer, podpora ID3 tagů, nabíjení baterií 45 s pro audio, 120 s pro MP3  129 x 26,5 x 153 mm 


Hyundai PCD 24533
cena: 1190 Kč

extra bass, dobíjení baterií  45 s pro audio, 120 s pro MP3   148 x 36 x 142 mm 


Clatronic CDP 537
cena: 1580 Kč

programovatelné pořadí skladeb, zobrazí název tracku (nikoliv ID3 tag), dálkové ovládání na kabelu   45 s pro audio, 480 s pro MP3   145 x 30 x 145 mm, 160g 


Panasonic SL-SX450
cena: 1760 Kč

programovatelné pořadí skladeb, výdrž baterií až 85 hodin pro MP3 a 50 hodin pro audio CD, super bass  45 s pro audio, 100 s pro MP3    135 x 23,8 x 135 mm, 158 g 

 Sony D-NE270
cena: 1890 Kč

podpora ID3 tagů i CD textu, podpora kodeku ATRAC3, ATRAC3 plus, výdrž až 85 hodin, funkce založení skladby,     135 x 30 x 135,8 mm, 177 g 

Další levné mašinky na stříbrné placičky

Miniaturní, šikovné, ale dražší krabičky – Flashové MP3 přehrávače

V ceně do 2000 Kč běžně seženete přehrávače s maximální kapacitou 256 MB. To odpovídá přibližně čtyřem hodinám hudby v přijatelné zvukové kvalitě. Poměr, cena / úložný prostor pro hudbu, je u flashek oproti MP3 CD přehrávačům (CD má kapacitu 700 MB při ceně 5 Kč) značně nevýhodný. Nicméně popularita flashových playerů pramení zejména z jejich miniaturních rozměrů.

 • Smarton SM 1000 a ti druzí, úplně stejní

Nejlevnější přehrávač, který jsme na trhu objevili nese jméno Smarton SM 1000. Prodává se za 998 Kč a pojme 128 MB jakýchkoliv dat (cca 2 hodiny hudby). Na značce, ale samozřejmě nezáleží. Naprosto stejnou mašinku seženete pod jmény: Orava, MP Man, Hyundai, Acer, Sencor, Amuzaj Papago a tak dále a tak dále. Liší se pouze cena a částečně výbava. Nikdy nechybí diktafon se záznamem do formátu WAV a podpora MP3, WMA včetně informací z ID3tagů. FM tunerem jsou však vybaveny pouze některé kousky. Smarton SM 1000 rádio nemá.

Napájení obstarává jedna mikrotužková baterie s výdrží maximálně osm hodin. Samozřejmostí je Mass storage, který ve spojení se šikovně řešeným direct USB konektorem (většinou pomalejší USB 1.1) oceníte při přenášení dat. Zvuk je dobrý a navíc jej lze upravit pomocí sedmi přednastavených ekvalizačních křivek. Díky malému a chytře rozvrženému displeji máte přehled o všem co právě přehrávač dělá. Velmi populární, ale zřejmě pouze mezi čínskými výrobci, je zobrazování textů k jednotlivým písničkám. Tuto funkci nabízí každý, nevyužijete ji, nicméně ukázkové empétrojky uložené v přehrávači již při nákupu, vás přesvědčí o tom, že skutečně funguje.

Více informací o tomto typu přehrávače naleznete na Technetu v tomto článku.

Rozměry 100 x 30 x 20 mm
Hmotnost: 30 g (bez baterie)

 • 256 MB a OLED displej za 2200Kč – Sencor SFP 3520

Upozornění: Aktuální cena za 512MB verzi je 2799 Kč a za 1GB 4149 Kč. Ceny uvedené v následujících odstavcích se vztahovaly pouze na časově omezenou akci a v současné době neplatí.

Cenovým lákadlem těchto dní je Sencor SFP 3530 s kapacitou 512 MB a cenou 1799 Kč. Elegantní přehrávač, tvarem i velikostí připomínající kousek křídy na psaní, napájí jedna mikrotužková baterie. Dvoubarevný OLED displej energií neplýtvá a dá se, i když hůře, přečíst i na denním světle. Výdrž odhadujeme na maximálně 10 hodin. Ovládání je i vzhledem k nižší cenové kategorii nezvykle přehledné a intuitivní. Naprostou většinu funkcí nastavíte pohodlně joystickem, zbytek třemi tlačítky na boku přehrávače.

Sencor nahrává do formátu WAV jak z vestavěného FM tuneru, tak přes integrovaný mikrofon. Přehrávač si dále poradí s kodeky MP3 a WMA. Zvuk lze napravit pomocí šesti přednastavených křivek. Příjemnou vychytávkou je možnost výběru oblíbených skladeb a jejich uložení ve složce Favorite. Soubory lze mazat přímo v přehrávači. Propojení s PC probíhá přes rychlé USB 2.0.  Součástí balení je i pouzdro a pásek pro připevnění Sencoru na ruku.

Rozměry: 58 x 28 x 18 mm
Hmotnost: 20 g (bez baterie)

Nejlevnější flashové MP3 přehrávače

 Název a cena kapacita   Technická specifikace + Extra funkce  Rozměry a hmotnost 


ACER
cena: 1890 Kč

256 MB  přehraje MP3, WMA, FM tuner na sluchátkách, diktafon, 4x ekvalizér, USB 1.1, 1 x AAA baterie  95 x 31 x 21 mm, 50 g 


Emgeton DigitBall DBHSL
cena: 1290 Kč 

nemá interní paměť  slot na SD/MMC paměťové karty - lze použít pro čtení i zápis, přehraje pouze MP3, 4 x ekvalizér, USB 1.1, 1 x AAA baterie  38 x 91 x 15 mm, 35 g 


Sandisk
cena: 2090 Kč 

256 MB  přehraje MP3 a WMA, WMA DRM, FM tuner, diktafon, USB 2.0, 1 x AAA baterie  72 x 32 x 20 mm 


Amuzaj Papago
cena: 1990 Kč

256 MB  viz Smarton SM 1000  32 x 100 x 21 mm, 34 g 


Sony NW-E55
cena: 1919 Kč 

128 MB  výdrž baterie až 63 hodin, přehraje MP3, WMA, WAV, ATRAC3, ATRAC3 plus  40 g 


Sencor SFP 7128
cena: 1659 

128 MB  barevný displej 128 x 160 obr. bodů, zobrazuje obrázky v JPG a texty v TXT, přehraje MP3, WMA, integrovaný Li-ion akumulátor, USB 1.1, výdrž až 10 hodin, více informací na Technetu naleznete zde . 47 x 63 x 13 mm, 50 g 


iriver IFP 180 T 
cena: 1999 Kč

128 MB  MP3 legenda - recenzi naleznete na Technetu zde, přehraje MP3, WMA, ASF, FM tuner, diktafon, propracované ovládán, upgrade firmware, USB 1.1, 1 x AA baterie, výdrž až 20 hodin  82 x 31 x 28 mm, 32 g 


Sencor SFP 2110
cena: 1790 Kč 

128 MB  přehraje MP3 a WMA, FM tuner s nahráváním, diktafon s ukládáním do WAV nebo ACT, telefonní seznam, 7 x ekvalizér, USB 1.1, 1 x AAA baterie, výdrž až 15 hodin  52 x 22 x 22 mm, 22 g 


Creative MuVo N200
cena: 1939 Kč 

128 MB  přehraje MP3 a WMA, FM tuner s nahráváním, USB 2.0, 1 x AAA baterie, výdrž až 15 hodin  33 x 65 x 13 mm, 22 g 

Nejlevnější flashové MP3 přehrávače

 

Na co si dát pozor při nákupu levného přehrávače

 • Zkontrolujte si zda je balení kompletní  a odpovídá položkám vypsaným v manuálu.
 • Zkontrolujte zda je přiložen návod v češtině.
 • Prohlédněte si přehrávač a vyzkoušejte si kryt od baterie. Někdy bývá příliš volný a články pak mohou lehce vypdnout.
 • Pozorně si prohlédněte displej, zda na něm nejsou skvrny (tj zda není vyteklý).
 • U MP3 CD přehrávače si vyzkoušejte, zda přehrává cédéčka vypálená na vašem počítači.
 • V balení většinou chybí podrobnější technická specifikace s popisem podporovaného bitrate. Proto si ověřte zda přístroj přehrává vámi požadované audio kodeky. To, že je na krabici napsáno: „MP3, WMA“ neznamená, že přístroj skutečně zvládne přehrát všechny typy těchto souborů. Doporučujeme vypálit zkušební CD s několika skladbami o různém datovém toku. Problém může nastat například u mluveného slova s nižším bitrate nebo naopak u vysokého nebo variabilního datového toku.
 • Vyzkoušejte si zda přístroj zvládá rychloposuv v rámci jedné skladby (levné přehrávače to často neumí). 
 • Přehrávač by měl mít tlačítko Reset. To použijete v případě, že přístroj zamrzne. Někdy postačí pro návrat do normálu vyjmutí baterie. Pokud však přehrávač nemá jednoduše vyměnitelnou baterii, tlačítko Reset je nezbytné.

Ceny jsou převzaty z internetových obchodů Mall, 123MP3, Obchodní-dům a letáku supermarketu Elektro Planeo. Ceny jsou pouze orientační.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kabel RMCE-BT1 s MMCX konektory doplní o bezdrátovou konektivitu většinu...
Shure představil kabel, který bezdrátově připojí i starší sluchátka

Pokud máte sluchátka Shure řady SE, již brzy je budete moci proměnit v bezdrátová.  celý článek

Chytré hodinky mají nahradit kapesní hudební přehrávače.
Chytré hodinky mají nahradit hudební přehrávače. V ČR to má překážku

Proč si kupovat přehrávač s 8GB pamětí a třídit v ní hudební sbírku, když mohu mít miliony alb a desítky milionů skladeb podle chuti dostupné doslova na...  celý článek

Vnitřní výbava chytrého reproduktoru Sonos One
Sonos má reproduktor, který vám umožní mluvit nejen s Alexou a Siri

Sonos One je nový chytrý reproduktor, který umožní majiteli komunikovat se všemi rozšířenými chytrými asistenty.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.