Uspěje MSN Messenger vedle ICQ?

Zázemí Microsoftu, ihned po uvedení česká lokalizace, zanedbatelné požadavky na výkon počítače. Má šanci takový messenger uspět oproti konkurentu - programu ICQ, či je tato aplikace nedostižná?

Pojem „messenger“ jistě není třeba nikomu dlouho osvětlovat. Programy populární zejména mezi pracujícími, nenáviděné šéfy. Jméno messengeru dal především produkt ICQ. Ovšem i konkurenční programy se snaží získat přízeň uživatelů… Mezi nimi je také nová verze MSN Messengeru. MSN Messenger

Instalace produktu

Instalační soubor lze stáhnout ze stránek Microsoftu či rubriky Stahuj. Necelé dva megabajty jsou i pro modemisty celkem zvládnutelné. Co potěší, je možnost výběru lokalizace programu. Zvolit si uživatel může mezi více než dvaceti jazyky, mezi nimiž nechybí ani čeština. Stáhnout lze několik druhů instalačních souborů – pro Windows 95 až 2000, verzi pro nová Windows XP či pro OS Mac.
Program (alespoň dle výrobce) není nikterak náročný na hardware. Vystačí si s obstarožním procesorem 486 a 8 MB RAM. Tuto skutečnost však z pochopitelných důvodů dokázat nemůžeme.
Potřebných je také zhruba deset megabajtů diskového prostoru.

Spuštění

Po nainstalování je nutné se do programu přihlásit.  Nezbytná je znalost přístupového jména a hesla služby .net Passport – její využití tkví především ve sdílení registračních informací na internetu. Nemá-li uživatel účet založen, může se – krok za krokem – zaregistrovat. Tím mu vznikne i e-mailová schránka u služby MSN Hotmail.
Posledním krokem je zvolení si jména/nicku, pod kterým bude uživatel vystupovat.

Po spuštění se objeví okno messengeru, ne nepodobné tomu z ICQ. Najít zde lze všechny uživatele z kontakt listu, jejich momentální stav (jsou-li či nejsou přítomni…). Z hlavního okna lze také přidávat další uživatele, odesílat soubory, telefonovat, vyhlásit hlasovou konverzaci. Příjemná je propojenost s e-mailem. Přijde-li nová pošta, okamžitě se objeví sdělení i v programu. Nelze bohužel nastavit poštovní účet jakýkoli, provázanost je pouze a jen s Hotmailem.

Co program umí?

Jako každý messenger – i tento zvládá vyměňování si zpráv s ostatními uživateli, kteří jsou on-line. Měnit je samozřejmě možné písmo, jeho velikost či barva. Příchozí zprávě lze nadefinovat libovolný zvuk.
Propojit lze mezi sebou až čtyři uživatele, vytvoří se tak jakási konference. Zprávy lze zvýraznit pomocí emotikonů/smajlíků. Těch je k dispozici něco přes třicet. Právě tento seznam smajlíků je novinkou. Dříve bylo nutné si kombinace kláves pro vložení emotikonu pamatovat.
S dalšími uživateli lze pomocí mikrofonu vést rozhovor. Tato volání jsou bezplatná, a kdo oželí kvalitu telefonního hovoru, může ušetřit poměrně dost finančních prostředků.
Volat lze i na telefon, tato služba je však již zpoplatněna. Na výběr je zprostředkovatel hovoru – cena volání na stejné místo tak může být poměrně rozdílná. MSN Messenger - práce s programem
Zasílat z programu lze i textové zprávy na mobilní telefon či operátor. Na rozdíl od aplikace ICQ lze však takto činit pouze u těch uživatelů, kteří jsou v kontakt listu a u nichž je číslo uvedeno.
Jednotlivé kontakty lze uspořádat do skupin. Těch lze vytvořit neomezené množství, lze tak vytvořit adresář pro rodinu či přátele.
Poměrně užitečnou funkcí je blokování jednotlivých uživatelů. Nejsou-li žádaní, lze je jednoduše zakázat a ti vám pak již neodešlou ani zprávu.
Jinak než v konkurenčních programech je v MSN Messengeru řešeno oznámení o uživateli, který se právě přihlásil. U lišty z hodinami decentně vyjede rámeček s informací o on-line stavu. V ICQ je to kytička a u ní jméno s uživatelem.
Uživatele lze vyhledat dvěma způsoby -  podle nicku a e-mailu či jména a příjmení. V programu se nepoužívají čísla jako u ICQ. Tato skutečnost může zabránit náhodnému kontaktování například spammery. Za několik dní testování programu se nevyžádaná zpráva neobjevila ani jednou. Možné je také nastavení autorizace.

Co program neumí

Především již zmiňované odesílání textovek do celého světa, aniž by byl uživatel v kontakt listu či ne.
Vzhled programu lze měnit pouze omezeně. Barevné schéma, které se přizpůsobí Windowsům, uživatele asi moc neuspokojí. Možnost jakéhokoli skinování - obléknutí si programu do libovolných kabátků – zcela chybí.
Zprávy nelze zasílat uživatelům v off-line módu. Tento nedostatek je kompenzován tím, že lze zaslat alespoň e-mail, jehož přítomnost se při přihlášení kontaktovanému zobrazí v menu programu. MSN Messenger - hlášení on-line stavu

Resumé

Někoho program uspokojí, druhého nikoli. Změny, které přišly s novou verzí jsou spíše kosmetické a ty větší se očekávají až s příchodem verze „pětkové“.
Mnoho funkcí nelze použít všude – například plné využití diskuzních skupin či možnost nastavení, zda budou moci program využívat i děti je dostupné pouze ve Spojených státech.
Velkou nevýhodou je také mnohem menší počet uživatelů programu MSN Messenger. Seznamy některých českých uživatelů programu lze však najít i na webových stránkách.
Ovšem vzájemná nekompatibilita s produktem ICQ, který má nainstalován téměř každý je pro všechny nadchnuté tímto programem téměř k pláči. Je však pouze na autorech všech messengerů, aby se sjednotili…