Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

První bomby měly dopadnout na Budějovice. Nálety by trvaly až 50 dní

Německé nálety na Československo měly co nejvíce narušit probíhající mobilizaci. Zásoby paliva, munice a bomb byly vypočítány na 50 dní války. Útok by začal 1.10.1938 v 6:00 ráno.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

ještě by se ta chyba v nadpisu dala opravit v tom dolním pásu náhledů článků ("Najdete na iDNES.cz"), tam je to pořád špatně.

0 0
možnosti

J85a63n 94K10o95z89á96k

18. 2. 2014 18:11

Zapnul jsem si simulátor Il-2 1946 s nainstalovaným HSFX 7, že si vyzkouším souboj Avia B-534 versus Bf-109D. Za Avii to bylo těžké - Messerschmitty využívaly svojí převahu v rychlosti, prováděly rychlé boom-and-zoom útoky z výškové převahy a pak hned mizely zpět.  Za Messerschmitty to pak chtělo jen nepustit se do manévrového souboje a držet si rychlost (stejná taktika, jako proti sovětským I-16 a I-153).

0 0
možnosti

Měli jsme krásný éra, jenže upřímně - vojenské zakázky a tóčo různých stréců kolem nich se zase o tolik oproti dnešku nelišily, řekl bych. V porovnání se sousedy mebo blízkými zeměmi naše letectvo žádná sláva. Poláci o min. půl levelu výš (PZL P-11, P-7, Karas, atd.), Maďaři italský Fiaty CR-32/42, i Rumuni byli dál (IAR-80).

0 1
možnosti

V77ě22r76a 74P28e49t93r90ů

18. 2. 2014 9:58

Třeba českoslovenští velitelé právě chtěli aby zrovna na třebonsku v té bažině němci zaútočili. jak to bylo s rozmístěním našich záloh? zde v článku autor zminuje že to byli plány útoku na nemobilizovanou armádu, jak by to bylo v případě obsazeného opevnění a rozmístění armády v mobilizovaném stavu. Někde u Písku byla čsl tanková divize, za jak dlouho by dorazila k obraně třebonské pánve atd...to mi zde trochu chybí,ale jinak výborný článek

0 0
možnosti

Věro,rozmístění čs. jednotek bude v dalším pokračování článku. Určitě tam J.Lakosil rozebere HO-31, pluky ZLO, 4. rychlou divizi i VI. sbor.

K tomu„vlákání“. Zabývejme se pouze silami na Hlavním obranném postavení, nikoli čs.zálohami. HOP od Vltavy (u Vyššího Brodu) po českomoravskou hranici (mezi St. Městemp. L. a Slavonicemi) v délce 84km bránila Hraniční oblast 31 (jednotkatypu pěší divize), a bylo rozděleno na 4 části.

Včásti Vltava/Petrovice (30km) byly 2 čs. pěší prapory. Zde byl dle Zezschwitze(viz 1. článek J. Lakosila) terén vhodný pro posílení útoku tanky. Navazoval 33kmúsek (Petrovice/Mládkův Mlýn) bráněný jedním čs. praporem. Tento prostor je dleZezschwitze pro nasazení tanků nevhodný (podmáčený a většinou zalesněný terén,útočící jednotky se dostanou do „snadno zatarasitelné oblasti“). Dále na východk Č/M hranici navazují 10km a 12km úseky, každý bráněný jedním čs. praporem.

Aco teď? Aby se Němci dostali do prostoru mezi Budějovicemi a Třeboní tak mají postupovatpřes Trhové Sviny a Borovany (2 čs. prapory na 30km a dle Zezschwitze rozumnýterén), nebo přes Suchdol + Hrachoviště + Mladošovice do Třeboně (1 čs. praporna 33km a dle Zezschwitze špatný terén)? Je to prašť jak uhoď.

Čs. velitelé tedy nenastražili na Němce schválnězeslabené místo v obraně. Přesto byl Leeb přesvědčen, že v úseku Petrovice/MládkůvMlýn je obrana podstatně slabší než mezi Vltavou a Petrovicemi – k tomuto chybnémuzávěru došel na základě chybných podkladů – přesněji řečeno mapy s chybně zakreslenýmčs. opevněním. Předchozí věta je vlastně citací Lakosilovy hypotézy uvedené v jeho1. článku – německá špionážní mapa přiložená ke zmíněnému článku tétohypotéze plně odpovídá. Němci si mysleli, že část Vltava/Petrovice jeextrémně posílena opevněním, zatímco v úseku Petrovice/Mládkův Mlýn je opevněnípodstatně slabší. Ve skutečnosti byla obrana HO-31 zesílena řopíkyplus/mínus rovnoměrně.

A tak německé jednotky vč. tankových měly postupovat terénem dle německého tankisty nevhodným pro tanky.

4 0
možnosti

K97a88r66e53l 54H26a37g48e25r

17. 2. 2014 15:03

Nešlo by opravit ten titulek ? dopadnout Budějovice ? snad dopadnout na Budějovice. Čtěte to aspoň po sobě.

1 0
možnosti
Foto

Tak tohle je prostě ... no ... jak to říci. Celý den to máme takhle špatně a nikdo jsme si toho nevšimli. ;-(

1 0
možnosti

A jaj, jaj ! Teda cumim, co to ten proklety stat mel za lubem...

1 0
možnosti

Článek je to sice hezký, ale? Tady se pořád při uvádění podobného zapomíná na to, kolik v této pohraniční oblasti žilo německého a kolik českého obyvatelstva. Nelze popřít, že právě v pohraničí a tak rovněž na jihu byly některé oblasti téměř německé. Pátá kolona. A silně pochybuji o tom, že by tito lidé podporovali českou armádu. To je argument se kterým se musí vážně počítat. Viz osídlení, dosídlení a vysídlování pohraničí německým obyvatelstvem. Tady žádné internační plány podobné tomu, co udělali američané s japonci při napadení jejich ostrovů nepočítali. Nebo snad ano?

2 1
možnosti

Článek je hezký. Ale vy jste vedle jak ta jedle. Právě v oblasti o které píše Jan Lakosil , tedy zhruba mezi Chumem u Třeboně a Vltavou, byl podíl obyvatelstva české národnosti vyšší, než obyvatelstva německé národnosti. Mj. i proto Němci po Mnichovu nezabrali čáru na které se měla čs. bránit - tato čára zůstala v českých rukou. Důkazem budiž mapa Protektorátu (na netu je jich hafo). Dalším dopadem faktu, že lehké opevnění v popisované oblasti vedlo místy s převahou čs. obyvatelstva je to, že dnes zde lehké opevnění fakticky neexistuje - na území Protektorátu ho Němci ničili odpálením náloží uvnitř objektu.

0 0
možnosti

no po bitvě každý generálem, ale kdysi dávno někdo učinil špatné rozhodnutí a obrovské peníze šly na budování systémů opevnění republiky, které do války nebyly dokončeny a bunkry nikdy nebyli řádně vyzbrojeny. Nyní už víme, že i v případě 100% dokončení a vyzbrojení bunkrů by tyto stavby bez protiletecké obrany dlouho neodolávaly. Podle mě se měli vykašlat na bunkry a peníze dát na letectvo a tankové prapory - tyto věci ve válce rozhodovaly.

0 2
možnosti

Peníze zase nebyly zas takový problém. A pevnosti nebyl špatný nápad, na určenou strategii byly vynikajicí, viz jaké problémy dělaly pevnosti i spojencům později a dokonce i v pozdějších válkách.

7 0
možnosti

Vážení diskutéři, dovolte mi hodně teoretický dotaz hodně mimo mísu: Myslíte si, že by Němci prohráli válku, kdyby si nesmyslně nerozdrobili síly v tažení proti SSSR? Já si myslím, že dnes bychom mluvili německy.

3 2
možnosti

M52i55c41h76a91l 78M46a87c60h

17. 2. 2014 13:02

No ono, nerozdrobit v Rusku dost dobře nejde, že

4 0
možnosti

To jsem nevěděl, že Dvorce u Bruntálu jsou v Čechách... Co se tady člověk od novinářů nedoví...;-D

7 2
možnosti

citace.... Proletecký úder na Budějovice a další cíle v jižní části ČSR byla určenabombardovací eskadra 255 pod velením plukovníka Wolframa von Richthofena

Ve zmiňované době velel Kampfgeschwader 255plk. Willibald Spang. W. von Richthofen velel v té době Kampfgeschwader 257"Löwengeschwader".

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 71 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 71 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 22 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 16 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...