Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užitečné aplikace pro každý den - díl 12.

aktualizováno 
Chcete vědět, kdy může dojít k selhání vašeho pevného disku? Toužíte po utilitce pro vyhledání a opravení děr ve Windows? Potřebujete porozumět morseově abecedě anebo jen hledáte službu, která zjistí, jaká hra vám na PC poběží?

HDD Health 2.1 – freeware
Možná jste se již někdy sami sebe ptali, zda-li neexistuje nějaký nástroj s nímž, byste mohli dostat vyčerpávající informace o vašem datovém skladišti. Máme na mysli harddisk, česká terminologie zná také výraz pevný disk. Samozřejmě, že existuje velké množství utilit pro identifikaci jednotlivých komponent ve Windows. Ovšem jen nepatrné množství z nich dokáže zjistit i ten nejposlednější parametr z každého kousku hardware. To však není případ HDD Healthu. Po stažení a jednoduché instalaci se vám v systémové liště (místo kolem hodin) usadí ikonka disku, signalizující práci programu na pozadí operačního systému Windows. Kliknutím pravého tlačítka se objeví dialogové okno, ve kterém zvolte Show HDD Health. V horní části okna se objeví všechny připojené disky a na levé straně pět záložek. V první se lze dozvědět základní informace (ty většinou nabízí mnoho diagnostických programů), druhá pak obsahuje tzv. rozšířená data, kde je uveden obsáhlý souhrn parametrů disku. V záložce S.M.A.R.T. jsou monitorovány důležité údaje a v Healthu naleznete prognózu vývoje zdravotního disku. Ta je odhadovaná, a objeví se až po několika denním používání programu. Berte ji však jako informační. Vpravo dole najdete i teoretické datum nejbližšího selhání disku. Pokud dojde na disku k nějaké chybě, objeví se chybové hlášení, které vám o tom dá vědět.

 • Program stahujte na této adrese (879 kB).
 • HDD Health

  SmartFix 3.4 - freeware
  Chcete-li dopřát svému operačnímu systému Windows co nejdelší životnost, pak vám jistě přijde vhod aplikace SmartFix. Již z názvu je patrné, že jde o druh nástroje, který má na starost chytrou opravu. A vskutku je tomu tak. Pomocí něho budete moci opravit a zbavit se otravujících chyb, respektive problémů, jenž pouze zpomalují váš systém. Najdete v něm nejen opravné vrstvy pro váš systém a jeho aplikace, ale také i speciální sekci věnovanou ochraně před útoky z internetu. Váš počítač tak vybaví pop-up manažerem, přidá lištu systémových prostředků, zahrne pod sebe všechny důležité nástroje ve Windows (scandisk, defrag a Windows Update atd.). Dokonce vás dokáže ochránit i před nebezpečným spywarem.

 • Program stahujte na této adrese (175 kB).
 • SmartFix

  Morseovka 3.0 - freeware
  Morseova abeceda se skládá z čárek a teček. Začala se používat již v minulém století a měla značný význam v námořnictví, telegrafii a armádě. I v současnosti se s ní však lze setkat. Zejména skauti a radioamatéři ji totiž používají dodnes. Chcete-li i vy porozumět řeči teček a čárek, pak zkuste využít jednoduchého překladatele a učitele morseovy abecedy. Tím je český nástroj Morseovka Pavla Holečka. Slouží tedy pro překlad textu do morseovky a naopak. Nástroj však není určen pouze pro překlad, můžete ho totiž stejně dobře využít i pro učení. Z morseovky vás totiž vyzkouší a lze se naučit i Q-kódu. Najdete v něm i několik doplňujících nástrojů, jako ruční vysílání, zvukový výstup, nebo šifrování. Program má jednoduché ovládání a přehlednou grafiku. Navíc se nemusí ani instalovat.

 • Program stahujte na této adrese (541 kB).
 • Morseovka

  Windows XP Game Advisor
  Společnost Futuremark (známá především svým syntetickým testovacím nástrojem 3DMark) nedávno oznámila, že její nová služba Game Advisor byla úspěšně spuštěna na stránkách společnosti Microsoft. Tak proč toho hned nevyužít? Jde o utilitku, pro všechny uživatele systému Windows XP určující, která hra jim na počítači poběží a která nikoliv. Speciálním algoritmem dokáže prověřit všechny důležité součásti sestavy a porovná je s databází požadavků konkrétní hry. Pomocí tohoto nástroje, lze také zjistit, zda je hra určena i pro děti, či nikoliv. Jelikož jde o on-line funkci, musíte ji spustit z vašeho internetového prohlížeče. Pokud to uděláte, dojde k otevření okna, kde klikněte na odkaz Start the Windows XP Game Advisor. Během několika sekund dojde ke stažení potřebných dat a objeví se úvodní okno. V roletkovém menu stačí vybrat žánr hry, věkovou skupinu či její název zadat přímo. Pro otestování, zda je vaše PC „způsobilé“ k hraní hry je však nutné v průběhu první akce povolit instalaci benchmarkovací utititky. Na konci analýzy se zobrazí parametry a graf, kde si lze výsledky prohlédnout.

 • Službu spustíte na této adrese.
 • Windows XP Game Advisor
  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

  Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

  Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

  Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

  Ilustrace - domácí finance

  Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Už víte, kam do školky?
  Už víte, kam do školky?

  Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

  Najdete na iDNES.cz