Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užitečné aplikace pro každý den - díl 13.

aktualizováno 
Toužíte po výkonném defragmentačním nástroji? Štve vás, že při otevření webu se vám sama nastavuje jiná výchozí stránka v IE? Chcete zjistit, komu patří vámi vyhlédnutá doména? A co říkáte na utilitku, která vám poví, co vše máte ve Windows povoleno?

mst Defrag 1.1 - shareware
Výkonná aplikace se schovává pod názvem mst Defrag. Jde o poměrně nový celosvětový program pro defragmentaci pevného disku. Jeho autor ho dokonce označil jako první proaktivní defragmentační nástroj. Tedy software, který je ofenzivní a snaží se předcházet různým událostem. mst Defrag pracuje na pozadí systému Windows, čímž nevyrušuje uživatele v práci a dokonce nevytěžuje ani systémové prostředky PC. Skládat data můžete jak na místních discích, tak i na vzdálených, tedy v síti. Pracuje ve dvou režimech - na pozadí a ručně. Zatímco první režim monitoruje ukládání neustále, čímž napomáhá setřídit data prakticky ihned, tak druhá metoda pracuje obdobně jako nástroj defrag ve Windows. Z operačních systémů je však podporován pouze Windows XP a Windows Server 2003, což je poněkud škoda. Nevyhovuje-li vám tedy standardní defragmentační funkce od Microsoftu, zkuste otestovat mst Defrag.

 • Program stahujte na této adrese (1.7 MB).
 • mst Defrag

  Domovská stránka 1.00 - freeware
  I dnes samozřejmě nebude chybět česká aplikace. Tentokrát jde o program, který vám pomůže s nastavením výchozí stránky v aplikaci Internet Explorer. Pokud jste si tedy oblíbili, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu nemůžete přestat používat tento leč děravý, ale i přesto „nejoblíbenější“ internetový prohlížeč, pak jste se jistě již někdy setkali s problémem nastavení výchozí stránky. Změnu stránky provádí speciální skripty, které se vyskytují především na serverech s pochybným obsahem či instalací nějakého (ne)užitečného softwaru. Nastavuje-li se vám tedy domovská stránka bez vašeho vědomí, potom zkuste aplikaci teprve 15-ti letého studenta Csaba Botoše. Ten totiž napsal program, který nedovolí žádnému softwaru, vyjma Domovské stránky, změnit nastavení domovské stránky. Po instalaci se program usadí v paměti PC a neustále monitoruje pokusy o změnu výchozí stránky. Dokonce vás o tom může i informovat, a to bublinkovým oknem v systémové liště. Tento nenáročný pomocník, se tedy může opravdu hodit.

 • Program stahujte na této adrese (632 kB).
 • Domovská stránka

  Karen's WhoIs  2.2.5 – freeware
  Na internetových serverech existuje velké množství nástrojů, prostřednictvím kterých zjistíte, komu patří ta či ona doména. Někdy jsou však tyto nástroje příliš složité, případně se musíte probírat složitými a zbytečnými volbami. To však není případ tohoto prográmku. Po instalaci a spuštění Karen's WhoIs stačí do řádku Domain Name zadat URL adresu serveru a stisknout tlačítko Lookup Domain Info. Během několika sekund se objeví technická data, která hledáte. Dostupné jsou tedy informace zahrnující vlastníka doménového jména, jeho adresu, e-mail, jména serverů, či registrátora a správce domény. Nechcete-li zadávat adresu, pak můžete vložit i IP adresu serveru. Výsledky si lze zkopírovat do schránky ve Windows a vložit je například do textového editoru.

 • Program stahujte na této adrese (1.1 MB).
 • Karen's WhoIs

  UserRights 1.01 - freeware
  Máte-li nainstalován operační systém Windows 2000 nebo XP, pak jistě používáte uživatelské účty. Kdokoliv chce s počítačem pracovat se musí nejprve prokázat správným uživatelským jménem a heslem. Každý uživatel má však pevně definováno administrátorem, co může a nemůže na PC dělat. Nejste-li si jisti, zda můžete otevírat dokumenty, spouštět programy, přistupovat k síťovým souborům, můžete zkusit využít malinkou utilitku, která vám to zjistí. Stačí ji nainstalovat a zalogovat se pod jménem, u kterého chcete zjistit oprávnění. Škoda, že v programu lze vždy zjistit pouze práva právě přihlášeného uživatele. I tak se však aplikace může hodit vždy, když budete potřebovat zjistit, proč konkrétní akci nelze provést. Klasické hlášení Windows totiž obyčejně pouze oznámí, že nemáte dostatečná oprávnění :).

 • Program stahujte na této adrese (269 kB).
 • UserRights   Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

  Tablet pro práci i zábavu

  Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Najdete na iDNES.cz