Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užitečné aplikace pro každý den - díl 24.

aktualizováno 
Hodila by se vám pomůcka pro automatické ukončování P2P klientů? Pátráte po utilitce pro zmenšení velikosti souborů v stále oblíbenějším grafického formátu PNG? Máte problémy s přehráváním DVD Video disků ve WMP10? A co říkáte na jednoduchý program pro tvorbu křížovek?

P2P Killer 1.0 – freeware
Tento velice užitečný nástroj zřejmě nejvíce uvítají správci počítačových sítí a administrátoři pracovních stanic. Ty se totiž poslední dobou stále více potýkají s uživateli, kteří na svých počítačích spouštějí P2P (Peer to Peer) aplikace. Prostřednictvím nich pak proudí do sítě obrovské množství nelegálního obsahu, přičemž samozřejmě klesá i datová propustnost pro „nestahovače“. Tento problém mohou vyřešit různými způsoby (nabízí se proxy, se zakázanými porty apod.), pokud však nelze zvolit některá z možností, mohla by možná přijít vhod utilitka P2P Killer. Jak je již z názvu patrno jde o ničitele P2P aplikací. Jeho funkce je velmi jednoduchá. Po instalaci zaujme své místo na pozadí systému, kde běží jako skrytá aplikace a odtud, každých pár sekund monitoruje všechny běžící procesy. Nalezne-li známou P2P aplikaci, automaticky by ji měla nekompromisně odstřelit. A to i v případě, že uživatel se tuto ochranu bude snažit obejít např. přejmenováním spustitelného souboru P2P klienta. Software si v současné době poradí s těmito programy: Kazaa, Kazaa Lite, Emule, Mirc, Lime Wire, Overnet a eDonkey. Škoda jen, že zde není DC++ a Bittorent. V našich poměrech jde totiž o nejrozšířenější P2P aplikace pro stahování nelegálních dat. Na druhou stranu autor produktu slibuje, že pracuje na přidání dalších programů a seznam stávajících aktualizuje po zveřejnění nových verzí. Dobrá zprávou je nejen to, že produkt běží ve skrytém režimu na pozadí Windows, ale také i to, že jeho složka je před zraky uživatelů skryta, takže o P2P Killeru nemusí mít ani tuchy.

 • Program stahujte na této adrese (2.5 MB).
 • P2P Killer

  OptiPNG 0.4.5 – freeware
  Pracujete často s webovou grafickou? Ukládáte obrázky do formátu PNG? Pak právě vám je určena aplikace OptiPNG. Jde o jednoduchý, ale výkonný nástroj pro optimalizaci grafických souborů ve formátu PNG. Vaše soubory během chvíle dokáže zmenšit a to beze ztráty kvality. Pracuje na principu zde popsané komprimace PNG souborů. Nepatrně sice snižuje barevnou hloubku, typ barev a barevnou paletu obrazu a však zase dokáže v některých případech výrazně zmenšit velikost souboru. OptiPNG se rozhoduje za pomocí několika kompresních metod, ze kterých vybere vždy tu, která se zdá nejvhodnější pro co nejmenší výstupní soubor. Existuje i PRO verze, ta však není běžným uživatelům dostupná. Program však nemá grafické prostředí a jeho ovládání probíhá pomocí příkazové řádky. Nechcete-li tedy pro komprimaci PNG souborů používat komerční aplikace (např. Photoshop), potom se tento nástroj může hodit. Jeho výsledky jsou totiž opravdu skvělé!

 • Program stahujte na této adrese (82 kB).
 • OptiPNG

  Windows XP Video Decoder Checkup Utility 1.0  - freeware
  Na webu společnosti Microsoft se objevila utilitka pro kontrolu správného chodu MPEG-2 video dekodérů. Windows XP Video Decoder Checkup Utility je totiž pomůcka, která vám pomůže určit zda-li je v PC instalovaný MPEG-2 dekodér (DVD dekodér) a zda je slučitelný s multimediálním přehrávačem Windows Media Player 10 a Windows XP. Jestliže tedy narazíte na problém při přehrávání DVD formátů ve WMP10, např. v synchronizaci, zkuste použít tuto pomůcku, která vám ověří zda je instalovaný MPEG-2 slučitelný. S její pomocí dokonce můžete vybrat vámi preferovaný dekodér, což se může hodit zejména v situacích, kdy jich máte v systému instalováno více.

 • Program stahujte na této adrese (163 kB).
 • Windows XP Video Decoder Checkup Utility

  Crosswords 1.7 – demo
  Chtěli byste si čas od času vytvořit vlastní křížovku? Potom vám v tom může pomoci český prográmek Crosswords. Jde o aplikaci, která umí automaticky vytvořit švédskou křížovku na základě zadané tajenky, obtížnosti a tvaru křížovky. Vygenerovaná křížovka může být vyexportována jak do grafického souboru, tak do webového formátu (HMTL). Druhá možnost má navíc tu výhodu, že takovouto křížovku můžete rovnou s pomocí internetového prohlížeče rovnou luštit. A to i ve vašem PC. Crosswords navrhuje křížovku do rozměru 50x50 políček, pracuje s více křížovkami najednou, databázi její slov lze editovat a dokonce si lze upravovat i její barvy. Osobní verzi pro nekomerční účely lze pořídit za 599 Kč a komerční za 2999 Kč.

 • Program stahujte na této adrese (3.4 MB).
 • Crosswords  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

  Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

  Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

  Další z rubriky

  Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

  Tablet pro práci i zábavu

  S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

  Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
  Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

  Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

  Najdete na iDNES.cz