Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užitečné aplikace pro každý den - díl 5.

aktualizováno 
V článku naleznete tip na jednorázovou aplikaci, která zatočí s počítačovým virem, poradíme, jak donutit všechny programy ve Windows XP používat výchozí vzhled tohoto systému, přidáme českou aplikaci pro monitorování práce uživatelů na PC a nezapomeneme zmínit i freewarový nástroj na vypalování CD a DVD.

McAfee AVERT Stinger 2.2.0 – freeware
Společnost McAfee patří mezi přední výrobce antivirového řešení. V jejich portfoliu tak lze nalézt mnoho zajímavých prográmků a utilit pro boj s počítačovými viry. Mezi ty velmi užitečné se řadí i tato víceúčelová odstraňovací utilitka. Stinger je software na odstranění specifických virů. Nepovažujte ho za náhradu antivirového programu, nýbrž jako jeho doplněk. Pomáhá správcům sítě a domácím uživatelům zbavit se virové nákazy v operačních systémech Windows. Databáze programu je vždy při objevení léku na právě aktivní vir zaktualizovaná a na stránkách se objeví nová verze Stingeru. Po jeho spuštění stačí zadat místo prohledávání (lze zahrnout i síťové disky na vzdálených PC) a stisknout tlačítko Scan Now. Bude-li nalezen škodlivý kód, algoritmus programu ho automaticky vyléčí. Nevýhodu programu vidíme v absenci funkce LiveUpdate, díky které by mohla být databáze virů neustále aktuální.

 • Program stahujte na této adrese (733 kB).
 • Užitečné aplikace pro každý den - díl 5.

  XP Skins 2.0 - freeware
  Používáte operační systém Windows XP, ale ne všechny aplikace jste donutili používat jeho výchozí motiv, tzv. omalovánky? Pak je k tomu můžete přimět. Pro tento účel vám jistě velmi dobře poslouží XP Skins. Aplikaci po stažení rozbalte a spusťte. V hlavním okně programu si můžete vybrat, zda budete chtít změnit vzhled pouze určitého programu, či všech v jedné složce anebo přeměnit všechny programy ve složce Program Files, ve které se standardně nachází většina aplikací. Druhou polovinou okna provedené změny lehce zrušíte. Jak sami vidíte, úprava je snadná, přičemž změny se projeví ihned. Pro jistotu připomínáme, že kabátky programů jsou funkční pouze s motivem Windows XP. Motivy systému Windows lze lehce měnit ve vlastnostech Zobrazení.

 • Program stahujte na této adrese (143 kB).
 • Užitečné aplikace pro každý den - díl 5.

  CompControl 2.01 – freeware
  Pokud by vás zajímalo, co se v době vaší nepřítomnosti dělo na PC, pak by se vám mohla hodit tato jednoduchá aplikace. CompControl totiž dokáže zaznamenat a kdykoliv podat informace o aplikacích, které byly v systému Windows v konkrétní dobu spuštěny. Nástroj jde dokonce tak daleko, že pro něho není problémem zobrazit prováděnou činnost v operačním systému Windows minutu po minutě. Navíc ukládá i informace o čase zapnutí a vypnutí PC a obsahuje algoritmus pro vyhledávání, což znamená, že v záznamech lze vyhledávat. Program by mohl být vhodný např. pro rodiče, kteří potřebují monitorovat činnost svých dětí na PC. Po instalaci a spuštění prográmku je zapotřebí pomocí dialogového okna zdarma stáhnout aktuální časový kód. Pro někoho může být potěšující zpráva, že CompControl vytvořil český autor.

  POZOR! Pokud máte Windows 95, nebo starší verzi Windows98, nebo vám program nebude fungovat, nainstalujte si Dcom98.

 • Program stahujte na této adrese (314 kB).
 • Užitečné aplikace pro každý den - díl 5.

  CDBurnerXP Pro 2.2.4 - freeware
  Tento prográmek se může hodit všem, kteří čas od času potřebují vypálit data na optický disk, ale nechtějí si pořizovat drahé aplikace typu Nero Burning ROM a jí podobné. Po grafické stránce velice připomíná vzhled operačního systému Windows XP. V raných verzích bylo jeho ovládání místy nepřehledné a příliš složité. Autor se z chyb zřejmě poučil a aktuální verze je na tom již mnohem lépe. Zvládá vytvářet jak CD, tak i DVD kompilace, přičemž z DVD médií podporuje vypalování na formáty DVD+R/RW a DVD-R/RW. Velice dobrou funkcí je zajisté možnost ukládat celá audio CD na pevný disk. Zde lze navíc nastavit množství parametrů, včetně výstupních formátů - WAV, MP3, WMA anebo OGG. K nim si ovšem aplikace nedokáže stáhnout informace z celosvětové databáze CD, což je škoda. Drobné problémy s grafikou se vyskytují ve Windows 98 a ME.

 • Program stahujte na této adrese (11.5 MB).
 • Užitečné aplikace pro každý den - díl 5.  Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

  Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

  Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

  Další z rubriky

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Najdete na iDNES.cz