Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Software zdarma: Mějte své dokumenty po ruce a připraveny ke sdílení

aktualizováno 
Mít přístup k datům neustále, i když jste off-line. Google Drive umí nejen to, umožní oprostit se i od neustálého posílání souborů e-maily. Vytvořit vlastní soukromé cloudové úložiště z PC je hračka pro Pogoplug. Aplikace SmartPower umožní vypnout PC po dosažení předem nastaveného parametru. A MythTV promění PC v multimediální centrum.

Foto: Freeimages.com | foto: Creative Commons

Disk Google 1.3 – freeware

Ve výchozím stavu je ve Windows integrováno úložiště OneDrive od Microsoftu. Zakomponovat lze však i konkurenční. Nabízí se například řešení od Google, které bude fungovat stejně a nabízí některé funkce navíc.

Pokud máte účet u Google, tak si stačí stáhnout klienta Google Drive a automaticky získáte 15GB kapacitu v cloudu pro svá data. V těch lze prostřednictvím internetového prohlížeče vyhledávat, editovat, pozvat kolegy či kamarády k jejich úpravě a tak odbourat jejich posílání e-mailem. Všechna data, kde je tato aplikace instalována, přitom budou stále přítomna v PC – je tak jedno, zda jste on-line či off-line. Takže ať už si sednete k počítači kamaráda, tchyně či pracovnímu stroji, tak po instalaci klienta budou data opět přítomna ve vaší složce, na kterou jste zvyklí. Navíc takto přístupná jsou díky aplikacím pro Android a iOS k dispozici i v tabletech a smartphonech. Nejednou jistě uvítáte možnost využít verzování – tedy vrátit se ke starší verzi, pokud jste třeba omylem něco smazali. Po instalaci se navíc na pracovní ploše objeví zástupci pro tvorbu textových dokumentů, tabulek a prezentací (automaticky dojde k načtení Google dokumentů v internetovém prohlížeči a tak není nutné mít instalované aplikace k jejich úpravě).

Disk Google
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ automatická synchronizace
+15 GB úložného prostoru zdarma
- synchronizace dat pouze z jedné složky
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (964 KB).

Pogoplug 3.1 – 30denní trial

Cloudová úložiště nabízejí možnost přistoupit k souborům odkudkoliv. Nechcete-li však data dávat z ruky a přitom o tuto možnost nepřijít, potom vyzkoušejte tohoto pomocníka.

Po instalaci a zaregistrování si vyberete složky, ke kterým chcete mít vzdálený přístup, a pokud je počítač, na kterém je tato aplikace instalovaná, spuštěn a připojen k internetu, pak můžete k souborům přistupovat přes webové rozhraní či mobilní aplikace. Na rozdíl od jiných cloudových služeb (např. OneDrive, Google Drive, Dropbox apod.), Pogoplug nenahrává a neukládá soubory na svých serverech. Díky tomu se k nim nikdo nedostane, na druhou stranu pokud je PC vypnut, nebudou dostupné. Aplikace dále nabízí přímý tisk souborů, nahrávaní souborů přes e-mail, reporty (co program nahrál), sdílení dat na sociálních sítích, a v případě placené verze také streamování souborů. Doživotní licence stojí 600 Kč.

Pogoplug
Informace o programu
Operační systém: iOS, Android, Mac OS X, Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ přímé sdílení dat z PC
+ možnost zálohovat data na dálku z jiného PC
- nutnost instalace virtuálního síťového adaptéru
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (13,2 MB).

SmartPower 1.6 – freeware

Kdyby tak šlo automaticky uspat, hibernovat či vypnout počítač. Ale ono to jde. Přímo v systému je možné nastavit časový limit, anebo využít tohoto chytrého programu, který tak učiní v případě dosažení nastavených hodnot.

SmartPower je program, kterým máte možnost ovládat službu pro vypínání či uspání přítomnou ve Windows dle určitých parametrů. Po spuštění v ní lze nastavit plán, který se vztahuje na všechny dny, anebo jen na některé z nich zvlášť. Následně nastavíte prahové hodnoty, které pokud budou dosaženy, dojde k zadané činnosti. To znamená, že se provede nastavená akce, jen tehdy, pokud bude například 23 hodin a přitom pouze tehdy, klesne-li aktivita komunikace síťového adaptéru s internetem pod 500 kbps. To se může hodit, třeba když stahujete data a po dokončení byste si přáli, aby se PC vypnul sám. Mezi dalšími aktivitami je možné detekovat pokles využití procesoru pod určitou mez, nebo odpojení určitého síťového prvku ze sítě (zadáním IP adres – lze i vnitřní), případně pokud je aktivní nějaký proces (například program).

SmartPower
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ kombinace času a aktivity
+ probuzení PC
+ vypne se i v případě odpojení určité IP adresy ze sítě
- chybí režimy odhlásit a restartovat
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (315 KB).

MythTV 0.2 – open source

A na závěr jsme si připravili něco pro milovníky multimédií. Chcete-li i vy proměnit svůj počítač v multimediální centrum, potom se vám to lehce podaří díky MythTV.

Jde o komplexní program, který funguje v operačním systému Linuxu nebo Mac OS X. Nejprve je tedy nutné nainstalovat jeden z těchto systémů na PC a potom následně tuto aplikaci. Po jejím nastavení se však otevře svět zábavy, který lze snadno ovládat. Umožňuje naladit prostřednictvím tuneru TV, ale i nahrávat vysílané pořady (i z více programů najednou). Nabízí podporu obrazu v obraze, EPG, programování nahrávání, práci s hudebními soubory a fotografiemi, předpověď počasí a přehrávač optických disků. Díky plug-inům lze rozšiřovat o další funkce.

MythTV
Informace o programu
Operační systém: Linux, Mac OS X
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ vše v jednom
+ široká podpora multimédií
- není pro Windows
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (82,7 MB).Nejčtenější

Ve SpaceX zřejmě udělali malou chybu, auto skutečně doletí skoro k Marsu

Tesla Rodadster Elona Muska ve vesmíru

Elektromobil Tesla Roadster, který miliardář Elon Musk poslal do vesmíru na raketě Falcon Heavy, zřejmě přece jen...

Neznali morseovku a zřítili se v ČSR. Tři týdny je komunisti zapírali

Zajatému pilotovi Krausovi byl na prohlídku zapůjčený nepříliš padnoucí civilní...

Měl to být obyčejný zkušební let. Němečtí piloti však kvůli špatné znalosti morseovky a neuvěřitelné shodě náhod...Nejšťastnější americká stíhačka. Pilot ji opustil, a tak přistála sama

Convair F-106A Delta Dart

Před téměř půlstoletím se stal v americké Montaně zázrak. Z nebe se snesl na pšeničné pole proudový letoun, který byl...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Další z rubriky

Tablet ukáže místa natáčení známých filmů i Zimní olympiádu

Tablet oceníte i v zimě

Mezi aplikacemi pro tablety s Androidem a iOS najdete tento týden hned dva šikovné editory fotek, oficiální aplikaci...

Office 2019 budou určeny jen pro Windows 10

MS Office

Připravovaný kancelářský balík od Microsoftu, fungující bez předplatného, bude určen jen pro nejnovější Windows 10.

Software zdarma: ukažte světu originální Windows

Ilustrační foto

Zkuste pomocí WindowBlinds změnit vzhled systému k nepoznání. Diagnostikovat výkon PC je úkol pro Fresh Diagnose....

Mitsubishi Pajero 3,2 DI-D  Dakar
Mitsubishi Pajero 3,2 DI-D Dakar

r.v. 2009, naj. 252 617 km, diesel
295 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz