Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Software zdarma: Mějte své dokumenty po ruce a připraveny ke sdílení

aktualizováno 
Mít přístup k datům neustále, i když jste off-line. Google Drive umí nejen to, umožní oprostit se i od neustálého posílání souborů e-maily. Vytvořit vlastní soukromé cloudové úložiště z PC je hračka pro Pogoplug. Aplikace SmartPower umožní vypnout PC po dosažení předem nastaveného parametru. A MythTV promění PC v multimediální centrum.

Foto: Freeimages.com | foto: Creative Commons

Disk Google 1.3 – freeware

Ve výchozím stavu je ve Windows integrováno úložiště OneDrive od Microsoftu. Zakomponovat lze však i konkurenční. Nabízí se například řešení od Google, které bude fungovat stejně a nabízí některé funkce navíc.

Pokud máte účet u Google, tak si stačí stáhnout klienta Google Drive a automaticky získáte 15GB kapacitu v cloudu pro svá data. V těch lze prostřednictvím internetového prohlížeče vyhledávat, editovat, pozvat kolegy či kamarády k jejich úpravě a tak odbourat jejich posílání e-mailem. Všechna data, kde je tato aplikace instalována, přitom budou stále přítomna v PC – je tak jedno, zda jste on-line či off-line. Takže ať už si sednete k počítači kamaráda, tchyně či pracovnímu stroji, tak po instalaci klienta budou data opět přítomna ve vaší složce, na kterou jste zvyklí. Navíc takto přístupná jsou díky aplikacím pro Android a iOS k dispozici i v tabletech a smartphonech. Nejednou jistě uvítáte možnost využít verzování – tedy vrátit se ke starší verzi, pokud jste třeba omylem něco smazali. Po instalaci se navíc na pracovní ploše objeví zástupci pro tvorbu textových dokumentů, tabulek a prezentací (automaticky dojde k načtení Google dokumentů v internetovém prohlížeči a tak není nutné mít instalované aplikace k jejich úpravě).

Disk Google
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ automatická synchronizace
+15 GB úložného prostoru zdarma
- synchronizace dat pouze z jedné složky
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (964 KB).

Pogoplug 3.1 – 30denní trial

Cloudová úložiště nabízejí možnost přistoupit k souborům odkudkoliv. Nechcete-li však data dávat z ruky a přitom o tuto možnost nepřijít, potom vyzkoušejte tohoto pomocníka.

Po instalaci a zaregistrování si vyberete složky, ke kterým chcete mít vzdálený přístup, a pokud je počítač, na kterém je tato aplikace instalovaná, spuštěn a připojen k internetu, pak můžete k souborům přistupovat přes webové rozhraní či mobilní aplikace. Na rozdíl od jiných cloudových služeb (např. OneDrive, Google Drive, Dropbox apod.), Pogoplug nenahrává a neukládá soubory na svých serverech. Díky tomu se k nim nikdo nedostane, na druhou stranu pokud je PC vypnut, nebudou dostupné. Aplikace dále nabízí přímý tisk souborů, nahrávaní souborů přes e-mail, reporty (co program nahrál), sdílení dat na sociálních sítích, a v případě placené verze také streamování souborů. Doživotní licence stojí 600 Kč.

Pogoplug
Informace o programu
Operační systém: iOS, Android, Mac OS X, Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ přímé sdílení dat z PC
+ možnost zálohovat data na dálku z jiného PC
- nutnost instalace virtuálního síťového adaptéru
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (13,2 MB).

SmartPower 1.6 – freeware

Kdyby tak šlo automaticky uspat, hibernovat či vypnout počítač. Ale ono to jde. Přímo v systému je možné nastavit časový limit, anebo využít tohoto chytrého programu, který tak učiní v případě dosažení nastavených hodnot.

SmartPower je program, kterým máte možnost ovládat službu pro vypínání či uspání přítomnou ve Windows dle určitých parametrů. Po spuštění v ní lze nastavit plán, který se vztahuje na všechny dny, anebo jen na některé z nich zvlášť. Následně nastavíte prahové hodnoty, které pokud budou dosaženy, dojde k zadané činnosti. To znamená, že se provede nastavená akce, jen tehdy, pokud bude například 23 hodin a přitom pouze tehdy, klesne-li aktivita komunikace síťového adaptéru s internetem pod 500 kbps. To se může hodit, třeba když stahujete data a po dokončení byste si přáli, aby se PC vypnul sám. Mezi dalšími aktivitami je možné detekovat pokles využití procesoru pod určitou mez, nebo odpojení určitého síťového prvku ze sítě (zadáním IP adres – lze i vnitřní), případně pokud je aktivní nějaký proces (například program).

SmartPower
Informace o programu
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ kombinace času a aktivity
+ probuzení PC
+ vypne se i v případě odpojení určité IP adresy ze sítě
- chybí režimy odhlásit a restartovat
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (315 KB).

MythTV 0.2 – open source

A na závěr jsme si připravili něco pro milovníky multimédií. Chcete-li i vy proměnit svůj počítač v multimediální centrum, potom se vám to lehce podaří díky MythTV.

Jde o komplexní program, který funguje v operačním systému Linuxu nebo Mac OS X. Nejprve je tedy nutné nainstalovat jeden z těchto systémů na PC a potom následně tuto aplikaci. Po jejím nastavení se však otevře svět zábavy, který lze snadno ovládat. Umožňuje naladit prostřednictvím tuneru TV, ale i nahrávat vysílané pořady (i z více programů najednou). Nabízí podporu obrazu v obraze, EPG, programování nahrávání, práci s hudebními soubory a fotografiemi, předpověď počasí a přehrávač optických disků. Díky plug-inům lze rozšiřovat o další funkce.

MythTV
Informace o programu
Operační systém: Linux, Mac OS X
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ vše v jednom
+ široká podpora multimédií
- není pro Windows
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (82,7 MB).Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Jak zakázat automatické aktualizace dlaždic

Tipy a triky pro Windows 10

Podíváme se nejen na to, jak vyřadit z chodu automatickou aktualizaci dlaždicových aplikací, ale také jak vypnout...

Nejlepší aplikace na silvestrovskou party

Tablet pro práci i zábavu

Na poslední den v roce jsme pro vás připravili přehled aplikací pro vaše tablety, se kterými si silvestrovské veselí...

Stáhněte si zdarma: Zamaskujte je. Naučte se schovávat data

Ilustrační foto

Neviditelné složky pomohu skrýt data, která by neměl nikdo objevit aktivací SecretFolderu. Monitorování zařízení v síti...

Najdete na iDNES.cz