Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užitečné aplikace pro práci (nejen) s grafikou a digitální fotografií - 3/2004

aktualizováno 
Dlouho očekávaná druhá verze zásuvných modulů s názvem Xenofex 2 je zde. Jste-li náruživým uživatelem grafických editorů typu Photoshop, Photoshop Elements nebo Paint Shop Pro a rádi upravujete digitální fotografie, tvoříte koláže a tzv. tvrdé softwarové retuše, zkuste zauvažovat nad pořízením 14 nových a velmi zajímavých filtrů. A o čem se v oblasti počítačové grafiky a digitální fotografie mluví dál?

 

Slušně vychované filtry - Xenofex 2

Sadu Xenofex 2 ocení nejen příznivci digitální fotografie, ale také designéři internetových stránek a prezentací. Všech 14 filtrů je totiž možné logicky rozdělit do dvou skupin: čistě fotografické filtry aplikovatelné na části, resp. celé fotografie, chcete-li snímky, druhou skupinu tvoří filtry použitelné spíše pro tzv. čistou grafiku, tedy pro tvorbě log, typů, grafických prvků pro HTML prezentace apod. Hranice použití ovšem volí vždy uživatel sám dle svého stylu a vkusu.

Instalace Xenofex 2 je naprosto stejná, jako u většiny "poslušných" zásuvných modulů. Instalační program vyhledá složky hostujících aplikací, do kterých je možné Xenofex 2 nainstalovat (rozuměj, pokud je v OS instalován například Photoshop i Paint Shop Pro, nabídne více složek pro instalaci). Po instalaci naleznete veškeré možnosti a nastavení v příslušné nabídce grafického programu.

Xenofex 2 v akci

Práce s každým filtrem nijak nevybočuje z běžných zvyklostí: po klepnutí na příslušný filtr se v dialogovém okně zobrazí náhled snímku, chcete-li obrázku, spolu s mnoha možnostmi nastavení výsledného efektu.

Xenofex 

Každý filtr má vskutku obrovskou škálu nastavení; je proto možné vymáčknout z jednotlivých procesů maximum dle vašich představ. Podívejme se nyní na jednotlivé efekty, kterých jsou jednotlivé zásuvné moduly Xenofex 2 schopny. Každý ze 14ti filtrů jsem aplikoval na jeden výchozí snímek. Začněme tedy od "Adama":

originální snímek

Xenofex 2 jsem instaloval a používal v aplikaci Adobe Photoshop CS na počítači Asus A2500H s CPU Intel Pentium 4@2,8 GHz a 512 MB RAM s operačním systémem Windows XP Professional.

1. Burnt Edges

Filtr Burnt Edges je novinkou druhé verze Xenofex. Vytváří (nejen) vypálené rámečky kolem celé fotografie, není-li před aplikací proveden výběr části fotografie. Nastavení prolnutí a barev "vypalování" je celá řada.

filtr Burnt Edges

2. Classic Mosaic

Druhou novinkou je filtr, který z původního snímku vytváří mozaiky, na které jsme zvyklí spíše z doby minulé (kostely, "pupendovské" Jarní motivy, vitráže apod.).

xenofen_03_classicmosaic

3. Constellation

Tento filtr vytváří stovky a tisíce hvězdných mutací přes celý snímek. Jeho funkčnost roste spíše při použití na výběr snímku (pozadí, větší plochy apod.).

filtr Constellation

4. Cracks

Takzvané škrábance vytváří dojem rozpraskané půdy; tento filtr se hodí na tvorbu efektů u textových částí snímku, resp. na výběry částí snímku.

filtr Cracks

5. Crumple

Velmi zajímavý filtr, který simuluje zmačkaný podklad (papír) snímku. Stupeň prolínání, tedy efekt mačkání spolu s možností nastavení stínů a světel vám dává k dispozici nekonečné možnosti variací.

filtr Crumple

6. Electrify

Electrify si pohrává s efektem známým z generátoru Van De Graffa. Kolem vybrané části obrázku vytvoří věrné paprsky elektrického výboje. Nastavení je k dispozici opět velké množství nastavení (barvy, intenzita, směr výboje atd.).

filtr Electrify

7. Flag

Velmi zdařilý filtr, který změní vzhled zvoleného snímku na realisticky zkroucenou vlajku, prapor. Filtr využijí spíše grafici, než fotografové při upravování digitálních snímků.

filtr Flag

8. Lightning

Tento filtr je jedním z nejlépe propracovaných. Lze říci, že záblesky, které je schopen vytvořit jak přes celý snímek, resp. ve výběru snímku, jsou více než realistické. Několika nastaveními je možné kontrolovat intenzitu, světlost, rozsah a velikost delty záblesku.

filtr Lightning

9. Little Fluffy Clouds

Pokud pracujete s aplikací Adobe Photoshop a využíváte filtr Clouds, mohu vám garantovat, že po vyzkoušení Xenofex 2 Little Fluffy Clouds se zpět již nevrátíte. Generování oblak, resp. textury oblohy je v Photoshopu v porovnáním s Little Fluffy Clouds velmi primitivní. Nyní máte možnost nastavit směr, úhly a světlosti textur. Proto, pokud při úpravách vašich fotografií zasahujete až tak daleko, že měníte celou oblohu, rozhodně nechejte tuto práci na Xenofex 2.

filtr Little Fluffy Clouds

10. Puzzle

Tento filtr dokáže vyrazit puzzle tvary přes vámi zvolenou fotografii. Je možné definovat počet puzzle kusů, jejich velikost a složitost.

filtr Puzzle

11. Rip Open

Filtr Rip Open dokáže protrhnout snímek dle vašich představ a nastavení. Pamatujete na totalitní reklamní spot výrobce kožešin Kara? Kdyby tehdejší quazzi kreativci vládli procesem Rip Open, nemuseli by trápit inkriminovanou lišku. Nyní vážně: Rip Open dokáže velmi rychle a kvalitně protrhnout jakoukoli, vámi definovanou část obrázku; mezi volitelné parametry patří počet protržení, jejich šířka, délka ohybu apod.

filtr RipOpen

12. Shatter

Velmi zajímavý filtr, který dokáže roztříštit snímek na zvolený počet kusů, přičemž každému fragmentu přiřadí stín proto, aby výsledek nepůsobil plochým dojmem. Pod roztříštěným snímkem vygeneruje Shatter nové pozadí korespondující s původním obrázkem.

filtr Shatter

13. Stain Filtr

Stain rámuje výběr stínovaným přechodem. Je možné volit barevnost, délku přechodu a jeho intenzitu. Za výchozí barvu okraje je také možné zvolit transparentní, poté snímek "vyrůstá" z podkladové barvy. K dispozici jsou desítky různých nastavení a kombinací s jinými filtry Xenofex 2.

filtr Stain

14. Television

Poslední ze čtrnáctky jse tzv. Television filtr, který simuluje promítnutí snímku na několika typech starých televizních přijímačích a monitorech. Nastavovat lze nejen křivení obrázku, ale také intenzitu, hustotu a barevnost téměř zapomenutých průhu.

filtr Television

Stojí Xenofex 2 za to?

Troufám si říci, že velkou většinu filtrů ze sady Xenofex 2 využijete jak při práci s digitálními fotografiemi, ale také při tvorbě například grafiky pro internetové prezentace.

Xenofex 2

Alien Skin Software 
Přímá distribuce: 129 USD
Velikost zásuvných modulů: 4 MB
Demoverze zásuvných modulů Xenofen 2
 

Mezi velmi zajímavé filtry jistě patří Lighting, Stain, Little Fluffy Clouds a samozřejmě Burnt Edges. Pokud jste uživatelem předchozí verze Xenofex 1, nemusí pro vás být verze druhá až tak zajímavá, nicméně znatelných vylepšení Xenofex 2 rozhodně doznal.

Plusy a minusy

+ rychlost náhledů

+ nároky na hardwarový výkon

+ široká možnost využití

+ velmi detailní nastavení každého filtru

- rychlost provedení se zvětšující se velikostí obrázku roste exponenciálně

- manuál a popis jednotlivých funkcí  

 

O čem se mluví? Nové nebo inovované verze grafických aplikací

Photo Pos Pro 1.0.6 - Shareware - Download - 12.6 MB

Prozatím méně známy grafický editor Photo Pos Pro nabízí opravdu velmi bohaté funkce pro úpravu digitálních snímků a webové grafiky, bitmapového malování a tvorby vektorové grafiky. Pro Photo Pos Pro není problém provádět i náročnější grafické operace, známé a očekávané spíše pro harcovníky typu Photoshop nebo Paint Shop Pro. Ve velmi intuitivním rozhraní rychle zpracujete, vytvoříte nebo vylepšíte obrázky vesměs používaných formátů. Photo Pos Pro podporuje také velkou řadu digitálních fotoaparátů a skenerů. Z pokročilých funkcí vybírám podporu vrstev, maskování, přechodů, texturování, využití skriptování, dávkových operací, inteligentních výběrů, konverze formátů, a také automatickou aktualizaci přes internet.

Nastupující konkurence grafických editorů s pokročilými editačními funkcemi?

Smart Converter 1.8.33 - Shareware - Download - 1,39 MB

Smart Converter je velmi užitečným nástrojem pro prohlížení, konvertování a editování velkého množství typů grafických obrázků. Silnou stránkou programu Smart Converter je dávkové zpracování většiny úloh (o kterých se vám u jiných programů ani nezdálo). Smart Converter také velmi dovře zvládá tvorbu prezentací a zachytávání z obrazovky počítače.

Změna je život. Smart Converter změny přináší

XnView DeLuxe 2.15 - Shareware Download - 15,3 MB

XnView DeLuxe zastupuje aplikaci z ranku manažerů digitálních fotografií. Základní funkce obohacuje o možnost sdílení vašich alb a zasílání optimalizovaných obrázků e-mailem. Z jednotlivých obrázků je XnView DeLuxe schopen vytvořit soubory typu AVI, PDF a FLASH Xnview podporuje více než 360 grafických formátů (animované GIF, vícestránkové TIFF, MPEG, AVI a MP3 nevyjímaje). Graphicxtras.com Samplers/Demos - různé distribuce - Zásuvné moduly pro Photoshop 6, 7, PS - Nové a aktualizované verze zásuvných modulů Z několika diskuzí na internetu je patrné, že mnoho uživatelů prozatím netuší, kam pro zásuvné moduly, které jsou kompatibilní s aplikacemi typu Photoshop, Paint Shop Pro apod. Proto, pokud mezi ně patříte i vy, vyzkoušejte internetovou stránku Graphisxtras (odkaz výše), nebo přejděte na jedno z nejnavštěvovanějších míst, na kterém si jistě kýžený modul naleznete.

Velmi kvalitní prohlížeč nejrůznějších grafických formátů

Graphicxtras.com Samplers/Demos - různé distribuce Zásuvné moduly pro Photoshop 6, 7, PSNové a aktualizované verze zásuvných modulů

Z několika diskuzí na internetu je patrné, že mnoho uživatelů prozatím netuší, kam pro zásuvné moduly, které jsou kompatibilní s aplikacemi typu Photoshop, Paint Shop Pro apod. Proto, pokud mezi ně patříte i vy, vyzkoušejte internetovou stránku Graphisxtras (odkaz výše), nebo přejděte na jedno z nejnavštěvovanějších míst, na kterém si jistě kýžený modul naleznete.

Chcete více zásuvných modulů? Již víte, kam pro ně

* Nové nebo inovované verze grafických aplikací

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Najdete na iDNES.cz