Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užitečné aplikace pro práci (nejen) s grafikou a digitální fotografií – 2/2004

aktualizováno 
Přinášíme vám druhý díl seriálu o grafických programech a zajímavých nástrojech pro digitální fotografy. Dnes nabízíme jako specialitu jeden z nejlepších programů pro tvorbu perfektních televizních prezentací z vašich digitálních fotografií. Pokud chcete pobavit sebe nebo vaše přátele, proč to neudělat vtipnou koláží, flashovou prezentaci nebo stop-motion animaci. Kromě toho nechybí ani další správce fotografií.

Photo2VCD Studio 3.1.0.45 – Shareware – Download – 10.8 MB

Photo2VCD Studio3 je jedním z nejlepších programů, chcete-li nástrojů, pro tvorbu perfektních televizních prezentací z vašich digitálních fotografií. Chcete-li si tedy vyrobit video CD (VCD) a pochlubit se rodině, přátelům se svou dovolenou, nebo udělat dojem na pracovních poradách a cestách při prezentaci produktů, které vaše firma prodává, neváhejte. Photo2VCD Studio (P2VCD) je opravdovou špičkou.

Netroufáte si? Nemusíte mít obavy; P2VCD je napsáno tak, aby základní principy tvorby VCD (resp. SVCD) pochopil i absolutní nováček. Jste-li profík, k dispozici jsou vám necelé dvě stovky přechodových efektů, nabídek a ovládacích prvků, prostřednictvím kterých je možné dotáhnout prezentace k dokonalosti. PVCD zpracovává nejen digitální fotografie, ale také videa. Jako pozadí prezentace je samozřejmě možné nastavit vaše oblíbené MP3 soubory a další.

Co získáte instalací? Domníváte se, že tvorba VCD je zbytečnou ztrátou času? I já si to myslel.

 • Necelé dvě stovky přechodových efektů
 • Podporu (importu) video souborů

 • Velmi propracovaný nástroj pro tvorbu ovládacích prvků a nabídek prezentací ns (S)VCD
 • Možnost stažení šablon pro snadnější tvorbu prezentací
 • Výborná možnost práce s textem v rámci prezentace fotografií
 • Podpora desítek hudebních formátů pro využití v pozadí prezentace
 • Fresh View 2.6 – Freeware – Download – 1,45 MB

  Velmi dobře napsaný, stabilní a výkonný prohlížeč grafiky. Je s podivem, že je zdarma.Přestaňte platit za hlouposti a zkuste při výběru prohlížeče obrázků a videa myslet hlavou. Vím, takovýchto nástrojů jsou stovky; mezi nejoblíbenější stále patří ACDSee, IrfanView, Zoner Media Explorer ad. Pokud ovšem nejste zkostnatělí v názorech a zarytí patrioti, zkuste si stáhnout tohoto rychlíka. Fresh View umí mimo jiné velmi svižně přehrávat hudbu, videa a prezentace vytvořené z vašich digitálních snímků.

  Obrázky v adresářích je možné prohlížet v režimu náhledů, tzv. „rychlé fotky“ a dalších. Silnou stránkou aplikace Fresh View je konverze typů grafických souborů, jejich tisk a tvorba HTML alb. Fresh View si poradí s 86 multimediálními soubory, JPEG, GIF, PNG, TIFF, PSD, PhotoCD, TGA, MP3, MIDI, MOD, AVI, a MPEG nevyjímaje. A tohle vše kvalitně a zdarma.

  Xipster 1.1 – Shareware – Download – 38,9 MB

  Vystřelit si z přátel nebo třídní učitelky (již) není problém. Naštvali vás? Dejte jim co proto.Pokud již máte dost tabulkových procesorů, textových a HTML editorů a podobných žroutů pracovního času (a hry zrovna nejsou vašim středem zájmu) využijte počítače i pro pobavení. S aplikací Xipster můžete vytvářet tzv. stop-motion animace. Pro tvorbu zábavných videosekvencí využijte vašich fotografií nebo sekvenčních snímků z webových kamer a oblíbených hudebních souborů; poté stačí tyto ingredience zamíchat Xipster vařečkou a podávat přátelům, známým a kolegům. Xipster je schopen obohatit vaše výtvory o desítky hudebních a video efektů, které jsou připraveny a předchystány přímo v instalaci programu.

  Výstupy z Xipster je možné použít jak pro pobavení okolí, ale také pro školní prezentace projektů. Hlavním výstupním video formátem je QuickTime, který se výborně hodí pro umisťování na internet nebo zasílání e-mailem, resp. IM.

  Co získáte instalací?

 • Jednoduché grafické rozhraní a uživatelské prostředí
 • Knihovna zvukových efektů, hudebních stop
 • Možnost nahrávání audio, zvuku a hlasu
 • Podpora tvorby animací
 • Možnost kombinování více projektů do jednoho
 • Než se pustíte do tvorby samotné, zkuste se pro zajímavost podívat na výtvory zapálených uživatelů. Příklady hledejte na http://www.xipster.com/tnt.html#

  ArcSoft FunHouse 1.0 – Shareware – Download – 85,5 MB

  Pobavte se přáteli a s přáteli. Tvorba zábavné koláže není již žádný problém.Druhou, spíše zábavnější aplikací dnešního výběru je ArcSoft Funhouse, skvělý nástroj pro tvorbu působivou koláží a zábavných digitálních fotografií. Pro představu: uvědomujete si portrét vašeho přítele na stodolarovce, nebo už jste někdy našli v naoko originální skupinové fotografii vlastní hlavu, ruce a nohy věrně přilepené k jiným tělům. Už vás napadají další kreace? Že byste svou vlastní fotografii umístili do snímku z filmu Gladiátor?

  FunHouse dále umožňuje kvalitní export koláží, pracuje s pokročilými tiskovými funkcemi, dokáže vámi upraven fotografie posílat e-mailem nebo je vystavovat na internetu. Pokud se navíc rozhodnete jednotlivé koláže titulkovat, FunHouse vám nebude dělat problémy. Práce s textem uvnitř snímků je hračkou. FunHouse dále nabízí doslova tuny pozadí a šablon, zvukových efektů a videa.

  FunHouse vládne více než sto padesáti připravenými šablonami, do kterých stačí chytře umístit postavu nebo pouze portrét známého atp.: takto připravený polotovar doplňte o zvukovou stopu a efekty, dokončete scénu a publikujte opět „originální“ snímek (napadá mě: portrét vaší stoleté babičky přimontovaný na těle akvabely? Potřebujete nové svalnaté tělo proto, abyste oslnili virtuální přítelkyni na internetu? Chcete se pochlubit, že jste byli s Armstrongem na Měsíci?). Nápadů jsou tisíce, zábava může začít… Nebo přesto potřebujete inspiraci?

  Podívejte se na ukázky zde http://www.arcsoft.com/en/consumer/gallery.asp?id=funhouse#

  SWiSHpix 1.0 – Shareware – Download – 9,52 MB

  Flash je stále působivým formátem. Dopřejte jej i vašim fotografiím.SWiSHpix vytváří animovaná alba z vašich digitálních fotografií. Výstupem jsou soubory/alba vystavěná na technologii flash. Práce se SWiSHpix je velmi snadná a intuitivní; jednoduše označíte jednotlivé snímky, zeditujete je, otočíte nebo převrátíte (vše podle vaší potřeby), vyberete prezentační téma, tedy jakési šablony, přiřadíte k prezentaci hudební soubor, zvukovou kulisu nebo klipart (WMF, EMF, SWI, GIF, JPEG, BMP, PNG) a na několik klepnutí myší vytvoříte působivou flash prezentaci.

  Prezentaci je také možné spolu s automatickým spouštěčem vypálit rovnou na CD disk nebo ji nahrát na internet. Publikovat je možné ve dvou formách: buď vytvoříte samostatný EXE soubor, nebo čistou a strukturovanou SWF a HTML prezentaci. Výstup ze SWiSHpix je možné jednoduše použít také jako spořič obrazovky. Nejste spokojeni s připravenými tématy? SWiSHpix vám umožní jednoduše vytvořit vaše vlastní, unikátní prostředí pro prezentaci digitálních fotografií. Znáte flash; možnosti jsou neomezené.

  SWiSHpix a tvorba prezentací:

 • Podporuje většinu multimediálních formátů obrázků

 • V každém momentě přípravy prezentace je možné generovat náhled prezentace
 • Podporuje import přímo z digitálního fotoaparátu
 • Umožňuje titulkování každé z fotografií
 • Podporuje základní úpravy fotografií (ořez, otáčení, úprava kontrastu a jasu atp.)
 • Obsahuje 27 témat pro přípravu prezentací
 • Umožňuje doplnit fotografie o textové bubliny (speech bubbles)
 • Ukázky výstupu z aplikace SWiSHpix na http://www.swishzone.com/products/pix/demos/ozpics.html

  Cleanerzoomer 1.0 – Shareware – Download – 777 kB

  Zajímavé funkce potřebné pro mírně pokročilé zpracovávání digitálních fotografií.Cleanerzoomer je aplikací, která se stará o kondici vašich snímků a fotografií. Zajímavými algoritmy je schopna vylepšit neduhy nafocených obrázků, resp. skenerem nasnímaných předloh (k úpravě skenů se výborně hodí funkce odstraňující moiré). Pokud nejste vybaveni několika poloprofesionálními, resp. profesionálními zásuvnými moduly nebo přímo softwarem typu a výkonu Adobe Photoshop, bude se vám Cleanerzoomer hodit.

  Podívejte se na několik možných použití aplikace Cleanerzoomer:

 • Odstranění chybných/nechtěných částí snímku – ukázka 

 • Odstranění ISO šumu – ukázka
 • Odstranění prachu nebo špatných bodů – ukázka
 • Odstranění moiré, vylepšení barevnosti atp. – ukázka
 • Zvětšování snímků s eliminací ztrátoy ostrosti – ukázka
 • Zostření rozmazaných snímků – ukázka
 • O čem se mluví *

  InAlbum Lite 1.0 – Freeware – Download – 12,3 MB

  InAlbum Lite velmi jednoduše a rychle vytváří působivá alba z vašich digitálních fotografií. Nabízí několik šablon, které můžete při tvorbě alb kombinovat a libovolně mixovat. K dispozici jsou desítky tlačítek, pozadí, animací, rámečků a přechodových efektů. Celé album je také možné doplnit o hudební stopy v pozadí (MP3, WAV).

  Paint Shop Photo Album 5.0 – Shareware – Download – 47 MB

  Kvalitní nástroj pro import digitálních snímků přímo z fotoaparátu a jejich následnou úpravu, organizování, vylepšení, editaci a sdílení. Zajímavě zpracovanou funkcí je tvorba VCD prezentací.

  Ultimate Paint 2.86 – Shareware – Download – 2,46 MB

  Šikovný grafický editor sloužící pro tvorbu, retušování a prohlížení nejen digitálních fotografií. Podporuje většinu populárních grafických formátů, pracuje s TWAIN rozhraním a poskytuje širokou škálu štětců, jako například Deluxe Paint. Nezapomíná ani na dávkové zpracovávání obrázků a optimalizované ukládání výstupů ve formátech JPEG, PNG a GIF. Program taktéž využívá všechny zásuvné moduly kompatibilní s Adobe Photoshop.

  *Nové nebo inovované verze grafických aplikací

  Autor:



  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...



  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

  James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

  Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

  Další z rubriky

  Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

  Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

  Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

  Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

  Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

  Najdete na iDNES.cz