Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V americkém Senátu to vře, republikáni kradli demokratům dokumenty z počítačů

aktualizováno 
Američtí republikáni vykrádali po lokální síti v Senátu důvěrné dokumenty uložené demokraty. Zdá se, že ukradené dokumenty pak byly zneužívány k manipulaci veřejným míněním. Některé počítače v Senátu byly zabaveny a probíhá vyšetřování.
Důvěrná data ukládaná na počítačích firem a institucí jsou někdy přístupná více lidem, než by bylo zdrávo. Někdy si správci IT ulehčují práci, jindy dojde k obyčejné chybě. Chyba správce serveru v americkém Senátu otevřela na dva roky přístup některým politikům k důvěrným dokumentům jejich politických konkurentů.

Republikánští senátoři měli přístup k dokumentům demokratů

Počítačový technik najatý senátorem Patrickem Leahym udělal malou chybičku. Všechny nové uživatelské účty na serveru sdíleném příslušníky obou hlavních amerických politických stran byly volně dostupné. Zástupci republikánů to brzy zjistili, a tak měli od jara 2002 přinejmenším do loňského dubna volně k dispozici dokumenty demokratů.

Deníky NY Times a Washington Post zveřejnily informace, že republikánský personál využíval tuto příležitost i k cílenému úniku dokumentů do tisku. Vnitřní bezpečnostní oddělení Senátu (Senate Sergeant-at-Arms office) proto zahájilo ve spolupráci s počítačovými odborníky firmy General Dynamics a Tajné služby Spojených států vyšetřování.

Úřad vyslechl 120 lidí a zabavil více než tucet stolních počítačů. Poté byly zabaveny ještě čtyři servery právního výboru Senátu, jeden server z kanceláře jeho předsedy Billa Frista a několik pevných disků.

Podobný řízený únik informací vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti

První podezření z neoprávněného přístupu k souborům a zneužití získaných informací se objevilo loni v polovině listopadu, když se obsah důvěrných materiálů demokratů objevil v denících Washington Post a New York Times. Nyní se však zdá, že rozsah úniků byl mnohem větší. Demokraté podezírají konzervativního politického komentátora Roberta Novaka, že jeho článek z února 2003 o jednání demokratů za zavřenými dveřmi, který citoval "zdroje uvnitř Senátu", vznikl na základě souborů odcizených ze senátního serveru.

Novak se již nedávno stal protagonistou podobného skandálu, když zveřejnil identitu agentky CIA Valerie Plame. Objevila se obvinění, že bezpečnost paní Plame je ohrožena a že za únikem informací k Novakovi stojí americká vláda, která se údajně chtěla pomstít jejímu manželovi, velvyslanci Josephu C. Wilsonovi, za zpochybňování důvodů k napadení Iráku. Aféru Novak-Plame nyní zkoumá zvláštní vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti Patrick J. Fitzgerald.

Jde vůbec o zločin?

Senátor Orrin Hatch potvrdil, že minimálně jeden ze současných členů personálu právního výboru neoprávněně přistupoval k dokumentům popisovaných ve zprávách médií.

Neautorizovaný přístup k podobným materiálům by mohl být potrestán až rokem vězení nebo interním kázeňským opatřením schváleným Senátem. Někteří komentátoři ovšem zpochybňují míru společenské nebezpečnosti stahování souborů z účtů demokratů a argumentují, že stejným způsobem se přes ikonku Místa v síti na pracovní ploše Windows můžeme dostat k zajímavým dokumentům i v běžné firemní síti.

Na vyšetřování spolupracují General Dynamics a Tajná služba

Zajímavá jsou jména organizací shromažďujících důkazy ze zabavených počítačů pro vyšetřování úniků v Senátu. Renomovaná firma General Dynamics je klasickou součástí amerického vojenskoprůmyslového komplexu. Mezi její produkty patří jaderné ponorky třídy Virginia, tanky M1A2 Abrams, trysková letadla Gulfstream, vojenské taktické komunikační systémy a také informační technologie.

Tajná služba Spojených států byla založena v roce 1865 jako součást ministerstva financí, původně se zabývala pátráním po padělatelích peněz. Od roku 1894 neformálně střežila bezpečnost prezidenta Clevelanda, roku 1901 ji Kongres neformálně požádal o rozšíření těchto aktivit po vraždě prezidenta McKinleyho. Od roku 1902 střeží Tajná služba prezidenta oficiálně.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Pojďte k nám za desítky milionů. Amazon lanaří youtubery pro svůj Twitch

Bitva technologických gigantů pokračuje.

„Switch to Twitch“ (pojďte na Twitch), nabízelo by se, že našeptává Amazon úspěšným youtuberům. Láká je na svou...

Najdete na iDNES.cz