Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V americkém Senátu to vře, republikáni kradli demokratům dokumenty z počítačů

aktualizováno 
Američtí republikáni vykrádali po lokální síti v Senátu důvěrné dokumenty uložené demokraty. Zdá se, že ukradené dokumenty pak byly zneužívány k manipulaci veřejným míněním. Některé počítače v Senátu byly zabaveny a probíhá vyšetřování.
Důvěrná data ukládaná na počítačích firem a institucí jsou někdy přístupná více lidem, než by bylo zdrávo. Někdy si správci IT ulehčují práci, jindy dojde k obyčejné chybě. Chyba správce serveru v americkém Senátu otevřela na dva roky přístup některým politikům k důvěrným dokumentům jejich politických konkurentů.

Republikánští senátoři měli přístup k dokumentům demokratů

Počítačový technik najatý senátorem Patrickem Leahym udělal malou chybičku. Všechny nové uživatelské účty na serveru sdíleném příslušníky obou hlavních amerických politických stran byly volně dostupné. Zástupci republikánů to brzy zjistili, a tak měli od jara 2002 přinejmenším do loňského dubna volně k dispozici dokumenty demokratů.

Deníky NY Times a Washington Post zveřejnily informace, že republikánský personál využíval tuto příležitost i k cílenému úniku dokumentů do tisku. Vnitřní bezpečnostní oddělení Senátu (Senate Sergeant-at-Arms office) proto zahájilo ve spolupráci s počítačovými odborníky firmy General Dynamics a Tajné služby Spojených států vyšetřování.

Úřad vyslechl 120 lidí a zabavil více než tucet stolních počítačů. Poté byly zabaveny ještě čtyři servery právního výboru Senátu, jeden server z kanceláře jeho předsedy Billa Frista a několik pevných disků.

Podobný řízený únik informací vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti

První podezření z neoprávněného přístupu k souborům a zneužití získaných informací se objevilo loni v polovině listopadu, když se obsah důvěrných materiálů demokratů objevil v denících Washington Post a New York Times. Nyní se však zdá, že rozsah úniků byl mnohem větší. Demokraté podezírají konzervativního politického komentátora Roberta Novaka, že jeho článek z února 2003 o jednání demokratů za zavřenými dveřmi, který citoval "zdroje uvnitř Senátu", vznikl na základě souborů odcizených ze senátního serveru.

Novak se již nedávno stal protagonistou podobného skandálu, když zveřejnil identitu agentky CIA Valerie Plame. Objevila se obvinění, že bezpečnost paní Plame je ohrožena a že za únikem informací k Novakovi stojí americká vláda, která se údajně chtěla pomstít jejímu manželovi, velvyslanci Josephu C. Wilsonovi, za zpochybňování důvodů k napadení Iráku. Aféru Novak-Plame nyní zkoumá zvláštní vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti Patrick J. Fitzgerald.

Jde vůbec o zločin?

Senátor Orrin Hatch potvrdil, že minimálně jeden ze současných členů personálu právního výboru neoprávněně přistupoval k dokumentům popisovaných ve zprávách médií.

Neautorizovaný přístup k podobným materiálům by mohl být potrestán až rokem vězení nebo interním kázeňským opatřením schváleným Senátem. Někteří komentátoři ovšem zpochybňují míru společenské nebezpečnosti stahování souborů z účtů demokratů a argumentují, že stejným způsobem se přes ikonku Místa v síti na pracovní ploše Windows můžeme dostat k zajímavým dokumentům i v běžné firemní síti.

Na vyšetřování spolupracují General Dynamics a Tajná služba

Zajímavá jsou jména organizací shromažďujících důkazy ze zabavených počítačů pro vyšetřování úniků v Senátu. Renomovaná firma General Dynamics je klasickou součástí amerického vojenskoprůmyslového komplexu. Mezi její produkty patří jaderné ponorky třídy Virginia, tanky M1A2 Abrams, trysková letadla Gulfstream, vojenské taktické komunikační systémy a také informační technologie.

Tajná služba Spojených států byla založena v roce 1865 jako součást ministerstva financí, původně se zabývala pátráním po padělatelích peněz. Od roku 1894 neformálně střežila bezpečnost prezidenta Clevelanda, roku 1901 ji Kongres neformálně požádal o rozšíření těchto aktivit po vraždě prezidenta McKinleyho. Od roku 1902 střeží Tajná služba prezidenta oficiálně.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz