Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V čem přehrávat audio i video soubory (Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma 46/04)

aktualizováno 
Chcete-li na PC poslouchat hudbu, sledovat filmy, poslouchat rádio, či sledovat TV, potom si budete muset pořídit celou řadu aplikací. To však jen za předpokladu, že neznáte některý z mnoha tzv. multimediálních softwarových přehrávačů. V těch nejlepších z nich lze navíc surfovat, psát, prohlížet obrázky či používat jiné multimediální funkce. Nejste o něco ochuzeni?

Výkon počítačů neustále roste, což má za následek otevírání nových možnosti jeho využití. Díky stále větší nabídce vysokorychlostního internetu již nejsme odkázáni pouze na přehrávání audio či video souborů. Nyní můžeme nerušeně ve vysoké kvalitě poslouchat rádio a dokonce sledovat televizi. Tedy pokud máme správné programové vybavení.

Ke sledování a přehrávání videa a audia, je zapotřebí mít v počítači instalován některý ze softwarových přehrávačů. Těch existuje na celém světě nepřeberné množství. Těch dobrých již však tolik není. Programy se obecně dělí na audio a video přehrávače.

Zvláštní skupinu pak tvoří tzv. multimediální přehrávač. Jde o program, ve kterém je možné přehrávat nejen audio, video, ale i poslouchat streamované vysílání (rádio, TV), nebo prohlížet internetové stránky. Aby byl konkurence schopný je zapotřebí, aby podporoval co možná nejvíce formátů. Skoro každá známější firma si totiž vytvořila pro přehrávání médií svůj vlastní formát. Není jednoduché takový software vytvořit, ale k dokonalosti chybí již jen krůček. A není ani jednoduché všechny tyto funkce "našlapat" do jedné jediné aplikace.

Pokud vás zajímá, jak se to komu podařilo, zkuste dnešní porcičku programů, věnující se přehledu multimediálních přehrávačů.

Multimediální přehrávače:

Media Player Classic 6.4.8.2 - freeware
Náši přehlídku zajímavých multimediálních přehrávačů začneme programem, který má na svědomí človíček, říkající si Gabesta. Ten dokázal vytvořit přehrávač s názvem Media Player Classic, který vypadá jako Media Player 6.4 ve Windows, ale pokud se na něho podíváte blíže, zjistíte, že umí mnoho věcí navíc. Dokáže si poradit s nejrozšířenějšími druhy multimediálních formátů jako je AVI, MPEG, QuickTime, RealPlayer včetně DVD. Ze zvukových formátů si poradí s MP3, OGG, AC3, DTS, MPEG, AAC a dalšími. Všechny filtry obsahuje v sobě, lze však nastavit používání i externích. Potřebujete-li tedy přehrát jakýkoliv multimediální formát, můžete použít tento nástroj. Jeho výhodou je i to, že se nemusí instalovat.

 • Stahujte na této adrese (1.3 MB).
 • Windows Media Player 10 - freeware
  Již desátá verze multimediálního přehrávače z dílen společnosti Microsoft. Program s novým designem nabízí jednoduchý způsob vyhledávání a stahování digitálních médií, jejich přehrání v počítači vybaveném systémem Windows XP a použití v celé řadě přenosných zařízení. Nově se naučil ukládat hudbu do formátu MP3 a podpoře vypalování na disky.

 • Stahujte na této adrese (12.1 MB).
 • Windows Media Player 9.0 Series - freeware
  Předchozí verze softwarového přehrávač hudebních, ale i video souborů. Jeden z nejznámějších víceúčelových přehrávačů s mnoha funkcemi, který je součástí operačního systému Windows. Mezi jeho velká plus se řadí zejména volba vzhledu programu, která se těší velké podpoře fanoušků. Program umožňuje také načtení názvu skladeb na CD z internetu. WMP 9 existuje ve dvou verzích.

 • Stahujte na této adrese verzi pro Windows 95/98/ME (12.5 MB).
 • Stahujte na této adrese verzi pro Windows XP (8.9 MB).

  Windows Media Player 7.1 - freeware
  Ten, kdo není spokojen s WMP s přídavkem 9 či 10, může zvolit předchozí verzi. Program Windows Media Player 7.1 byl první, zcela integrovaný a snadno ovladatelný přehrávač. Nabízí také pohodlné vyhledávání, stahování, přizpůsobení a přehrávání souborů zvuku a videa ve velmi kvalitním formátu Windows Media a podporuje oblíbený formát MP3.

 • Stahujte na této adrese (10 MB).

  Winamp 5.05 Full - freeware
  Fanoušci digitální hudby se konečně dočkali i páté verze svého oblíbeného přehrávače. Pětkový Winamp si vzal ze svých předchůdců to nejlepší a zároveň přidal i něco navíc (vypalování, grabování hudby a poslouchání rádiového vysílání vč. sledování TV). Popisovat celou škálu vlastností a možností tohoto přehrávače by vydalo na samostatný článek. Ve verzi s přídavkem .05 došlo k opravě několika závažných bezpečnostních rizik a nově se nyní dokáže rychleji spustit. Doporučujeme neprodleně aktualizovat.

 • Stahujte na této adrese (4.4 MB).
 • MusicMatch Jukebox 9.0 - freeware
  Všestranný přehrávač digitálních hudebních souborů s možností jejich katalogizace, vypalování CD, tištění obalů a podporou přenosných přehrávačů. Program  má pro práci s hudbou vše, co potřebuje. Přehrává audio CD, WAV, MP3Pro a mnohem více. Musicmach On Demand nabízí neomezený přístup k více než 700 000 skladbám, nebo 40 000 albům. Nyní disponuje i novým moderním vzhledem.

 • Stahujte na této adrese (19.1 MB).

  RealPlayer 10.5 - freeware
  Přehrávač RealPlayer je zaměřen spíše na práci s videosoubory šířenými po internetu. S jeho pomocí si tak můžete přehrát streemované video přímo z webu, bez nutnosti stažení na pevný disk. Poradí si i s jinými videoformáty, audioformáty a také s internetovým rádiem. Bohužel se řadí mezi přehrávače nepodporující externí titulky, zato nabízí velkou škálu skinů. Tato verze obsahuje podporu formátu mp3, SmartStream technologii, která výrazně zkvalitňuje stahování dat, vyhledávání skladeb, automatický update z Internetu, nové 3D efekty a vizualizaci.

 • Stahujte na této adrese (10 MB).
 • QuickTime 6.5 - freeware
  Dokáže přehrávat jak lokální soubory stažené z internetu, tak i přímo pouštět video z internetu. Umožňuje přehrávat audio soubory, video soubory, zobrazit texty a dokonce si poradí i s virtuální realitou. Mezi podporované formáty patří: QT, AVI, MPEG, MP3, AVR a mnoho dalších (přibližně na 200). Je distribuován s kodeky které poskytují vysokou kvalitu videa a široké spektrum přenosových rychlostí. Novinkou je podpora nových standardů 3GPP a 3GPP2. Pozor - nepodporuje formáty RealMedia.

 • Stahujte na této adrese (11.7 MB). 
 • JetAudio 6.0.6 Basic - freeware
  Přehrává snad všechny multimediální formáty. Součástí je pásmový ekvalizer a analyzátor spektra. S virtuálním dálkovým ovládáním můžete program zminimalizovat a pohodlně jej ovládat z malého panelu i při práci. Novinka byla vylepšena po všech stránkách. Zmíníme snad jen podporu DirectX9, WM9 a vylepšení přehrávání rádií. Také si poradí s vypalováním. K dispozici je i placená Pro verze, která umí kódovat do MP3Pro. 

 • Stahujte na této adrese (14.2 MB).

  MV2Player 0.7 RC2 - freeware
  Opravdu velmi povedený český, skinovatelný, multimediální přehrávač. Dokáže přehrát všechny formáty souborů (vč. DVD), animací a dokonce funguje i jako jednoduchý prohlížeč obrázků. U video souborů podporuje titulky a MP3 zobrazuje samozřejmě včetně tagů. Možnost měnit skiny a navíc podpora změny poměr stran videa.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).

  BSPlayer 1.02 - freeware
  Po šesti letech první verze velmi povedeného a po funkční stránce výborného multimediálního přehrávače. Poradí si s většinou oblíbených formátu videa - AVI, MPG, ASF, WMV, WAV, MP3... Nechybí podpora titulků (umí je také vyhlazovat) a skinů. Popdora záložek a kapitol, ekvalizer, skinovatelnost, podpora nejen svých pluginů, zachycování obrázků a mnohem a mnohem více. K dispozici je i placená verze obsahující pokročilé funkce.

 • Stahujte na této adrese (2.2 MB).


 • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Najdete na iDNES.cz