Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V čem přehrávat audio i video soubory (Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma 46/04)

aktualizováno 
Chcete-li na PC poslouchat hudbu, sledovat filmy, poslouchat rádio, či sledovat TV, potom si budete muset pořídit celou řadu aplikací. To však jen za předpokladu, že neznáte některý z mnoha tzv. multimediálních softwarových přehrávačů. V těch nejlepších z nich lze navíc surfovat, psát, prohlížet obrázky či používat jiné multimediální funkce. Nejste o něco ochuzeni?

Výkon počítačů neustále roste, což má za následek otevírání nových možnosti jeho využití. Díky stále větší nabídce vysokorychlostního internetu již nejsme odkázáni pouze na přehrávání audio či video souborů. Nyní můžeme nerušeně ve vysoké kvalitě poslouchat rádio a dokonce sledovat televizi. Tedy pokud máme správné programové vybavení.

Ke sledování a přehrávání videa a audia, je zapotřebí mít v počítači instalován některý ze softwarových přehrávačů. Těch existuje na celém světě nepřeberné množství. Těch dobrých již však tolik není. Programy se obecně dělí na audio a video přehrávače.

Zvláštní skupinu pak tvoří tzv. multimediální přehrávač. Jde o program, ve kterém je možné přehrávat nejen audio, video, ale i poslouchat streamované vysílání (rádio, TV), nebo prohlížet internetové stránky. Aby byl konkurence schopný je zapotřebí, aby podporoval co možná nejvíce formátů. Skoro každá známější firma si totiž vytvořila pro přehrávání médií svůj vlastní formát. Není jednoduché takový software vytvořit, ale k dokonalosti chybí již jen krůček. A není ani jednoduché všechny tyto funkce "našlapat" do jedné jediné aplikace.

Pokud vás zajímá, jak se to komu podařilo, zkuste dnešní porcičku programů, věnující se přehledu multimediálních přehrávačů.

Multimediální přehrávače:

Media Player Classic 6.4.8.2 - freeware
Náši přehlídku zajímavých multimediálních přehrávačů začneme programem, který má na svědomí človíček, říkající si Gabesta. Ten dokázal vytvořit přehrávač s názvem Media Player Classic, který vypadá jako Media Player 6.4 ve Windows, ale pokud se na něho podíváte blíže, zjistíte, že umí mnoho věcí navíc. Dokáže si poradit s nejrozšířenějšími druhy multimediálních formátů jako je AVI, MPEG, QuickTime, RealPlayer včetně DVD. Ze zvukových formátů si poradí s MP3, OGG, AC3, DTS, MPEG, AAC a dalšími. Všechny filtry obsahuje v sobě, lze však nastavit používání i externích. Potřebujete-li tedy přehrát jakýkoliv multimediální formát, můžete použít tento nástroj. Jeho výhodou je i to, že se nemusí instalovat.

 • Stahujte na této adrese (1.3 MB).
 • Windows Media Player 10 - freeware
  Již desátá verze multimediálního přehrávače z dílen společnosti Microsoft. Program s novým designem nabízí jednoduchý způsob vyhledávání a stahování digitálních médií, jejich přehrání v počítači vybaveném systémem Windows XP a použití v celé řadě přenosných zařízení. Nově se naučil ukládat hudbu do formátu MP3 a podpoře vypalování na disky.

 • Stahujte na této adrese (12.1 MB).
 • Windows Media Player 9.0 Series - freeware
  Předchozí verze softwarového přehrávač hudebních, ale i video souborů. Jeden z nejznámějších víceúčelových přehrávačů s mnoha funkcemi, který je součástí operačního systému Windows. Mezi jeho velká plus se řadí zejména volba vzhledu programu, která se těší velké podpoře fanoušků. Program umožňuje také načtení názvu skladeb na CD z internetu. WMP 9 existuje ve dvou verzích.

 • Stahujte na této adrese verzi pro Windows 95/98/ME (12.5 MB).
 • Stahujte na této adrese verzi pro Windows XP (8.9 MB).

  Windows Media Player 7.1 - freeware
  Ten, kdo není spokojen s WMP s přídavkem 9 či 10, může zvolit předchozí verzi. Program Windows Media Player 7.1 byl první, zcela integrovaný a snadno ovladatelný přehrávač. Nabízí také pohodlné vyhledávání, stahování, přizpůsobení a přehrávání souborů zvuku a videa ve velmi kvalitním formátu Windows Media a podporuje oblíbený formát MP3.

 • Stahujte na této adrese (10 MB).

  Winamp 5.05 Full - freeware
  Fanoušci digitální hudby se konečně dočkali i páté verze svého oblíbeného přehrávače. Pětkový Winamp si vzal ze svých předchůdců to nejlepší a zároveň přidal i něco navíc (vypalování, grabování hudby a poslouchání rádiového vysílání vč. sledování TV). Popisovat celou škálu vlastností a možností tohoto přehrávače by vydalo na samostatný článek. Ve verzi s přídavkem .05 došlo k opravě několika závažných bezpečnostních rizik a nově se nyní dokáže rychleji spustit. Doporučujeme neprodleně aktualizovat.

 • Stahujte na této adrese (4.4 MB).
 • MusicMatch Jukebox 9.0 - freeware
  Všestranný přehrávač digitálních hudebních souborů s možností jejich katalogizace, vypalování CD, tištění obalů a podporou přenosných přehrávačů. Program  má pro práci s hudbou vše, co potřebuje. Přehrává audio CD, WAV, MP3Pro a mnohem více. Musicmach On Demand nabízí neomezený přístup k více než 700 000 skladbám, nebo 40 000 albům. Nyní disponuje i novým moderním vzhledem.

 • Stahujte na této adrese (19.1 MB).

  RealPlayer 10.5 - freeware
  Přehrávač RealPlayer je zaměřen spíše na práci s videosoubory šířenými po internetu. S jeho pomocí si tak můžete přehrát streemované video přímo z webu, bez nutnosti stažení na pevný disk. Poradí si i s jinými videoformáty, audioformáty a také s internetovým rádiem. Bohužel se řadí mezi přehrávače nepodporující externí titulky, zato nabízí velkou škálu skinů. Tato verze obsahuje podporu formátu mp3, SmartStream technologii, která výrazně zkvalitňuje stahování dat, vyhledávání skladeb, automatický update z Internetu, nové 3D efekty a vizualizaci.

 • Stahujte na této adrese (10 MB).
 • QuickTime 6.5 - freeware
  Dokáže přehrávat jak lokální soubory stažené z internetu, tak i přímo pouštět video z internetu. Umožňuje přehrávat audio soubory, video soubory, zobrazit texty a dokonce si poradí i s virtuální realitou. Mezi podporované formáty patří: QT, AVI, MPEG, MP3, AVR a mnoho dalších (přibližně na 200). Je distribuován s kodeky které poskytují vysokou kvalitu videa a široké spektrum přenosových rychlostí. Novinkou je podpora nových standardů 3GPP a 3GPP2. Pozor - nepodporuje formáty RealMedia.

 • Stahujte na této adrese (11.7 MB). 
 • JetAudio 6.0.6 Basic - freeware
  Přehrává snad všechny multimediální formáty. Součástí je pásmový ekvalizer a analyzátor spektra. S virtuálním dálkovým ovládáním můžete program zminimalizovat a pohodlně jej ovládat z malého panelu i při práci. Novinka byla vylepšena po všech stránkách. Zmíníme snad jen podporu DirectX9, WM9 a vylepšení přehrávání rádií. Také si poradí s vypalováním. K dispozici je i placená Pro verze, která umí kódovat do MP3Pro. 

 • Stahujte na této adrese (14.2 MB).

  MV2Player 0.7 RC2 - freeware
  Opravdu velmi povedený český, skinovatelný, multimediální přehrávač. Dokáže přehrát všechny formáty souborů (vč. DVD), animací a dokonce funguje i jako jednoduchý prohlížeč obrázků. U video souborů podporuje titulky a MP3 zobrazuje samozřejmě včetně tagů. Možnost měnit skiny a navíc podpora změny poměr stran videa.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).

  BSPlayer 1.02 - freeware
  Po šesti letech první verze velmi povedeného a po funkční stránce výborného multimediálního přehrávače. Poradí si s většinou oblíbených formátu videa - AVI, MPG, ASF, WMV, WAV, MP3... Nechybí podpora titulků (umí je také vyhlazovat) a skinů. Popdora záložek a kapitol, ekvalizer, skinovatelnost, podpora nejen svých pluginů, zachycování obrázků a mnohem a mnohem více. K dispozici je i placená verze obsahující pokročilé funkce.

 • Stahujte na této adrese (2.2 MB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

  Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

  Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

  Děti a počítač

  Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

  Ilustrace - domácí finance

  Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

  Najdete na iDNES.cz