Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Evropě budou mít uhelné elektrárny zelenou

  9:56aktualizováno  9:56
Evropa se podle odborníků vrací k uhelným elektrárnám. Nové tepelné elektrárny chce řada vyspělých evropských zemí postavit do roku 2012, kdy končí druhé období Kjótského protokolu, který stanovuje snižování emisí oxidu uhličitého na určené kvóty, a kdy skončí i obchodování s emisemi.
Zaznělo to na mezinárodní konferenci Elektrárenské bloky a turbíny s nadkritickými parametry, kterou dnes a v pátek pořádá výrobce turbín Škoda Power a Západočeská univerzita.

"Uhlí je stále nejlevnější zdroj pro výrobu elektřiny. Podobně jako pro Němce, kteří také chtějí využít jeho veškeré zásoby," uvedl ředitel rozvoje Škody Praha Otakar Rýdl, který připravoval v ČEZ projekt obnovy energetických zdrojů. Německo plánuje postavit až 9600 MW na černé uhlí a 2800 MW na hnědé. "Do roku 2012 to zřejmě nestihnou," dodal.

ČEZ připravuje stavbu čtyř bloků o výkonu 660 MW, po dvou v Lednicích a v Počeradech. Vycházejí z bloků vyvinutých v Německu. Palivem bude hnědé uhlí, účinnost bloků přesáhne 45 procent. "V Ledvicích už je schválený záměr stavby, s níž začneme v roce 2009," řekl výrobní ředitel ČEZ Jiří Borovec. V případě dvou počeradských bloků nyní ČEZ dokončuje finanční rozvahu.

Účinnost uhelných bloků v ČR je od 33 do 38 procent u modernizovaných elektráren, tzv. retrofitů. "Nově budovaná zařízení dosahují 42 až 43 procent. Snaha je posunout se k 50 procentům," uvedl Rýdl. Výrobci chtějí zvýšit zejména teploty spalování uhlí v kotlích ze současných 600 až na 720 stupňů Celsia, čímž se sníží objemy spalin i množství nevyužitého tepla. K tomu budou využívat slitiny na bázi niklu. První takové bloky začnou vznikat nejdříve za pět let.

"Je to perspektiva pro celou Evropu. Účinnost těchto bloků 51 procent i více by umožnila rychlou návratnost vložených prostředků," řekl generální ředitel Škody Energo Jan Musil. Podle něj se touto cestou vydává západní Evropa, zejména Německo a Dánsko, ale i český ČEZ a dále také Indie a Čína.

Energetické firmy z celé Evropy, například E.ON, EdF, Alstom, Siemens, spojily síly i peníze a připravují projekt Comtes 700 s niklovými materiály v německém Scholvenu, kde se počítá až se 720 stupni Celsia, výkonem 700 MW a účinností přes 50 procent. Jeho realizaci vidí Rýdl v letech 2014 a 2015. Podle Musila už by se mohl pilotní projekt objevit v Evropě už v letech 2010 až 2012. Otázkou je, kde ho bude financovat a bude sdílet rizika.

Elektrárnu podobnou Ledvicím, kterou plánuje ČEZ, připravují Němci v Boxbergu u Cottbusu ve východní části Německa, kde vznikne minimálně jeden blok 670 MW s účinností 44 procent. Projekt už je hotový.

V Neurathu už začaly stavět dva bloky 1050 MW s účinností přes 43 procent. U Kolína má vzniknout až pět tisícovkových bloků. Dále Němci staví elektrárnu v Rostocku a připravují zdroj 2 x 820 MW v Moorburgu s účinností 46 procent. Blok je u moře a může se do něj dovážet uhlí z celého světa.

Škoda Power se bude ucházet o dodávky všech nových elektráren i modernizací současných bloků v ČR. "Do Ledvic i Počerad chceme dodávat strojovny. Výběrových řízení se určitě zúčastníme," uvedl Musil.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

Kam míří vývoj dronů, skvěle ukazuje nový Mavic Air od DJI

DJI Mavic Air můžete pro snadnou přepravu složit, téměř se vejde do dlaně.

Složíte jej do úhledného uzlíčku, přitom dokáže pořídit záběry dříve dostupné jen filmařům s milionovým vybavením. Sám...

Tomu tleskáme. Chytrá bunda od brněnské firmy má zachraňovat záchranáře

Chytrá bunda Gina

Brněnská společnost GINA Software předváděla na barcelonském výstavišti chytrou bundu pro záchranáře a bezpečnostní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz