Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Evropě začal soud, zda Gates ohrožuje trh

  10:40aktualizováno  10:40
Microsoft stojí před dosud největší hrozbou, která by mohla podkopat jeho vůdčí postavení na světovém trhu. Po amerických soudech se do sporu o to, zda nezneužívá své dominance, pustili i evropští soudci

Na devět z deseti lidí na celém světě, kteří zapnou svůj osobní počítač, vykoukne Bill Gates. Šéf Microsoftu o sobě dává vědět prostřednictvím operačního systémuWindows, pod nímž běhá drtivá většina počítačů. Microsoft se v uplynulém desetiletí stal součástí života lidí stejně jako třeba značka Coca-Cola.

Microsoft nemá na světě konkurenta. Ze společnosti se stal hráč určující pravidla a cenu na trhu s osobními počítači. Avšak nyní Microsoft opět narazil. Evropský soud první instance začal včera v Lucemburku posuzovat jeho odvolání proti verdiktu Evropské komise z března 2004. Podle něho Microsoft zneužívá svého dominantního postavení, narušuje rovné podmínky hospodářské soutěže, tím limituje nabídku, a tak poškozuje zájmy spotřebitelů. Za to komise vyměřila pokutu 497 milionů eur a nařídila společnosti obchodní praktiky změnit.

Microsoft přes prvotní snahu o dohodu odmítl pokutu zaplatit a začal tak dosud největší antimonopolní spor v historii. Včera zahájené soudní řízení je jeho vyvrcholením. ¨

Rozsudek, který nepadne dříve než na konci roku, rozhodne nejen o tom, zda bude muset Microsoft zaplatit pokutu a astronomické penále. Nastíní i precedens pro souvisící otázku, zda se má veleúspěšná a na trhu dominující firma dělit s konkurenty o své vynálezy.

Verdikt pocítí každý

Spor má význam doslova pro každého uživatele osobního počítače. Microsoft totiž postupně vybavil zákazníky kromě operačního systému i dalšími programy, bez nichž se dnes uživatelé neobejdou. Je jich široká škála, od internetových vyhledavačů až po přehrávače hudby nebo videa. Pokud si zákazník vybere někoho jiného než Microsoft, čekají ho problémy. Microsoft totiž odmítá dát konkurenci k dispozici detaily svého systému. A konkurence kvůli tomu nemůže své programy vybavit například proti virům tak, jako to dělá Microsoft, a vystavuje své klienty potížím.

Ilustruje to další výhrada komise. Microsoft podle ní porušil dlouholeté pravidlo soutěže také tím, že coby dominantní firma na trhu protiprávně spojil své dva hlavní produkty: k programuWindows připojil audiovizuální software. Tím výrobce podobných programů, které umožňují na počítači sledovat filmy a poslouchat hudbu, zásadním způsobem odsunul na vedlejší kolej.

Microsoft je bojovně naladěn. Společnost například argumentuje tím, že úspěch služby iTunes konkurenční firmy Apple je dokladem o živoucím trhu na poli digitální hudby. Podle právníků firmy komise chybně chápe práva ochrany intelektuálního vlastnictví.

„Tento případ vznáší závažné otázky nejen pro Microsoft, ale i pro další společnosti přesahující sektor informačních technologií. Jde o to, zda společnosti mohou vylepšovat své produkty přidáváním nových součástí a jestli úspěšná firma musí předat vzácné intelektuální vlastnictví svým konkurentům,“ uvádí Microsoft ve svém prohlášení. Výsledek sporu bude mít zásadní význam pro obě strany. Případná prohra na straně Bruselu podkope autoritu komise v boji proti dalším společnostem, které se chovají podobně jako Microsoft.

Komise již neuspěla ve třech menších případech.

Microsoftu zase reálně hrozí vysoká pokuta a táhnoucí se proces může způsobit i další zpoždění při spouštění vylepšené verze Windows s názvem Vista. I na tento nový program, který má ještě posílit pozici firmy na trhu, si už komise brousí zuby. Má totiž obsahovat ještě více navzájem propojených programů včetně internetového prohlížeče. Tedy přesně to, co podle bruselských kontrolorů je v zásadním rozporu s pravidly obchodní soutěže.

Vývoj sporu EU versus Microsoft

 • Windows Vista ještě nevyšla a EU už je chce zakázat
 • Ve sporu Microsoftu s EU nepomůže ani americký soud
 • Microsoft byl znovu varován od EK
 • Microsoft si stěžuje na Evropskou komisi
 • EU podlehla Microsoftu, odkládá sankce
 • Konkurenti a zákazníci zúčtují s Microsoftem
 • Budeme mít evropskou edici Windows?
 • Autoři:


  Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

  Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

  Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

  Další z rubriky

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

  Tablet pro práci i zábavu

  Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

  Najdete na iDNES.cz