V kauze spywaru od Sony padly první žaloby

Kvůli cédéčku od Sony, které vám může do počítače zanést nevyžádané a navíc skryté programy, už bijí na poplach američtí právníci.

Minulý týden jsme na Technetu psali o tom, že některá hudební CD od vydavatelství Sony Music/BMG vám do počítače mohou zanést tzv. rootkit – program, který maskuje v systému určité soubory. Podobné nástroje používají nejčastěji tvůrci virů a spywaru k tomu, aby schovali svá „díla“ před antivirovými programy.

V tomto případu padla na počátku listopadu první žaloba. Inicioval ji stát Kalifornie v zastoupení svých občanů, kteří by mohli být poškozeni přehráním cédéčka ve svém počítači. Ještě během dneška by mohla být u soudu v New Yorku podána další žaloba, tentokrát zastupující poškozené z celých Spojených států. Žalující strana se snaží zabránit Sony v dalším prodeji nakažených CD a chce také získat pro poškozené finanční kompenzaci. Více informací o obou kauzách můžete nalézt v angličtině na stránkách oficiálního blogu deníku Washington Post.

Sony v reakci na problémy s rootkitem uveřejnilo v průběhu minulého týdne patch, kterým lze vetřelce z počítače dostat. Jenže opravu nelze získat jen tak jednoduše – je nutné kvůli ní poskytnout svou e-mailovou adresu (která bude zařazena do marketingové databáze Sony). Samotný program navíc zabere 3,5 megabytu a ani jeho použití vás zcela nezbaví rizika. Provede takový zásah do systému, že vám hrozí zhroucení počítače nebo ztráta dat. Svou anabázi s odstraňováním rootkitu popisuje na této stránce Mark Russinovich, který na problém upozornil jako první.