Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V každé ze tří digitálních sítí mají být čtyři televizní a šest rozhlasových stanic

  13:24aktualizováno  13:24

V každé ze tří digitálních sítí počítá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se čtyřmi televizními a šesti rozhlasovými stanicemi. Vyplývá to ze Záměru rady k naplnění digitálních sítí rozhlasovými a televizními programy, který RRTV zveřejnila. "V říjnu vyhlásíme licenční řízení na jednotlivé kanály, první licence bychom mohli udělit do konce roku," řekl ČTK místopředseda RRTV Jiří Šenkýř.

Část kanálů v multiplexech je vyhrazena pro takzvané vysílatele ze zákona, tedy pro Českou televizi a Český rozhlas. Pro ČT vyhradila rada dva programy v multiplexu označovaném písmenem A - ten budou provozovat České radiokomunikace. Pro Český rozhlas pak jsou rezervovány dva programy v multiplexu A a po jednom v ostatních dvou sítích s písmeny B a C.

Rada zpočátku počítá pro veřejnoprávní televizi se dvěma stanicemi. V současné době parlament projednává nový zákon o České televizi, který by měl umožnit vznik dalších programů. Sama ČT již dříve ujistila, že projekty nových digitálních programů ČT3 a ČT4 má připraveny.

Jak Šenkýř uvedl, rada se musí řídit současnými zákony. Ty mimo jiné říkají, že ČT může mít pouze dva programy. Místopředseda RRTV přirovnal proces digitalizace k "nalajnování hřiště, kde se vytváří pravidla a vše je v pohybu". "Do budoucna se počítá s dalšími třemi multiplexy a pak může dojít k naplnění toho, že ČT bude mít celou jednu svou síť," uvedl Šenkýř.

Pro "plnoformátový program rodinného typu", tedy komerční stanice typu Nova či Prima, a tematické stanice jsou vyhrazeny dva programy v síti A a čtyři v síti B. Tu by měla provozovat společnost Czech Digital Group. Další dva programy vyhradila rada pro tento typ stanic v síti C. V multiplexu C, jenž by provozoval Český Telecom, mají najít místo podle záměru rady také regionální krajské televize. "Na jednom multiplexu tak bude 14 licencí. V současné době jich bude méně, neboť v některých krajích ještě nejsou sladěny kmitočty," poznamenal Šenkýř.

Co se týče rádií, v síti A najdou prostor ještě čtyři plnoformátové programy rodinného typu, v síti B pět stanic tématických. V síti C je vyhrazeno pět programů pro regionální stanice, což bude znamenat stejně jako u těch televizních, že na jeden program bude určeno více licencí pro každý region zvlášť. Současně rada hodlá vyhlásit řízení na licence pro pozemní digitální rozhlasové vysílání typu DAB-T. V této síti plánuje rada šest radiostanic - dvě pro Český rozhlas, dvě celoplošné plnoformátové a dvě tematické.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • Přechod na digitální televizní vysílání začne letos, velkou překážkou je cena set top boxů
 • Autoři:


  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Koncentráky, Stalin a Arabové mají svůj podíl na vzniku Izraele

  Parník Exodus 1947 poté, co nad ním převzali kontrolu Britové

  Izrael mohl vzniknout v Jižní Americe či Africe, nakonec však byla zvolena horká půda pravlasti Izraelitů. K založení...

  U Londýna krouží nejmodernější éra současnosti a sedí model superstíhačky

  An Airbus 400M lands after a flying display at the Farnborough Airshow in...

  V pondělí byl ve Farnborough u Londýna zahájen letošní ročník jednoho z největších tradičních mezinárodních aerosalonů....

  Když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, potkáte hrající hovínko

  Jsou věci, které vás nepřekvapí v tržnici nebo čínském e-shopu. Když však...

  Jsou věci, které vás nepřekvapí v tržnici nebo čínském e-shopu. Když však potkáte ve vyhlášeném newyorském obchodě s...

  Najdete na iDNES.cz