Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V létě v Plzni vrcholí Karneval, svátek vysokorychlostního internetu

aktualizováno 
Karneval splnil svůj slib a nabídl obyvatelům Plzně vysokorychlostní internet po kabelu. Přinášíme vám přehled lokalit, mapku, plán, kdy budou lokality zprovozněné, a porovnání technických parametrů služby.

Již koncem roku oznámil Karneval informace o tom, že v roce 2004 se dočkají obyvatelé Plzně opravdu masivního rozvoje vysokorychlostního internetu po kabelu. Podle našich informací většina financí, kterými Karneval pro tento rok disponuje, bude proinvestovaná především v Plzni. Několik týdnů na to zveřejnil Karneval podrobné informaci o projektu, včetně termínů, kdy budou jednotlivé lokality dokončeny. V tomto článku si můžete téměř půl roku staré plány Karnevalu porovnat s realitou.

Karneval své sliby dodržel a vše nasvědčuje tomu, že vážnějšího zdržení se už asi nemusíme obávat. Po západočeské metropoli budou následovat  i další regiony - Chomutov, Litoměřice, Louny, Zlín, Otrokovice a Pardubice, kde dohromady v průběhu léta přibude celkem 70 tisíc internetových zásuvek. S těmito městy bude koncem léta k vysokorychlostnímu internetu Karnevalu připojeno na 300 tisíc domácností (počet domácností, které budou moci využít nabídky připojení k internetu).

Pojďme ale pěkně po pořádku. 10. 5. 2004 se s velkou slávou, za účasti ministra Vladimíra Mlynáře a primátora Plzně Jiřího Šnebergera slavnostně představil vysokorychlostní internet v Plzni. Ministr Vladimír Mlynář na tiskové konferenci prohlásil: „Vážím si iniciativy Karnevalu, proto jsem spuštění projektu přijel do Plzně podpořit. Širokopásmové připojení poskytuje nejenom rychlé a pohodlné připojení k internetu, ale je zároveň podmínkou v rozvoji on-line veřejných služeb a elektronického obchodu. Kabelové televize si navíc zaslouží zvláštní podporu, neboť vytvářejí konkurenci k pevným telefonním sítím Českého Telecomu."

Představení vysokorychlostního internetu Karneval v Plzni

Jistě si říkáte, proč tolik povyku pro několik tisíc internetových zásuvek, ke všemu ještě pouze v jedné lokalitě v Česku? Ve zprávě, kterou Karneval vydal v den konání tiskové konference, se mluví o 45 tisících zásuvkách do konce června a o cca 25 tisících, které jsou provozuschopné již dnes. Nám se však podařilo nahlédnout podrobněji do plánů této společnosti a tak už víme, že v průběhu srpna, září a října hodlá Karneval zrealizovat dalších 15 tisíc internetových zásuvek jenom v Plzni a to už snad stojí za podrobnější komentář.

Jako první nás samozřejmě zajímalo tempo, s jakým Karneval rozjel svůj vysokorychlostní internet. Všechny výše uvedené čísla totiž vyjadřují pouze počet funkčních internetových zásuvek (pro zjednodušení je to něco, jako když Telecom ohlásí počet ADSL portů na všech svých ústřednách, kterých je mimochodem v současné době cca 30 400 na celou republiku). Stejně jako Telecom nemá obsazené všechny volné porty, tak ani Karneval nemá obsazené všechny funkční internetové zásuvky. Poslední oficiální údaj o počtu platících internetových uživatelů hovoří o cca 6 000 zákaznících (počátkem roku jich bylo zhruba 3 600). Podle našich neoficiálních informací už má Karneval 6 400 uživatelů internetu a každý týden jich přibývá zhruba 200. Co se týká internetu v Plzni, tak zde by jich mělo být už něco kolem tisícovky a každý týden přibude zhruba 50 nových uživatelů.

Požádali jsme pana Josefa Navrátila zodpovědného za Karneval v Plzni o bližší specifikaci termínů dokončení internetového připojení v jednotlivých lokalitách a výsledkem je tato mapa:

Stav a rozšíření vysokorychlostního internetu Karneval v Plzni
Klikněte pro plnou velikost obrázku

Zelenou barvou jsou vyznačeny již zrealizované lokality, kde je internet plně funkční. Fialovou barvou lokality, kde je internet těsně před zprovozněním, žlutou a modrou lokality, které si ještě nějaký ten týden počkají. Pro úplnost jsem se pokusili všechny lokality seřadit do přehledné tabulky.

Lokalita Datum zprovoznění Doplňující údaje
Slovany, část Bor (cca 2/3 oblasti) zprovozněno mimo oblasti - Jiráskovo náměstí, Za Homolkou, Zahradní ul.
Doubravka, centrum, zbývající část Bor v průběhu několika dní Lokality po upgrade (hotovo před nastavením)
Bolevec, Košutka, část lokality Vinice a Lobzy, další menší lokality do konce června Další menší lokality: Sylván, Na Františkově, část Zahradní ul., část. Jiráskova náměstí a lokality Za Homolkou
Zbývající část lokality Vinice do konce srpna Celkem dalších 15 tisíc zásuvek. V lokalitách zprovozněných od září použita nová koncepce sítě.
Lochotín do konce září
Skvrňany, zbývající část lokality Lobzy a oblast Zahradní ul., Slovany do konce října

A jak jsou na tom technické parametry služby?

Již v nadpisu článku se pokoušíme naznačit, že Český Telecom a ostatní operátoři nemají na území, kde je dostupné připojení od Karnevalu moc šancí na úspěch. O kompletní srovnání nabídky ADSL od Českého Telecomu a kabelového internetu od karnevalu jsem se pokusil již počátkem tohoto roku v článku „Jak je na tom připojení od Karnevalu ve srovnání s ADSL od Českého Telecomu?“. Od té doby nám sice pokleslo o něco DPH (ceny Karnevalu zůstaly stejné) a Telecom představil svůj Internet Expres, ale ostatní podmínky obou srovnávaných služeb zůstaly v podstatě stejné a ani internet Expres nepřináší nic natolik převratného. V Plzni bude zatím nabízena pouze varianta Turbo o rychlosti 600/150 kb/s.

TURBO Plus 600/150 kbps (pro zákazníky s programovou nabídkou KOMPLET - 40 televizních programů za 499 Kč) Cena za měsíční připojení
Cena bez DPH 916 Kč
Cena včetně DPH 19 % 1090 Kč
Pronájem modemu 0 Kč
Pronájem linky včetně DPH 19 % 0 Kč
Celkem včetně 19% DPH 1090 Kč
TURBO 600/150 kbps (bez nabídky kabelové televize)
Cena bez DPH 1084 Kč
Cena včetně DPH 19 % 1290 Kč
Pronájem modemu 0 Kč
Pronájem linky včetně DPH 19 % 0 Kč
Celkem včetně 19% DPH 1290 Kč

Tento tarif si můžete objednat ve dvou variantách, a to buď pouze samotný internet za 1290 Kč včetně DPH, nebo internet a programovou nabídku komplet (1090 Kč + 499 Kč), tedy celkem za 1589 Kč.
Co se týká informací o limitech, tak zde tisková zpráva Karnevalu trochu mlží, když tvrdí, že tarify tohoto kabelového operátora nemají žádný datový ani časový limit. Skutečnost je taková, že limit je v ceníku Karnevalu jasně stanoven na 20 GB měsíčně, ovšem ani po jeho překročení neplatí uživatel žádné poplatky za nadlimitní data. Pouze jeho rychlost poklesne na 64/32 kb/s - jedná se o jakousi Fair User Policy, jenže na rozdíl od Českého Telecomu a jeho nabídky internet Expres je limit několikrát vyšší a rychlost po překročení limitu bude také jistě přijatelnější než ta od ČTc. Velkou výhodou tarifů Turbo totiž je jejich skutečně dosahovaná rychlost.

Zatím co u ADSL s agregací 1:50 nemá uživatel šanci nikdy dosáhnout deklarované rychlosti, kterou si objednal (u rychlosti 512/128 kb/s je skutečně dosahovaná rychlost v průměru někde na hranici 350 kb/s, dubnová měření na serveru DSL.cz), tak u kabelového internetu v podání Karnevalu skutečně dosahované rychlosti často převyšují objednané hodnoty. Na přípojkách o rychlosti 600/150 kb/s tak u Karnevalu dosáhnete hravě i na rychlosti 670 kb/s a nemusíte kvůli tomu čekat na půlnoc. Vezmeme-li znovu v úvahu průměrné hodnoty naměřené u přípojek ADSL 1024/256 kb/s s agregací 1:50, tak uživatelé nabídky Turbo s nominální rychlostí 600/150 kb/s jsou na tom minimálně stejně, často však lépe než zákazníci využívající ADSL s mnohem vyšší deklarovanou rychlostí. To, že průměrná rychlost tarifů Turbo skutečně dosahuje rychlostí 670 kb/s, nám potvrdilo nejen několik uživatelů nezávisle na sobě, ale i provozovatel kabelového internetu v Plzni.

Z dalších nesporných výhod Karnevalu je možnost vyzkoušet si po dobu 3 měsíců tuto službu za zvýhodněnou cenu. Podle informací na stránkách tohoto kabelového operátora, platí pro nové zákazníky speciální akční cena na tarif Turbo 600/150 kb/s 550 Kč, takže při objednání služby s programovou nabídkou komplet, lze ušetřit 1620 Kč. Při objednání samotného internetu pak dokonce 2220 Kč. Navíc je možné v případě nespokojenosti v průběhu prvního měsíce smlouvu kdykoliv písemně zrušit bez jakýchkoliv dalších poplatků.

Trochu kritiky na závěr

Jelikož jsme v předcházejících řádcích zrovna nešetřili chválou na nabídku vysokorychlostního internetu od Karnevalu, dovolíme si také trochu kritiky. Dle našich informací je zatím v Plzni dostupná pouze nabídka Turbo, takže uživatelé mají sice kvalitní a rychlé připojení, ovšem cena se pořád pohybuje nad hranicí magických 1000 Kč měsíčně. Vezmu-li v úvahu vysoké náklady na vybudování jedné internetové zásuvky, zdá se mi docela luxus, mít celkem 300 tisíc provozuschopných internetových zásuvek, přitom jen cca 6 400 z nich skutečně využívaných. Koncem roku 2003 měl totiž Karneval zhruba 180 tisíc internetových zásuvek a pro tento rok si stanovil cíl 300 tisíc.

A na co se snažíme upozornit? Na to, že ačkoliv technické kvality připojení od Karnevalu jsou na vysoké úrovni a cena odpovídá kvalitě tarifu Turbo nebo Turbo plus, přece jen mi v nabídce chybí nějaký skutečný „trhák“ pro průměrnou českou rodinu. Poskytovatelé ADSL si vzhledem k parametrům služby nemůžou dovolit nabídnout nižší rychlosti a srazit ještě více cenu (ADSL o rychlosti 128/64 kb/s s agregací 1:50 by bylo asi nepoužitelné). Na rozdíl od nich kabeloví operátoři by neměli mít problém nabídnout tarif s poloviční rychlostí za cenu třeba o 200-300 Kč nižší, než je jejich současná nejlevnější nabídka. Cena za „holý internet“ bez programové nabídky by se tak dostala pod hranici jeden tisíc korun a budoucí uživatelé by měli jistotu, že případná rychlost např. 300/64 kb/s by se stále ještě vyrovnala současnému agregovanému ADSL. Spokojenost by tak byla na obou stranách. Méně majetní uživatelé by dosáhli na stále ještě kvalitní vysokorychlostní připojení a Karneval by rychleji a snadněji získával nové zákazníky a snižoval by tak vysoký počet „odpočívajících internetových zásuvek“.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz