Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V morseovce už si odešlete i e-mail

aktualizováno 
V současné době používá Morseovu abecedu kromě rádioamatérů či pionýrů asi málokdo. Pro ty, kteří abecedu Samuela Morseho občas upotřebí, se po dlouhém čekání konečně blýsklo na lepší časy.

Až donedávna nebylo možné v Morseově abecedě plnohodnotně odesílat vše, co vás napadlo. Chyběl například vykřičník. Po mnoha desetiletích, kdy se s abecedou nic nedělalo a spíše přežívala, přicházejí zásadní inovace, týkající se přidání jednoho znaku.

Novým symbolem se stal zavináč

Poslední den loňského roku byl pro Morseovu abecedu nadmíru významný. Konsorcium International Telecommunications Union, které morseovku v současnosti "spravuje", se usneslo, že přijme nový symbol. Jde o zavináč známý zejména jako oddělovač jména od domény u e-mailu. V morseovce se vytvoří spojením dvou písmen - A (krátce-dlouze) a C (dlouze-krátce-dlouze-krátce), vše bez mezer.

Milník v morseovce

"Přidání zavináče mezi ostatní písmena Morseovy abecedy je důležitým milníkem," tvrdí Paul Rinaldo, šéftechnik amatérských radioamatérů, sdružujících se v American Radio Relay League. "V posledních šedesáti letech nebyly učiněny v Morseově abecedě žádné změny. Proto považuji přidání nového symbolu za důležitou událost," říká Rinaldo. Jak však dodává, změn by bylo potřeba ještě několik. Pro plnohodnotnou komunikaci by bylo vhodné doplnit třeba vykřičník, který v morseovce chybí. Paul Rinaldo věří, že přidání zavináče je pouze prvním krokem a další budou následovat.  

Morseova abeceda

Trocha historie

Morseovu abecedu vynalezl Samuel Finlay Breese Morse ve třicátých letech 19. století. Morse také uskutečnil v roce 1887 první telegrafické spojení.
Morseova abeceda funguje tak, že její znaky jsou zaznamenávány v kódu tvořeném krátkými a dlouhými signály. Ve psané podobě se využívají tečky a vodorovné čárky, přičemž jednotlivá písmena jsou oddělována šikmou čarou a slova čarami dvěma. V současnosti Morseovu abecedu využívají zejména rádioamatéři či telegrafisté, případně táboroví vedoucí a jejich svěřenci. Pokud si chcete morseovku osvěžit, stačí do vyhledávače zadat spojení "Morseova abeceda" a objeví se mnoho odkazů na stránky abecedě se věnující. Existuje rovněž několik programů, které vám pomohou morseovku procvičit.
Využít lze i automatického překládače do či z morseovky, který naleznete na adrese http://www.shaman.cz/HomePage/Sifrovani_Prekladac.htm ...././--../-.-/-.--/ /-.././-./ /...-/..././--/ /-.-./-/./-./.-/.-./..-/--/ /-/./-.-./..../-././-/..-/

Autor:


Témata: Relay

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz