Maskot konce analogové TV - DigiBoy

Maskot konce analogové TV - DigiBoy - Agentura Liberal agency při komunikaci s občany používá maskota, který svým zvoněním oznamuje konec analogové TV | foto: Liberal agency

V Olomouci přeladili analogovou TV. Rušila digitální vysílání

  • 1
Česká televize a České radiokomunikace operativně řešily rušení nově spuštěného digitálního vysílání na Moravě starým analogovým. V noci na 2. září tak byl přeladěn analogový vysílač ČT1 Olomouc.

Vzájemné rušení analogových vysílačů ČT1 velkého výkonu Olomouc – Radíkov a Hodonín – Babí lom s nově spuštěnými digitálními vysílači ČT velkého výkonu Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny řeší Česká televize společně s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) a Českým telekomunikačním úřad (ČTÚ). Diváci si v některých případech budou muset přeladit přijímače, není vyloučeno, že některé anténní systémy budou vyžadovat odborný zásah.

Analogový vysílač

Stanoviště

Program

Původní kanál

Nový kanál

Termín přeladění

Slušovice (okres Zlín)

ČT1

33

34

26. 8. 2010

Liptál (okres Vsetín)

ČT1

33

32

26. 8. 2010

Lužná II (okres Vsetín)

obec

ČT1

33

38

30. 8. 2010

Olomouc

Radíkov

ČT1

33

28

Noc na 2. 9. 2010

Hodonín

Babí lom

ČT1

33

35

Noc na 3. 9. 2010

"V září zahájenému digitálnímu vysílání veřejnoprávního multiplexu z kót Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny byl ČTÚ vymezen 33. kanál" vysvětluje Štěpán Janda z České televize.

"Stejný kmitočet ale již historicky využívá, respektive využívalo několik analogových vysílačů velkého i malého výkonu, které se nacházejí v dosahu digitálního vysílání z Tlusté hory a Ploštin," doplňuje Janda.

"Analogový signál ČT1 z Babího lomu na novém 35. kanálu by dle výpočetního modelu mohl rušit analogové převaděče ČT2 v Moravském Krumlově na Znojemsku, ČT1 ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku a ČT1 v Částkově na Uherskohradištsku," líčí možné problémy zástupce ČT. Na základě dodatečných měření prý může dojít k případným dalším změnám.

ČT očekávala podle Jandy vzájemné rušení analogového a digitálního vysílání. Proto ve spolupráci s ČRa a ČTÚ iniciovala ještě před zahájením řádného provozu zasažených digitálních vysílačů jejich zkušební vysílání.

Během něho byla ve vytipovaných oblastech provedena kontrolní měření, jež ověřila skutečnou míru vzájemného rušení. Potvrdilo se u analogových vysílačů ČT1 malého výkonu Slušovice, Liptál a Lužná II i u analogových vysílačů ČT1 velkého výkonu Olomouc – Radíkov a Hodonín – Babí lom.

Proč musejí diváci přelaďovat?

Nejsnazším řešením vzniklé situace by podle Štěpána Jandy bylo předčasné vypnutí dotčených analogových vysílačů. Česká televize ale nechce, aby diváci museli čelit nečekanému předčasnému ukončení analogového vysílání.

Proto požádala České Radiokomunikace a Český telekomunikační úřad o zajištění všech potřebných náležitostí pro další provoz uvedených analogových vysílačů, tedy o jejich přeladění na náhradní kmitočty. Analogové převaděče ČT1 Slušovice a ČT1 Liptál byly přeladěné již 26. srpna 2010 a ČT1 Lužná II pak 30. srpna 2010 . V případě analogových vysílačů ČT1 velkého výkonu je však potřeba respektovat i mezinárodní kmitočtové koordinace.

Pro analogový vysílač ČT1 Olomouc – Radíkov se podařilo vyjednat mezinárodní kmitočtovou koordinaci obratem, a tak byl v noci ze středy 1. září na čtvrtek 2. září 2010 přeladěn z dosavadního 33. na 28. kanál.

Pro zásah na vysílací technologii je na vysílači Olomouc – Radíkov nezbytná krátká výluka analogového vysílání, a to nejen programu ČT1, ale i televize Prima.