Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Polsku rádi nakupují přes internet. Vedou knihy a elektronika

  7:16aktualizováno  7:16

V Polsku roste zájem o nákupy přes internet. Po síti nyní nakupuje už více než 1,5 milionu Poláků. Vyplývá to z průzkumu společnosti TNS OBOP. Hlavním lákadlem jsou pro ně ceny, které jsou v porovnání s klasickými "kamennými" obchody v průměru o 15 procent nižší. Například cena digitálního fotoaparátu, která se v běžném obchodu pohybuje v přepočtu kolem 40.000 korun, činí při nákupu přes internet jen něco něco málo přes 30.000 korun. A podobně je to s dalším zbožím.

Elektronika je přitom v Polsku až na druhé příčce pomyslného žebříčku internetového zboží. První místo patří knihám. Dále se po síti často prodává oblečení, vybavení k počítačům a hudba, zejména kompaktní desky. V Polsku nyní funguje více než 700 elektronických obchodů. Jejich tržby přitom jen loni dosáhly závratných tří miliard zlotých, tedy téměř 21 miliard korun. Nejvýhodněji je možné nakoupit v takzvaných elektronických bazarech.

Nejznámějším z nich je server Allegro. Server, který vznikl před čtyřmi lety, sám zboží neprodává, ale umožňuje prodejcům, aby ho zde vystavili. Zákazníci pak jako na klasické dražbě přihazují k ceně. Autor Allegra Nizozemec Arjan Bakker do svého podnikání investoval 30.000 zlotých, tedy asi 210.000 korun. Jen v loňském roce se na serveru zobchodovalo zboží za neuvěřitelných 370 milionů zlotých, což představuje více než 2,5 miliardy korun. Každý měsíc se například prostřednictvím Allegra prodá 350 aut. Většina firem, které nabízejí své zboží na internetu, může jít s cenou níže, protože za vystavené zboží nemusí platit nájem obchodů, práci prodavačů a podobně.

Poláci však nenakupují pouze v internetové bazaru, ale zboží si vybírají i v jiných obchodech. Největší z nich server Merlin navštíví denně 50.000 uživatelů, což podle odborníků odpovídá velkému hypermarketu. Sedmdesát procent příjmů serveru Merlin pochází z prodeje knížek. Je možné zde koupit 90 procent titulů, které se objeví na trhu. Zbytek příjmu pochází především z prodeje filmů na DVD a také elektroniky. V posledních dvou letech se příjmy serveru Merlin zvýšily třikrát a v loňském roce činily 22 milionů zlotých, tedy asi 150 milionů korun.

Internet je ale příležitostí i pro klasické obchody, které mohou na síti nabízet zboží, jež mají uloženo v běžných regálech. "Lidí, kteří přicházeli za námi do obchodu, bylo rok od roku méně. Proto jsme se rozhodli pro internet," říká Agnieszka Nowaczková. Její obchod MaxiMedia ročně utrží 50 milionů zlotých, přibližně 350 milionů korun. Prodává se prý hlavně dražší zboží. Z různých průzkumů vyplývá, že 1,5 milionů Poláků, kteří pravidelně nakupují přes internet, vydělá ročně asi 35 miliard zlotých (to je 242 miliard korun), přičemž třetina z této částky je určena právě na nejrůznější nákupy.

Zdroj: ČTK

Autoři:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Koncentráky, Stalin a Arabové mají svůj podíl na vzniku Izraele

Parník Exodus 1947 poté, co nad ním převzali kontrolu Britové

Izrael mohl vzniknout v Jižní Americe či Africe, nakonec však byla zvolena horká půda pravlasti Izraelitů. K založení...

Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

Srbové nemají více zločinců, jsou jen početnější, řekl válečný vyšetřovatel

Vladimír Dzuro v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (14. května 2017)

Vladimír Dzuro byl od druhé světové války prvním kriminalistou na světě, který musel řešit proces zatýkání válečného...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz