Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V sobotu slaví PC 25 let

aktualizováno 
Ačkoli mezi výrobci osobních počítačů panuje tvrdá konkurence, přinejmenším jednu věc má drtivá většina jejich výrobků společnou: jde o počítače označované jako IBM PC kompatibilní. Od uvedení prvního PC na trh letos uplyne rovné čtvrtstoletí.
Pojem "personal computer", tedy osobní počítač, se používal již v 70. letech. Tehdy však pouze obecně označoval počítače, které byly dostatečně kompaktní, aby si je mohla pořídit i menší firma či movitý jednotlivec. Šlo tedy o opak sálových či střediskových počítačů, které světu informačních technologií kralovaly v předchozích dekádách. Až "velká modrá", jak se americké počítačové společnosti IBM přezdívá, dala na počátku 80. let pojmu PC specifický obsah a zasadila se o to, že počítače vítězně dobyly stoly uživatelů.

Vznikající trh s osobními počítači nenechával manažery IBM v klidu. První pokus o naskočení do rozjíždějícího se vlaku však nedopadl nejlépe. Počítač s označením IBM 5100, který spatřil světlo světa v roce 1975, si mnoho zákazníků nenašel. Po prvotním nezdaru společnost uvažovala o koupi některého z úspěšnějších konkurentů, nakonec ale vsadila na vlastní síly.

V kalifornských laboratořích IBM v Boca Raton se pokusil tým odborníků pod vedením Dona Estridge sestavit počítač, v interních materiálech označovaný šifrou Acorn. Důležitým kritériem při vývoji počítače byla možnost sestrojit jej z běžně dostupných součástek, což snižovalo finanční i časové náklady na vývoj. Po asi rok trvajícím úsilí se podařilo dát dohromady stroj, který byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 pod názvem IBM PC 5150.

Co vlastně první "písíčko" svým uživatelům nabízelo? Srdcem stroje, který se prodával za ne zrovna lidovou cenu 1565 dolarů, byl procesor společnosti Intel, který pracoval s frekvencí 4,77 megahertzu. Pevný disk v počítači nebyl, nicméně uživatel si mohl výsledky své práce uložit na magnetofonovou pásku nebo na disketu. Ve druhém případě si však musel připlatit za příslušnou mechaniku. Za příplatek byl také monitor, který ovšem bylo možné nahradit televizí.

IBM se v případě svého stroje rozhodla pro takzvanou otevřenou architekturu. To znamenalo, že technická dokumentace k počítači, přesněji k jeho klíčové části označované jako BIOS, byla přístupná i jiným výrobcům. Ti pak mohli vyrábět příslušenství, které bylo s PC kompatibilní. Ze strany IBM však nešlo o filantropický počin. Vedení společnosti počítalo jednak s tím, že za přístup k dokumentaci budou ostatní výrobci platit licenční poplatek, a za druhé, že první housle v oblasti PC bude i v budoucnu hrát IBM.

Ačkoli je to s přihlédnutím k výkonu, ceně a náročnosti obsluhy prvních "písíček" možná obtížně pochopitelné, stalo se IBM PC dobře prodejným artiklem. Kromě reklamy k tomu přispěla i poměrně široká nabídka programů, zejména praktický tabulkový procesor.

Popularita, kterou si počítač vydobyl, měla pro jeho tvůrce i stinnou stránku. Někteří výrobci výpočetní techniky viděli v platformě PC šanci na obchodní úspěch, platit za licenci se jim však nechtělo. Díky tomu vznikly takzvané klony, které si s originálními PC od IBM rozuměly a za něž nebylo nutné platit licenční poplatek. Následný rychlý nástup PC kompatibilních počítačů vymazal z mapy téměř veškerou konkurenci.

Společnost IBM sice stála na počátku fenomenálního úspěchu PC, ve druhé polovině osmdesátých let však přišla o své výlučné postavení v této části trhu. V roce 2005 prodala IBM divizi osobních počítačů čínské společnosti Lenovo a nadále se chce zaměřit na lukrativnější trh softwaru a počítačových služeb.

Stručná historie počítačů

 • 1946 - V USA byl spuštěn počítač ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer). Zkonstruovali jej matematik John William Mauchly a elektroinženýr John Presper Eckert na objednávku armády. Sloužil zejména pro balistické výpočty.
 • 1951 - Americký přístroj UNIVAC I se stal prvním komerčně dostupným počítačem. Do historie se zapsal mimo jiné tím, že dokázal předpovědět výsledek amerických prezidentských voleb z roku 1952.
 • 1957 - V Praze byl spuštěn první československý počítač. Zařízení s názvem SAPO (SAmočinný POčítač) sestrojil tým techniků vedený docentem Antonínem Svobodou.
 • 1958 - Jack Kilby ze společnosti Texas Instrument vynalezl integrovaný obvod. Nezávisle na něm dospěl ke stejnému výsledku i Robert Noyce, jeden z pozdějších zakladatelů společnosti Intel.
 • 1963/64 - Americký vědec Douglas Engelbart vynalezl počítačovou myš. Měla jedno tlačítko a byla ze dřeva. Masového rozšíření se myš dočkala až v 80. letech.
 • 1969 - Ve Spojených státech byla spuštěna vojenská počítačová síť ARPANET. Je považována za předchůdce dnešního internetu.
 • 1971 - Byl vynalezen mikroprocesor, který tvoří základ dnešních počítačů. Prvenství bývá přisuzováno výrobku společnosti Intel s označením Intel 4004.
 • 1975 - Bill Gates a Paul Allen založili softwarovou firmu Microsoft.
 • 1981 - IBM představila první počítač standardu IBM PC. Počítač využíval operační systém MS DOS 1.0 společnosti Microsoft.
 • 1982 - Objevil se zřejmě první volně se šířící počítačový vir. Nesl název Elk Cloner a přenášel se pomocí disket. Napadal počítače Apple II.
 • 1985 - Microsoft představil první verzi operačního systému Windows. Až Windows 3 z roku 1990 se staly komerčně úspěšnými.
 • 1991 - Zrodila se jedna z nejpoužívanějších služeb internetu - World Wide Web. Duchovním otcem soustavy vzájemně propojených hypertextových dokumentů byl Timothy Berners-Lee.
 • 1995 - Byl uveden Příběh hraček - první celovečerní animovaný film plně vytvořený počítačem.
 • 1997 - Počítač Deep Blue firmy IBM poprvé porazil v klasickém šachovém souboji velmistra Garryho Kasparova.
 • Autor:


  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

  Wafer 14nm PLUS

  Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

  Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

  Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

  Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Najdete na iDNES.cz