Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V sobotu slaví PC 25 let

Ačkoli mezi výrobci osobních počítačů panuje tvrdá konkurence, přinejmenším jednu věc má drtivá většina jejich výrobků společnou: jde o počítače označované jako IBM PC kompatibilní. Od uvedení prvního PC na trh letos uplyne rovné čtvrtstoletí.
Pojem "personal computer", tedy osobní počítač, se používal již v 70. letech. Tehdy však pouze obecně označoval počítače, které byly dostatečně kompaktní, aby si je mohla pořídit i menší firma či movitý jednotlivec. Šlo tedy o opak sálových či střediskových počítačů, které světu informačních technologií kralovaly v předchozích dekádách. Až "velká modrá", jak se americké počítačové společnosti IBM přezdívá, dala na počátku 80. let pojmu PC specifický obsah a zasadila se o to, že počítače vítězně dobyly stoly uživatelů.

Vznikající trh s osobními počítači nenechával manažery IBM v klidu. První pokus o naskočení do rozjíždějícího se vlaku však nedopadl nejlépe. Počítač s označením IBM 5100, který spatřil světlo světa v roce 1975, si mnoho zákazníků nenašel. Po prvotním nezdaru společnost uvažovala o koupi některého z úspěšnějších konkurentů, nakonec ale vsadila na vlastní síly.

V kalifornských laboratořích IBM v Boca Raton se pokusil tým odborníků pod vedením Dona Estridge sestavit počítač, v interních materiálech označovaný šifrou Acorn. Důležitým kritériem při vývoji počítače byla možnost sestrojit jej z běžně dostupných součástek, což snižovalo finanční i časové náklady na vývoj. Po asi rok trvajícím úsilí se podařilo dát dohromady stroj, který byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 pod názvem IBM PC 5150.

Co vlastně první "písíčko" svým uživatelům nabízelo? Srdcem stroje, který se prodával za ne zrovna lidovou cenu 1565 dolarů, byl procesor společnosti Intel, který pracoval s frekvencí 4,77 megahertzu. Pevný disk v počítači nebyl, nicméně uživatel si mohl výsledky své práce uložit na magnetofonovou pásku nebo na disketu. Ve druhém případě si však musel připlatit za příslušnou mechaniku. Za příplatek byl také monitor, který ovšem bylo možné nahradit televizí.

IBM se v případě svého stroje rozhodla pro takzvanou otevřenou architekturu. To znamenalo, že technická dokumentace k počítači, přesněji k jeho klíčové části označované jako BIOS, byla přístupná i jiným výrobcům. Ti pak mohli vyrábět příslušenství, které bylo s PC kompatibilní. Ze strany IBM však nešlo o filantropický počin. Vedení společnosti počítalo jednak s tím, že za přístup k dokumentaci budou ostatní výrobci platit licenční poplatek, a za druhé, že první housle v oblasti PC bude i v budoucnu hrát IBM.

Ačkoli je to s přihlédnutím k výkonu, ceně a náročnosti obsluhy prvních "písíček" možná obtížně pochopitelné, stalo se IBM PC dobře prodejným artiklem. Kromě reklamy k tomu přispěla i poměrně široká nabídka programů, zejména praktický tabulkový procesor.

Popularita, kterou si počítač vydobyl, měla pro jeho tvůrce i stinnou stránku. Někteří výrobci výpočetní techniky viděli v platformě PC šanci na obchodní úspěch, platit za licenci se jim však nechtělo. Díky tomu vznikly takzvané klony, které si s originálními PC od IBM rozuměly a za něž nebylo nutné platit licenční poplatek. Následný rychlý nástup PC kompatibilních počítačů vymazal z mapy téměř veškerou konkurenci.

Společnost IBM sice stála na počátku fenomenálního úspěchu PC, ve druhé polovině osmdesátých let však přišla o své výlučné postavení v této části trhu. V roce 2005 prodala IBM divizi osobních počítačů čínské společnosti Lenovo a nadále se chce zaměřit na lukrativnější trh softwaru a počítačových služeb.

Stručná historie počítačů

  • 1946 - V USA byl spuštěn počítač ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer). Zkonstruovali jej matematik John William Mauchly a elektroinženýr John Presper Eckert na objednávku armády. Sloužil zejména pro balistické výpočty.
  • 1951 - Americký přístroj UNIVAC I se stal prvním komerčně dostupným počítačem. Do historie se zapsal mimo jiné tím, že dokázal předpovědět výsledek amerických prezidentských voleb z roku 1952.
  • 1957 - V Praze byl spuštěn první československý počítač. Zařízení s názvem SAPO (SAmočinný POčítač) sestrojil tým techniků vedený docentem Antonínem Svobodou.
  • 1958 - Jack Kilby ze společnosti Texas Instrument vynalezl integrovaný obvod. Nezávisle na něm dospěl ke stejnému výsledku i Robert Noyce, jeden z pozdějších zakladatelů společnosti Intel.
  • 1963/64 - Americký vědec Douglas Engelbart vynalezl počítačovou myš. Měla jedno tlačítko a byla ze dřeva. Masového rozšíření se myš dočkala až v 80. letech.
  • 1969 - Ve Spojených státech byla spuštěna vojenská počítačová síť ARPANET. Je považována za předchůdce dnešního internetu.
  • 1971 - Byl vynalezen mikroprocesor, který tvoří základ dnešních počítačů. Prvenství bývá přisuzováno výrobku společnosti Intel s označením Intel 4004.
  • 1975 - Bill Gates a Paul Allen založili softwarovou firmu Microsoft.
  • 1981 - IBM představila první počítač standardu IBM PC. Počítač využíval operační systém MS DOS 1.0 společnosti Microsoft.
  • 1982 - Objevil se zřejmě první volně se šířící počítačový vir. Nesl název Elk Cloner a přenášel se pomocí disket. Napadal počítače Apple II.
  • 1985 - Microsoft představil první verzi operačního systému Windows. Až Windows 3 z roku 1990 se staly komerčně úspěšnými.
  • 1991 - Zrodila se jedna z nejpoužívanějších služeb internetu - World Wide Web. Duchovním otcem soustavy vzájemně propojených hypertextových dokumentů byl Timothy Berners-Lee.
  • 1995 - Byl uveden Příběh hraček - první celovečerní animovaný film plně vytvořený počítačem.
  • 1997 - Počítač Deep Blue firmy IBM poprvé porazil v klasickém šachovém souboji velmistra Garryho Kasparova.
  • Autor:
    • Nejčtenější

    Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

    v diskusi je 171 příspěvků

    23. dubna 2024  13:37

    Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

    Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

    v diskusi je 29 příspěvků

    21. dubna 2024

    Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

    v diskusi je 51 příspěvků

    19. dubna 2024

    Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

    Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

    v diskusi je 16 příspěvků

    20. dubna 2024

    Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

    v diskusi je 17 příspěvků

    22. dubna 2024

    Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

    Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

    v diskusi jsou 3 příspěvky

    26. dubna 2024

    Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

    Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

    v diskusi je 17 příspěvků

    25. dubna 2024

    Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

    POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

    v diskusi jsou 4 příspěvky

    24. dubna 2024  7:29

    Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

    Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

    v diskusi jsou 3 příspěvky

    24. dubna 2024

    Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

    Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
    Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

    Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

    Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

    Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

    Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

    Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

    Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

    Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

    Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

    Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

    Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

    Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...