Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: V USA zakázali vzestup mořské hladiny, procesor i7 zvládl 7 GHz

  14:30aktualizováno  14:30
Nařízení zákonodárců v Severní Karolíně zakázalo nepříznivé predikce vzestupu mořské hladiny. Gigabyte přetaktoval nový procesor i7 na ďábelských 7 GHz. Což je rekord. Vědcům se podařilo "rozchodit" krysu s poškozenou páteří. KVIK - rychlé zprávy každý den.

Sem už voda nesmí. Prostě, nesmí. | foto: ČTK

Severní Karolína poručí moři

Po katastrofických předpovědích vzestupu mořské hladiny kvůli globálnímu oteplování přišla hodina odplaty: teď bude stoupání hladiny zakázáno. Příkladem jde americký stát Severní Karolína. Skupina zákonodárců (či lépe jejich asistenti) dala dohromady návrh zákona, který špatné předpovědi rovnou zakazuje.

V odstavci e) se píše, že předpovědi vývoje mořské hladiny bude provádět jediná schválená státní instituce a to pouze schváleným postupem. Použity při něm mohou být jenom údaje z let po roce 1900 a do budoucnosti je bude možné "protahovat" (extrapolovat) jenom lineárně.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Zákon tedy předem předpovídá výsledek všech pokusů o odpověď na otázku po budoucím vývoji mořské hladiny. My sice nevíme, co nás čeká a pochybujeme, zda dnešní věda dokáže dobrat nějakého spolehlivého odhadu budoucího vývoje, ale jsme si dost jistí, že takhle se lepších odpovědí nedočkáme.

Rekord: Gigabyte přetaktoval procesor Core i7 na 7 GHz

Společnost Gigabyte společně s "overclockerem" jménem HiCookie přetaktovali již tak pekelně rychlý Ivy Bridge procesor Intel Core i7-3770K. Z původní frekvence 3,5 GHz (3,9 GHz v Turbo režimu) se dostali až na 7,034 GHz.

O chlazení se staral okruh s tekutým dusíkem, základní deska byla Gigabyte GA-Z77X-UD3H, operační paměť Corsair Dominator GT (taktovaná na 2,25 GHz).

HiCookie má na triku i další rekord s platformou Ivy Bridge. Se stejným procesorem a a jinou variantou základní desky od Gigabyte přetaktoval čtyři moduly operační paměti Gskill Trident X DDR3-2800 4GB na 3280 MHz. I zde spálení elektroniky zabránil tekutý dusík.

Už zase skáču. I s přerušenou míchou

Opatrně optimistická nálada panuje v posledních době v laboratořích, které se zabývají výzkumem poranění míchy. Zdá se, že i zdánlivě nenapravitelné poškození nervové soustavy lze do jisté míry napravit (jeden příklad zde). Jeden zajímavý příklad ukazuje i studie, která vyšla v pátečním čísle časopisu Science.

Při něm se potkani s částečně přerušenou míchou naučili po několika týdnech znovu hýbat dolními končetinami díky kombinací chemického koktejlu, elektrické stimulace a (robotické) rehabilitace. Zvířata se znovu naučila například chodit do schodů nebo překonávat malé překážky.

Postup nepomůže v případě, že mícha je přerušená úplně, ale to podle autorů při skutečných zraněních velmi často není. Horší je, že zvířata mohou končetinami hýbat jen, pokud mají zároveň elektricky stimulovanou míchu. Ale lepší nějaké výsledky než žádné.

Rehabilitační robot, který použili vědci z EPFL pro rehabilitaci hlodavců.

Rehabilitační robot, který použili vědci z EPFL pro rehabilitaci hlodavců. Zvířata odlehčuje, ale v dopředném pohybu jim nepomáhá.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Twitter vrátí uživatelům možnost chronologického řazení příspěvků

Ilustrační snímek

Twitter dostal rozum a jako sociální síť, která vyniká aktuálními příspěvky, vrátí možnost chronologického řazení...

Auta Google budou v ulicích nejen fotit, ale také měřit znečištění

Oficiální foto Google Street View Car

V rámci projektu Google Street View budou auta zaznamenávat nejen to, jak vypadají ulice v USA a v Evropě. Google ve...Najdete na iDNES.cz