Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: V USA zakázali vzestup mořské hladiny, procesor i7 zvládl 7 GHz

  14:30aktualizováno  14:30
Nařízení zákonodárců v Severní Karolíně zakázalo nepříznivé predikce vzestupu mořské hladiny. Gigabyte přetaktoval nový procesor i7 na ďábelských 7 GHz. Což je rekord. Vědcům se podařilo "rozchodit" krysu s poškozenou páteří. KVIK - rychlé zprávy každý den.

Sem už voda nesmí. Prostě, nesmí. | foto: ČTK

Severní Karolína poručí moři

Po katastrofických předpovědích vzestupu mořské hladiny kvůli globálnímu oteplování přišla hodina odplaty: teď bude stoupání hladiny zakázáno. Příkladem jde americký stát Severní Karolína. Skupina zákonodárců (či lépe jejich asistenti) dala dohromady návrh zákona, který špatné předpovědi rovnou zakazuje.

V odstavci e) se píše, že předpovědi vývoje mořské hladiny bude provádět jediná schválená státní instituce a to pouze schváleným postupem. Použity při něm mohou být jenom údaje z let po roce 1900 a do budoucnosti je bude možné "protahovat" (extrapolovat) jenom lineárně.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Zákon tedy předem předpovídá výsledek všech pokusů o odpověď na otázku po budoucím vývoji mořské hladiny. My sice nevíme, co nás čeká a pochybujeme, zda dnešní věda dokáže dobrat nějakého spolehlivého odhadu budoucího vývoje, ale jsme si dost jistí, že takhle se lepších odpovědí nedočkáme.

Rekord: Gigabyte přetaktoval procesor Core i7 na 7 GHz

Společnost Gigabyte společně s "overclockerem" jménem HiCookie přetaktovali již tak pekelně rychlý Ivy Bridge procesor Intel Core i7-3770K. Z původní frekvence 3,5 GHz (3,9 GHz v Turbo režimu) se dostali až na 7,034 GHz.

O chlazení se staral okruh s tekutým dusíkem, základní deska byla Gigabyte GA-Z77X-UD3H, operační paměť Corsair Dominator GT (taktovaná na 2,25 GHz).

HiCookie má na triku i další rekord s platformou Ivy Bridge. Se stejným procesorem a a jinou variantou základní desky od Gigabyte přetaktoval čtyři moduly operační paměti Gskill Trident X DDR3-2800 4GB na 3280 MHz. I zde spálení elektroniky zabránil tekutý dusík.

Už zase skáču. I s přerušenou míchou

Opatrně optimistická nálada panuje v posledních době v laboratořích, které se zabývají výzkumem poranění míchy. Zdá se, že i zdánlivě nenapravitelné poškození nervové soustavy lze do jisté míry napravit (jeden příklad zde). Jeden zajímavý příklad ukazuje i studie, která vyšla v pátečním čísle časopisu Science.

Při něm se potkani s částečně přerušenou míchou naučili po několika týdnech znovu hýbat dolními končetinami díky kombinací chemického koktejlu, elektrické stimulace a (robotické) rehabilitace. Zvířata se znovu naučila například chodit do schodů nebo překonávat malé překážky.

Postup nepomůže v případě, že mícha je přerušená úplně, ale to podle autorů při skutečných zraněních velmi často není. Horší je, že zvířata mohou končetinami hýbat jen, pokud mají zároveň elektricky stimulovanou míchu. Ale lepší nějaké výsledky než žádné.

Rehabilitační robot, který použili vědci z EPFL pro rehabilitaci hlodavců.

Rehabilitační robot, který použili vědci z EPFL pro rehabilitaci hlodavců. Zvířata odlehčuje, ale v dopředném pohybu jim nepomáhá.

Autoři: ,Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Najdete na iDNES.cz