Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoční test PC do 25 000 Kč: All Computer Excellent K7XP/2400

aktualizováno 
Sbírku recenzovaných počítačů dnes rozšířila sestava K7XP/2400 od společnosti All Electronics. Poměrně velký výkon je vykoupen tím, že většina komponent je bohužel neznačková. Vyplatí se vůbec takové PC?
Podíváte-li se na konfiguraci sestavy Excellent K7XP/2400, jen těžko byste ji patrně zařadili do kategorie s cenovým limitem 25 000 Kč. Mezi hlavní zajímavosti patří jednoznačně procesor AMD Athlon XP s PR 2400+. Na hardwarové vybavení počítače se ostatně podíváme za chvíli.

All Computer Excellent K7XP/2400 

Vzhled a uspořádání komponent

Celkem obyčejná case nás v případě K7XP/2400 nikterak nepřekvapila. Skříň má celkem čtyři 5,25 pozice a otvor pro disketovou mechaniku. Uvnitř je vcelku prostorná a dobře provzdušněná, což je v případě tak výkonného procesoru jen dobře. Dostatek možností pro cirkulaci vzduchu nabízí spousta otvorů, které nalezneme na přední straně na boku a samozřejmě i vzadu.Na hluk, který počítač vydává, si budete zvykat jen těžko. Přeci jen 2 GHz Athlon XP, rychlý disk a 300W zdroj udělá své. Samotný zdroj je zvenčí kryt pozlacenou mřížkou, která vypadá na tomto počítači poněkud nepatřičně. Ani uspořádání komponent není nijak neobvyklé a tak z tohoto hlediska není výrobcům co vytknout. 

Čelo počítače All Computer Excellent K7XP/2400 

Zadní část počítače All Computer Excellent K7XP/2400 

Software a příslušenství

Jak už bývá zvykem, u podobných počítačů nelze očekávat hromady softwaru, protože se výrobce většinou soustředí hlavně na hardware. Spolu se sestavou K7XP/2400 se dodává CD s ovladači pro základní desku, grafickou kartu a softwarový přehrávač PowerDVD 3.0. Na počítači byl nainstalován rovněž operační systém Windows XP Home Edition. Kdo by hledal recovery CD, bude hledat marně (a přitom právě v tomto případě by bylo velice potřebné).

Klávesnice a myš jsou standardní. Klávesnice má poněkud nešikovnou koncepci, tlačítka Power, Sleep a Wake jsou totiž opět pod trojicí kláves Delete, End a Page Down a občas se může stát, že o ně nechtěně zavadíte. Myš je kuličková a zcela neznačková. Do ruky sice padne, ale pohyb s ní už tak komfortní není. Mezi příslušenstvím najdete i reproduktory, jejichž výkon postačí k nenáročnému ozvučení systému.

Vnitřní uspořádání All Computer Excellent K7XP/2400

Hardware

Hardwarové vybavení jsem už nakousnul v úvodu. Asi nejzajímavější komponentou je právě procesor. Athlon XP s taktem 2 GHz je v sestavách této kategorie vidět opravdu málokdy. Je chlazen dostečně výkonnou partou chladič - větrák, která se však také podílí na větším hluku sestavy. Trochu netradiční řešení firma All Electronics zvolila v případě základní desky. Díky tomu, že ji obsluhuje čipová sada VIA KT266A, může být deska vybavena dvojicí slotů jak pro klasickou operační paměť typu SDRAM, tak pro paměti DDR PC1600 a PC2100. Při takovémto řešení nemůže deska patřit mezi nejvýkonnější. Na druhou stranu - pokud budete chtít minimalizovat pořizovací náklady, můžete si nejprve koupit modifikaci s SDRAM paměťmi, které jsou v dnešní době podstatně levnější než DDR, a v budoucnu lze upgradovat bez nutnosti vyměnit motherboard. Výsledky testů počítače All Computer Excellent K7XP/2400Na desce naleznete dále pětici PCI slotů, jeden AGP s podporou módu AGP 4x a jeden CNR slot. O zvuk se stará integrovaný audio čip. Motherboard pochází od společnosti Mercury a je osazen 256 MB DDR paměti. Výrobce pamětí není uveden, ale zjistili jsme, že jednotlivé paměťové čipy vyrobila známá společnost Nanya Technology.

Kromě 80 GB harddisku Seagate Barraccuda IV (7200 ot./min) je zbytek komponent OEM. Grafická karta GeForce 2 MX400 s 32MB pamětí stěží někoho ohromí svým výkonem. Starší hry si na ní sice zahrajete, ale na nové hity si můžete nechat zajít chuť. Optická mechanika dokáže přehrát nejen kompaktní disky, ale i DVD, a to až šestnáctinásobnou rychlostí. Nepatří mezi nejtišší, ale existuje i pár hlučnějších. Bohužel opět chybí modem pro dial-up připojení o síťové kartě nemluvě.

Testy

Přestože jsme zvolili naprosto stejný postup jako při testech ostatních sestav, už při načítání programu PC Mark 2002 se objevily první problémy. PC Mark jsme zkusili spustit znovu, ale výsledek byl stejný – program se zhroutil. Ukázalo se, že komplikace nebudou jen u PC Marku, ale i u dalšího softwaru, nemluvě o tom, že se počítač několikrát sám restartoval. Nepomohla ani kompletní reinstalace. Nakonec se nám podařilo počítač přesvědčit a alespoň některé testy doběhly korektně. Zrada se posléze ukázala přímo v hardwaru. Není se čemu divit. Počítač je postaven na neznačkových komponentách, které si spolu ne vždy rozumějí.

Shrnutí

Pokud rádi riskujete a experimentujete, možná se vám sestava All Electronics zalíbí a možná budete mít štestí, že vám poběží bez problémů. Ale osobně bych doporučil dát přednost sice slabšímu, zato ale spolehlivějšímu systému. Nebo minimálně po koupi takového počítače provést kompletní novou instalaci včetně ovladačů.

 

 

Výsledky testů se budou průběžně objevovat na adrese: http://technet.idnes.cz/hardware.aspx

 

<-- Sestava: Compaq EVO D310Témata: PCI, Hluk, software, Windows XP

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Najdete na iDNES.cz