Vánoční test PC do 25 000 Kč: Mironet 3035

Náš předvánoční test pokračuje. Třetí testovanou sestavou je počítač Mironet 3035. Vyšplhá se zástupce do 25 tisíc korun opět na nejvyšší příčku jako v minulém roce, nebo se letos najdou počítače lepší?
Od společnosti Mironet, stejně jako od ostatních, jsme obdrželi dvě sestavy. Do nižší kategorie s cenou necelých 23 000 korun spadá model 3035.

Vzhled a uspořádání komponent

Když jsem se pustil do vybalování tři tisíce třicet pětky, znejistěl jsem, jestli jsem si náhodou nepopletl krabice s počítačem Lynx. Balení jsou až na nálepku firmy stejná.

Počítač Mironet 3035

Ale k vnitřku. Zdroj je opět 300W. Teplota v case je díky použitému procesoru přeci jen nižší než u Lynx. Sestava, kterou jsme obdrželi, byla rovněž odhlučněna dle standardu T1, což však není zahrnuto v ceně. Počítač byl sice tišší než ostatní, ale zdaleka se nemohl měřit s tichostí Scalea 400i od FSC.

Po stisknutí tlačítka power budete muset počkat ještě dalších 38 sekund, než se systém nastartuje. Na vrácení do vypnutého stavu potřebuje počítač zhruba 4 sekundy.  

Čelo počítače Mironet 3035

Zadní část počítače Mironet 3035

Software a příslušenství

Mironet 3035 neoplývá obrovským množstvím softwaru. Na rozdíl od předchozích sestav ale dodává operační systém nejen na harddisku, avšak též i na CD. Dokonce dostanete originální balení Windows XP Home Edition. Ostatního programového vybavení není moc. Kromě médií s ovladači Mironet dodává CD-ROM vlastní výroby, na kterém je možné najít řadu freeware softwaru.

Vnitřní část počítače Mironet 3035

Jak asi každý čeká, je součástí sestavy i klávesnice a myš. Dodávaná klávesnice je ovšem hrozný výtvor. Nejen, že jsem nadarmo čekal tichý chod, jak Mironet inzeruje, ale i provedením nic moc. Korunu tomu všemu dává umístění tlačítek pro vypnutí, přechod do úsporného režimu a probuzení z něj, které se nacházejí pod klávesami Delete, End a Page Down. Naopak jako nadstandardní považuji optickou myš Logitech. K sestavě jsou údajně dodávány i reproduktory. My jsme je však hledali marně.

Hardware

Na rozdíl od Lynx vsadili v Mironetu na momentálně nejrychlejší verzi procesoru Intel Celeron, který pracuje na 2 GHz. Připomeňme, že tato řada Celeronů disponuje 128 KB vyrovnávací paměti druhé úrovně a 400 MHz FSB. Pro Intel Mironet rozhodl i v případě čipové sady.

Výkonnostní testy počítače Mironet 3035

Základní deska Soltek SL-85DR2-C je totiž postavena na čipsetu Intel 845E. Bohužel ale Southbridge ICH2 je starší, budete ochuzeni o možnosti jako USB 2.0. Stejně tak jsou podporované jen pomalejší DDR PC1600 a 2100. Po otevření skříně jsem byl trochu překvapen, že ani v jednom z šesti PCI slotů není žádná rozšiřující karta. Součástí sestavy totiž není ani síťová karta, ani modem. Absenci modemu považuji za velkou chybu, síťovou kartu naopak v této cenové hladině vyžadovat nelze. 

V AGP slotu jsem našel neznačkovou grafickou kartu s čipem GeForce 4 MX440 a 64MB paměti. Výsledky testů však nezaznamenali horší kvalitu karty přesto, že je to "noname". Dále je počítač vybaven 256 MB DDR SDRAM PC2700, DVD mechanikou společnosti NEC a pevným diskem Seagate Barracuda IV. Disk má nadstandardní kapacitu 60GB. Zvuková karta má opět podobu pouze integrovaného audio čipu.

Testy

Mironet obě sestavy řádně připravil. Pokud se stará takto o každý prodávaný počítač, tak před ním smekám. Na počítači byl nainstalován nejen Service Pack 1 pro Windows XP, ale i nové detonátory a DirectX 8.1. Ocenit musím i velice dobře vyladěný BIOS. I přes „ostré“ nastavení pamětí, systém za celou dobu testování ani jednou nehavaroval. Ostatně celý systém byl velice dobře odladěn, což přineslo tři tisíce třicet pětce tížené bodíky. Celkově se v testech ukázala sestava jako nadprůměrná. Snad jen výsledky v testu HD Tach byly o něco slabší.

Shrnutí

Mironet 3035 si sice v testech vedl nadprůměrně, ovšem jeho závěrečné hodnocení sráží jednoznačně absence modemu, slabší softwarové vybavení, menší možnosti základní desky a v neposlední řadě i klávesnice.

Výsledky testů se budou průběžně objevovat na adrese: http://technet.idnes.cz/hardware.aspx

 

<-- Sestava: Lynx Tommy Angelo XXL

Sestava: Compaq EVO D310 -->