Vánoční test PC do 34 000 bez DPH: Fox X – RAY

  • 1
Společnost FOX Computers má podobně jako Levi nadstandardní vztahy s firmou AMD a odrazilo se to i v nabídce systému vyšší cenové kategorie. Je to totiž druhý systém našeho testu, který využívá procesor Athlon 64. A nejen to. Se systémem od společnosti Levi má i jiné společné prvky.
Druhý testovaný počítač v dražší kategorii vánočního testu sestav vyrábí společnost Fox Computers, která na trhu nepůsobí příliš dlouho. I přesto je však jedním z významných partnerů společnosti AMD na českém trhu a to se odrazilo i ve výbavě systému Fox X-Ray.

Balení a vzhled

Samotný systém jsme obdrželi v krabici od case a k ní byla přibalena další, již o poznání menší krabice, kde se nacházely ostatní propriety. Nevěsta X-Ray je však, co se týká výbavy, poněkud chudá. Co jí nedaly již výrobci komponent, to nemá. U této sestavy tak není v rámci cenového limitu ani klávesnice a myš, natož pak nějaký nadstandardní software a další věci. Systém byl sice dodán se čtečkou paměťových flash karet, ta se však nevešla do cenového limitu, a tak jsme ji byli nuceni z hodnocení vypustit.

Sestava Fox X - Ray 

Softwarová výbava tak obsahuje pouze programy bundlované ke grafické kartě a základní desce. Mezi nimi se nachází softwarový DVD přehrávač ASUS DVD. Na úpravy a vytváření vlastních filmů využijete program PowerDirector 2,55 ME. Zajímavé prezentace složené například z vlastních fotografií pomůže vytvořit Media Show SE 2.0. Různé nástroje na úpravu obrázků a fotografií a na vytváření různých efektů jsou k dispozici u software Ulead Cool 3D a Ulead Photo Express SE 4.0. Následují jen již hry Battle Engine aquila a Gun Metal. Překvapilo nás, že jsme v softwarovém balíčku nenalezli žádný vypalovací program, přestože je k instalované přepisovací mechanice dodáván.

Stejně jako společnost Lex i Fox sáhl po počítačové skříni Aopen H600b. Provedl však na ní úpravy, díky nimž přivedl vlastnosti této case téměř k dokonalosti. Na první vnější pohled zajisté zaujme boční plexisklový průzor do nitra počítače. Průhled je o něco menší než jsou rozměry standardní ATX desky a je na něm vyryt či vyleptán název společnosti. Samotnou case se již příliš zabývat nebudeme, neboť jsme jí věnovali poměrně značný prostor již v testu počítače Lynx.

Podívejme se ale, v jak využili tuto skříň technici od Foxů. Co zaujme při stisku tlačítka Power, je rozsvícení výbojky, která osvětlí interiér modrofialovým světlem. Její instalaci padly za oběť dvě přídavné šachty pro 3,5palcové mechaniky, které jsou jinak v této skříni umístěny na dně skříně. Bližší pohled dovnitř case pak odhalí preciznost, s jakou byly instalovány komponenty a ve vedení kabeláže. Pokud je to totiž jen trochu možné, ukrývají technici společnosti Fox kabely pod základní desku a vnitřní prostor tak zůstává v maximální možné míře volný. Jednak je to pěkné na pohled (zvláště když je vnitřek osvícený) a také umožňuje lepší cirkulaci vzduchu. Ta je dále podpořena instalací dvou přídavných větráků a zaslepením otvorů, kde větráky nejsou instalovány. První z přídavných větráků se nachází na pravém boku a stará se o proudění vzduchu kolem pevného disku. Druhý větrák se nachází na zadní stěně mezi procesorem a grafickou kartou.

Sestava Fox X - Ray Sestava Fox X - Ray

Přesně jako v případě systému Lynx i na této skříni je využit přední prostor pro vyvedení dvou USB portů a zdířky pro mikrofon a reproduktory. Zadní stěna pak uživateli nabízí prostor pro standardní porty PS/2, COM, LPT a Game Port, dále čtyř pozice pro USB, dvě pro FireWire a konektor RJ45 pro síťový kabel. Následují dohromady tři konektory integrované zvukovém karty. Grafický akcelerátor má mimo analogového výstupu na monitor ještě k dispozici TV-OUT a DVI výstup. Ze samotné základní desky jsou pak vyveden jeden S/PDIF konektor typu cinch.

Hardware

I v tomto případě zvolil výrobce DVD přepisovačku NEC ND-1300B, která v oblasti DVD±R/RW mechanik patří k nejlevnějším, ale svou práci zastane. Zvládá zápis na CD-R 16x, CD-RW 10x, DVD+R 4x, DVD+RW 2,4x, DVD-R 4x, DVD-RW 2x a čtení CD 40x a DVD 12x .

Sestava Fox X - Ray 

Hlavním srdcem stroje je však 64bitový procesor Athlon 64 3200+, který je na českém trhu horkou novinkou. Větrák značky SpeezCooler má velký poloměr a to mu umožňuje dostatečně chladit i při menších otáčkách a tím pádem i při nižší hladině hluku. Ještě více však voní novotou grafický akcelerátor Asus A9600XT-VIVO. Ten je vybaven čipem Radeon 9600XT, který má frekvenci 500MHz. Samozřejmá je podpora AGP 8X a Direct X9. Osazená paměť typu DDR SDRAM má kapacitu 128 MB a takt 600 MHz. Aktivní chladič grafického čipu je až překvapivě tichý. Obě předchozí komponenty jsou osazeny do základní desky ASUS K8V. Fox využil stejnou značku SATA disku, tedy Seagate. Jeho kapacita je však o 1/3 menší a činí 80 GB. Jiné jsou však instalované dva paměťové moduly, které nesou značku Vdata, tak jako čipy, ze kterých jsou vyrobeny. Kapacita každého modulu je 256MB a frekvence 400 MHz.

Všechny komponenty byly dobře upevněny pomocí šroubů. Výrobce tak nevyužil možnosti připojit součásti k PC skříni pomocí snadno ovladatelných lyžin.

Výsledky sestavy Fox X - RayTesty

Výkony testovaných počítačů nám v závěrečném článku pomohou rozhodnout, která sestava je pro kterého uživatele optimální. Při testech jsme vycházeli z nastavení, jenž bylo dané výrobcem, a také jsme nechali všechny ovladače v původním stavu. Takovýto postup jsme zvolili z důvodu, že člověk, který si bude pořizovat již sestavený počítač, nebude mít asi příliš chuti a možná i odvahy v něm cokoliv upravovat a nastavovat. Na testy je použili následující software.

Pro herní testy jsme zvolili klasiku – Quake III. Arena, který je napsán pro rozhraní OpenGL, a značně hardwarově náročný Unreal Tournament 2003. U UT 2003 první výsledek (před lomítkem) znamená počet vykreslených obrazovek za sekundu při testu vykreslování krajiny a druhý výsledek pak počet snímků v simulaci akce. Grafickou kartu řádně prověřila osvědčená dvojice 3Dmark 2001SE, 2003 (oba s instalovaným patchem) a Aquamark. Jak pro herní, tak pro grafické testy jsme zvolili rozlišení 1024x768 bodů při 32bitové barevné hloubce.

Aplikační testy se týkaly komprimace krátkého RGB videa do formátu DivX a převodu jedné skladby do MP3. Využili jsme také možnosti testu PC Mark 2004 a SiSoft Sandra 2003. Pro testy propustnosti paměti jsme využili hojně používaného programu Aida 32. Nejoblíbenější benchmark pevného disku je zatím stále HD Tach, který jsme také použili i my. Zcela na začátku jsme pak zjišťovali rychlost náběhu čistého systému od zapnutí počítače a poté rychlost jeho vypnutí.

Shrnutí

Systém Fox X-Ray je vybaven nemodernějšími součástmi, které jsou instalovány velice precizně. Problém je však se základní výbavou, která je poněkud chudá, protože už na ní nezbyl žádný cenový prostor. Uživatel si tak k základní částce bude muset připočíst ještě cenu za klávesnici a myš a samozřejmě monitor a OS, s nimiž jsme však v testu nepočítali. Pokud ale tyto periferie již doma má, získá za cenu kolem 42 500 s DPH designově i výkonově dobře připravený systém.



Testované systémy v této kategorii: