Vánoční test PC do 34 000 bez DPH: Lynx eXpress 64

  • 3
Třetí ročník vánočního testu sestav přináší ve své vyšší kategorii stroje, které jsou vybaveny nejnovějšími technologiemi a výkonnostně ty z minulého roku porážejí na hlavu. Jedním z takových je i Lynx eXpress64 společnosti Levi.
Rok se s rokem sešel a na stránkách serveru Technet.cz máte možnost sledovat již třetí ročník vánočního testu počítačů. Kategorii systémů do 34 000 bez DPH (cena bez monitoru a operačního systému) byla obsazena největším počet zástupců. Společnost Levi do klání nominovala svou horkou vánoční nabídku s označením LYNX eXpress64.

Balení a vzhled

Již od minulého roku jsme si zvykli, že společnost Levi dokáže zabalit systém včetně příslušenství do jedné krabice, která je mírně větší než běžná krabice od počítačové skříně, v níž je systém namontován. Počítačová case s instalovanými komponenty je však také to jediné, co v základní výbavě naleznete, pokud nepočítáme příslušenství k jednotlivým součástem a příručku s názvem: “První kroky s počítačem Lynx“.

Lynx eXpress 64 

Mezi software, který byl součástí balení některých komponent, nalezne uživatel vypalovací program Nero 5, program na tvorbu filmů PowerDirector 2,5 a CD WinDVD Suite s programy Win DVD, Win Rip a WinDVD Creator. Další CD nese označení Media Show SE 2.0 a slouží k vytváření multimedálních prezentací. Příznivce her potěší The ElderScrolls III Morrowind, Black Thorn, Worms Blast na jednom CD a dema Battle Realms a Il2 Sturmovik na dalším.

Zatímco jsme minulý rok konstatovali, že design case příliš neupoutá, nyní Levi zvolila mnohem zajímavější model, který může být navíc dodán v několika modifikacích. Zapomenuta je šedá barva a stroze funkční design. Počítačová skříň Aopen H600b je v černém provedení s tmavě stříbrným středem a částí horní plochy. V našem testu ji neuvidíte naposledy. O tom, že popularita této skříně není náhodná, jsme se mohli přesvědčit i my.

Skříň je pevná, nemá ostré hrany a je vybavena velice kvalitním 350wattovým zdrojem, který může směle soupeřit s populárními Fortrony. Především nás však zaujal 12cm větrák zdroje, který je umístěn uvnitř počítače a ne, jak je obvyklé, u zadních větracích otvorů. Toto umístění umožňuje odsávat teplý vzduch přímo od procesoru. Zdroj má životnost cca 50 000 hodin a díky velkému větráku, který se tak se stejným výkonem může točit pomaleji než menší, méně hlučí.

Lynx eXpress 64 Lynx eXpress 64
 

Mezi další přednosti této skříně patří snadný přístup dovnitř systému, neboť bočnice jsou uchyceny šrouby s velkou hlavičkou a lze jimi manipulovat pouze prsty, bez pomoci šroubováku. Čtyři místa pro 5,25palcové mechaniky a 3+2 pro 3,5palcová zařízení jsou uzpůsobena tomu, aby v nich mohly být mechaniky uchyceny pomocí lyžin. Toho však mechanici nevyužili a všechna zařízení připojili ke skříni prostřednictvím šroubků. Zmíněný systém 3+2 u 3,5palcových mechanik znamená, že vedle standardního prostoru pro tato zařízení jsou k dispozici ještě dvě místa umístěné na spodku skříně, kam lze umístit další pevné disky.

Další specialitou této skříně jsou podstavcové nohy, které lze vyklápět z osy a zvyšovat tak stabilitu case. Také způsob chlazení nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o velice zdařilý kousek. Ve skříni je pět pozic, kam lze umístit přídavné větráky, které pomohou cirkulaci vzduchu. Levi využila jeden prostor na zadní straně, mezi procesorem a grafickou kartou. Zajímavé je také čelo skříně, které lze jednoduše od zbytku oddělit. Tento oddělitelný čelní panel má ve spodní části pohyblivý kryt, pod nímž se skrývají dvě USB zdířky a dva audio konektory. Levi zaplnila jednu 5,25palcovou šachtu DVD±R/RW mechanikou Nec 1300B a k dispozici dala i FDD mechaniku.

Zadní strana počítače obsahuje vedle standardních portů PS/2, COM, LPT a Game Portu, šest pozic pro USB, dvě pro FireWire a prostor pro síťový kabel. Následují dohromady tři vstupy a výstupy integrované zvukovém karty. Grafický akcelerátor má mimo analogového výstupu na monitor ještě k dispozici TV-OUT a DVI výstup. Ze samotné základní desky jsou pak vyvedeny tři S/PDIF konektory, jeden z nich optický a 2 x cinch.

Hardware

Již jsme se zmínili o mechanice Nec, která uspokojí většinu uživatelů, kteří chtějí svá data zálohovat na DVD disky. Patrně největší novinkou celého systému je 64bitový procesor AMD Athlon 64 3200+, který tiká na frekvenci 2 000 MHz. Jedná se o nejvýkonnější čip společnosti AMD, který je určený pro stolní počítače. Jen je škoda, že se Microsoftu doposud nepodařilo uvést 64bitové Windows XP, které by výkon tohoto procesoru ještě dokázaly plně využít. K této novince z dílen AMD zatím není na výběr příliš mnoho desek a Levi do tohoto systému zvolila kvalitní značku ASUS K8V. Ta nabízí čtyři pozice pro SATA disky, pět PCI konektorů, jeden AGP 8x port a tři paměťové banky. Čipová sada Via K8T800 je vybavena šestikanálovým zvukem, gigabitovou Lan či podporou pamětí DDR 400.

Právě sériové rozhraní pro pevné disky využívá i 120GB HDD Seagate s 8MB vyrovnávací pamětí. Ten by systém zpomalovat neměl. Patrně jednou komponentou, na níž technici Levi ušetřili, je paměť. Ve výbavě je 512MB modul DDR400 od společnosti Adata, která zatím nepatří ke značkám, dokonce ani nepoužívá značkové paměťové čipy.

Lynx eXpress 64 

Celý výkon systému by neměla příliš brzdit ani grafická karta ASUS V9560 Ultra, která je osazena čipem GF FX5600 s podporou osminásobné AGP. I když by se Athlonu 64 patrně líbila rychlejší karta, cenový limit to nedovolil. Akcelerátor patří k vyšší střední výkonnostní třídě a je osazen 128 MB paměti. Paměťové čipy jsou chráněny pasivním chladičem, grafický čip je chlazen a aktivně, a tak se dá předpokládat, že zkušenější uživatel může úspěšně zkusit grafiku trochu přetaktovat. Jedinou připomínku jsme měli k nastavení sběrnice mezi grafikou a deskou. Ta se týkala nastavení AGP portu v BIOSu, kde byl vypnut režim FastWrite. AGP Fast Write umožňuje rychlé zapisování informací, které procesor posílá přímo grafické kartě bez nutnosti průchodu operační pamětí, a zrychluje tak její chod.

tabulka Lynx eXpress 64Testy

Výkony testovaných počítačů nám v závěrečném článku pomohou rozhodnout, která sestava je pro kterého uživatele optimální. Při testech jsme vycházeli z nastavení daného výrobcem a také jsme nechali všechny ovladače v původním stavu. Takovýto postup jsme zvolili z důvodu, že člověk, který si bude pořizovat již sestavený počítač, nebude mít asi příliš chuti a možná i odvahy v něm cokoliv upravovat a nastavovat. Na testy je použili následující software.

Pro herní testy jsme zvolili klasiku – Quake III. Arena, který je napsán pro rozhraní OpenGL, a značně hardwarově náročný Unreal Tournament 2003. U UT 2003 první výsledek (před lomítkem) znamená počet vykreslených obrazovek za sekundu při testu vykreslování krajiny a druhý výsledek pak počet snímků v simulaci akce. Grafickou kartu řádně prověřila osvědčená dvojice 3Dmark 2001SE, 2003 (oba s instalovaným patchem) a Aquamark. Jak pro herní, tak pro grafické testy jsme zvolili rozlišení 1024x768 bodů při 32bitové barevné hloubce.

Aplikační testy zastupoval především Sysmark 2001. Ten jsme doplnili o komprimaci krátkého RGB videa do formátu DivX a převod jedné skladby do MP3. Využili jsme také možnosti testu PC Mark 2004 a SiSoft Sandra 2003. Testy propustnosti paměti jsme prováděli prostřednictvím hojně používaného programu Aida 32. Nejoblíbenější benchmark pevného disku je zatím stále HD Tach, který jsme také použili i my. Zcela na začátku jsme pak zjišťovali rychlost náběhu čistého systému od zapnutí počítače a poté rychlost jeho vypnutí.

Shrnutí

Systém Lynx eXpress 64 nabízí nejnovější technologii s dostatečným výkonem i pro náročnější uživatele. Přístroj je průměrně hlučný, takže v noci, například při sledování filmů, může poněkud rušit. Cenový limit nedovolil použít některé výkonnější prvky či značkové paměti. Uživatel za něco málo více než 33 000 korun bez DPH získá samostatný stroj bez klávesnice, myši, operačního systému a monitoru.



Testované systémy v této kategorii: