Vánoční test PC do 40 000 Kč: Compaq EVO D510 SFF

  • 2
Jedna z nejsilnějších sestav společnosti Hewlett-Packard dorazila i do našeho testu. Byl to jediný počítač v této kategorii, který byl uložen v case typu desktop. Podívejte se, jak si poradil s našimi testy.

Počítače Compaq, které po fůzi firem Compaq a HP vyrábí společnost Hewlett-Packard, jsou určeny do kancelářského prostředí. Svědčí o tom jejich vybavení, ale například i záruční podmínky. 

Balení a vzhled

Počítač Compaq EVO D510 SFF nám byl dodán v nepříliš velké krabici, až jsme se obávali, zda uvnitř nalezneme počítač. Vše se vysvětlilo v okamžiku, kdy jsme systém vyndali na světlo boží. Celý počítač je totiž umístěn do skříně formátu desktop. Ta je samozřejmě originální „Compaq“ a je ještě o něco menší než skříň, se kterou jsme se mohli seznámit při testu kancelářských PC na konci léta, i když z jejího designu vychází. HP u počítačových skříní se systémy Compaq nabízí osvědčenou kombinaci černé a stříbrné. Ani tento případ nebyl výjimkou.

Počítač Compaq Evo D510 SFF

Vzhledem k tvaru a velikosti case v ní není příliš prostoru pro šachty, a tak se na čelní straně EVA nacházejí pouze dvě pozice pro 5,25palcové mechaniky a jedna pro 3,5palcová zařízení, která je samozřejmě obsazena FDD disketovou mechanikou. Na čelní straně je pak dále vyveden konektor pro mikrofon a sluchátka a hned vedle jsou umístěny dva USB porty. Vše samozřejmě tak, aby ani v nejmenším nenarušovalo celková design.

 Předek PC Compaq Evo D510 SFF

zadek PC Compaq Evo D510 SFF 

I když je skříň malá (nenabízí tedy příliš prostoru pro další rozšíření), vše je řešeno tak, aby byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu. Bok a zadní část jsou opatřeny žebrováním, skrz které může vzduch volně proudit, a ani přední strana není v tomto směru překážkou.

Přístup k „vnitřnostem“ počítače je velice jednoduchý a nebrání mu žádné šrouby. Vše je totiž řešeno pomocí dvou západek, které stačí odjistit a pak kryt zvednout. Zadní stěna počítače je, přes svou relativní prostorovou omezenost, dostatečně velká na to, aby mohla nabídnout standardní vývody, mezi které bezpochyby patří PS/2 porty, dva USB 2.0 konektory, LPT a COM rozhraní, game port a tři konektory zvukové karty. U počítačů určených především do kanceláře je téměř povinností síťová karta, jejíž vývod na zadní straně EVA D510 SFF také nalezneme. Posledním výstupem je pak analogový VGA konektor pro monitor či LCD.

Klávesnici, kterou Compaq dodává ke svým systémům, jsme si již jednou pochvalovali. Je vyrobena tak, že nabídne dostatek komfortu a navíc dobře umístěné přídavné klávesy. Ani proti kuličkové myši nemůžeme mít větších výhrad, padne dobře do ruky a práce s ní je bezproblémová.

Compaq Evo D510 SFF vnitřní uspořádání 

Hardware

Zklamalo nás, že u tak drahého systému nebyla instalována DVD mechanika, o přepisovací CD-RW ani nemluvě. Uživatel se tedy bude muset spokojit se 48rychlostní CD mechanikou, což je v dnešní době možno považovat za nedostatek. CD nemá vyvedený stereojack pro přímý poslech zvukových CD přímo z mechaniky, a tak nelze očekávat ani ovládací tlačítka.

I počítač od společnosti Compaq obsahoval pevný disk značky Seagate z řady Barracuda IV. Jeho kapacita je 40 GB, což se nám při současných cenách a požadavcích jeví spíše jako nedostatečné.

Počítač EVO D510 byl jedním z tišších v našem testu. Určitě se na tom podílely jak větráky, tak relativně tiché komponenty. Celé vnitřní uspořádání je velice inteligentně vymyšleno. Výklopný prostor s mechanikami a pevným diskem umožňuje velice rychlý přístup k těmto zařízením a také k prostoru pod nimi. V tak malém case není příliš místa na technické "neplechy", takže i z tohoto hlediska bylo vše v pořádku.

Deska je postavena na čipové sadě i845G, a to znamená, že je vybavena paticí Socket 478. Systém je vybaven procesorem Intel Pentium 4 a taktem 2 GHz. Velice dobře je vyřešeno jeho chlazení. Na přiložené fotografii vnitřního uspořádání můžete zjistit, že je přímo k procesoru vháněn vzduch zvenku.

Zajímavé také je uložení paměťových bank, které jsou poněkud šikmé k ose základní desky. V nich jsou zasazeny značkové paměti Micron s kapacitou 256 MB a rychlostí 266 MHz. Není to málo, ale také to není moc vzhledem k tomu, že operační systém je u tohoto počítače Windows XP Proffesional Ed.

V AGP slotu jsme marně hledali grafickou kartu. V HP se rozhodli, že využijí integrovanou Intel Extreme Graphic, která může dostačovat na kancelářské aplikace, ale v 3D grafice má značné problémy, což je vidět i z tabulky testů..

Výkonnostní testy systému Compaq Evo D510 SFFIntegrovaná síťová karta svědčí o skutečnosti, že tento systém je opravdu optimalizován na zvládání aplikací typu Word nebo Excel spíše než nejnovějších her. Nepodařilo sa nám zjistit výkon zdroje, neboť nebyl vybaven žádným identifikačním označením.

Software a příslušenství

Instalovaný systém je Windows XP Proffesional Edition, ale v balení nalezneme i instalační CD s Windows 2000. V další výbavě je „recovery CD“, které může zachránit nejednoho uživatele, který si přecpal svůj počítač množstvím software a navzájem kolidujících ovladačů, a donutil tak systém k nefunkčnosti. Následuje CD s elektronickou dokumentací, která je i v českém jazyce.

Z papírových dokumentů jsme u počítače nalezli příručky k OS, informace o celosvětové záruce nebo brožurku pro rychlé nastavení a spuštění systému

Testy

Testy především v aplikacích náročných na grafiku nedopadly vůbec dobře. Z důvodu nedostatečného výkonu grafické karty jsme byli nuceni vynechat test v herní novince Unreal Tournament 2003. Znovu se tedy potvrdilo, že tento systém je určen pro kancelářské použití.

Shrnutí

Za cenu kolem 39 000 korun jsme si představovali poněkud více. Bohužel náš názor nemůže zvrátit ani originální design skříně, dobrá klávesnice a další výhody, které jsme u konkurenčních systémů nenašli. Záruka tři roky je nadstandardní.

 

Výsledky testů se budou průběžně objevovat na adrese: http://technet.idnes.cz/hardware.aspx 

 

<-- Sestava: Mironet 7048