Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoční test PC do 40 000 Kč: Lynx Indigo4

aktualizováno 
Počítač Lynx Indigo 4 do našeho testu dodala společnost Levi. U tohoto výkonného stroje nás mimo jiné překvapilo, že některé jeho komponenty, které naleznete na webových stránkách firmy, byly u dodaného systému odlišné.
Druhý systém našeho vánočního testu PC –Lynx Indigo 4, byl jeden z nejvýkonnějších modelů společnosti Levi. I tak je ale jeho cena jednou z nejnižších.

Balení a vzhled

Systém od společnosti LEVI nebyl zabalen tak luxusně jako předchozí počítač od společnosti FSC. Kartonóvá krabice byla prakticky uspořádána, takže se do ní vešel počítač i veškeré příslušenství. Jak můžete posoudit na fotografii systému, v Levi se rozhodli pro case ze standardní nabídky, který na první pohled příliš nevyniká. Pro většinu uživatelů je ale přednější vnitřní vybavení než originální design.

Systém LYNX Indigo 4

Skříň typu midi tower tak nabízí čtyři šachty pro 5,25 a dvě pro 3,5 palcové mechaniky. Tlačítko „power“ je dobře přístupné, podobně jako „reset“, které je ale samozřejmě chráněno před náhodným stiskem. Celá koncepce skříně poněkud znesnadňuje dobré chlazení vnitřních prostor. Bočnice nejsou perforované a přední část počítačového case umožňuje cirkulaci vzduchu pouze zespodu. Otvory v modrém plastu v dolní části čelní stěny jsou pouze designérským prvkem a jsou tedy slepé. Přesto by neměl být u toho systému problém s chlazením, neboť cirkulace vzduchu je posílena jedním přídavným chladičem, který je umístěn pod zdrojem a míří přímo k procesoru.

Zadní stěna je vybavena standardními porty a konektory. Takže můžete využít 4 pozice pro USB, přičemž je podporován rychlejší high speed formát, označovaný dříve jako USB 2.0. O PS/2 konektorech, COM, LPT a Game Portu se asi ani nemá cenu zmiňovat, taktéž o vstupech a výstupech integrované zvukovém karty. Grafický akcelerátor má mimo analogového výstupu na monitor ještě k dispozici TV-OUT výstup. PCI modem nabízí další dva konektory a síťová karta poslední vstup.

Kapitolou samou o sobě jsou externí zařízení. Klávesnice od společnosti Genius je i přes svou lehkost poměrně stabilní, ale má naprosto neergonomicky umístěná přídavná tlačítka pro vypínání a uspávání systému. Ta jsou totiž umístěna do prostoru nad směrovými šipkami, a člověk, který často používá „Delete“, „End“ nebo „Page Down“ má občas problémy, aby nechtěně nezavadil o některé z těchto přídavných kláves. Kuličková myš značky Genius je dobrou pomocnicí, která ale nedosahuje kvalit optických kolegyň.

Čelo LYNX Indigo 4

Zadní čast LYNX Indigo 4

Hardware

Na začátku recenze jsme již trochu nakousli hardwarové vybavení sytému, tak se na něj nyní podíváme podrobněji. PC je vybaveno dvěma optickými mechanikami. U obou z nich je výrocem společnost AOpen. V horní šachtě je umístěna šestnáctirychlostní DVD mechanika DVD AOpen Tray In s 48x rychlostí čtení disků CD. V druhé šachtě od zdola je pak umístěna mechanika CD-RW s hodnotami 48x zápis, 12x přepis a 50x čtení. Ta je vybavena systémem Just Link pro ochranu před podečtením bufferu. Obě optické mechaniky mají přímý výstup na sluchátka a ovládání audio CD přímo z panelu. Pevný disk pochází od společnosti Seagate z řady Barracuda 4. Jeho kapacita je 40 GB, což v současné době není mnoho.

Co se vnitřního uspořádání týká, není technikům v Levi v podstatě co vytknout. Vše je dobře propojeno, nikde se jen tak „nepovaluje“ kabeláž a všechny komponenty jsou připevněny dostatečně.

Základní deska použitá v tomto systému pochází od tradičního partnera firmy LEVI, tedy společnosti Microstar (MSI). Jedná se model 845E Max, který využívá čipovou sadu společnosti Intel s označením i845E. Tato deska formátu ATX nabízí mnoho funkcí jako například PC doktora nazvaného „PC Alert III“, nebo systém „Fuzzy Logic“, který má pomoci především náruživým overclockerům. Deska nabízí 6 PCI slotů, jedno CNR a jedno AGP 4x rozhraní. Přičemž je zde omezení v tom, že není možno do AGP postu vkládat karty s podporou AGP 2x, kvůli jejich vyššímu příkonu.

Do patice Socket 478 výrobce u Indiga 4 umístil procesor Intel Pentium 4 s taktem 2 GHz. Ten je chlazen přímo firemním systémem Intelu s retenčním mechanismem. DDR SDRAM paměti s frekvencí 266 MHz mají kapacitu 256 MB a latenci CL 2,5. Jejich výrobce společnost K-Data v nich využívá paměťové čipy firmy Hynix. Základní deska podporuje maximální kapacitu pamětí 2 GB.

Vnitřní uspořádání LYNX Indigo 4

Další součásti systému je grafická karta Inno3D s čipem GeForce 4 MX 440 a s 64MB pamětí. Z nějakého nám neznámého důvodu je na webových stránkách k tomuto systému přiřazena pomalejší karta GF4 MX 420. Nevíme tedy zda firma zapomněla updatovat stránky, nebo se karta do našeho systému dostala omylem. Přesto je podle našeho názoru u takového systému grafický akcelerátor GF4 MX 440 spíše brzdou než výkonným pomocníkem.

Jeden z PCI slotů „okupuje“ síťová karta Realtek 10/100 s funkcí Wake On Lan. Další PCI je osazen modemem F/M PINE PF-X01A, který podporuje připojení 56 kb/s a komunikaci standardu V.92. Celý systém pak napájí 300W zdroj, jemuž nebude činit problémy „utáhnout“ případné další komponenty.

Software a příslušenství

Výsledky výkonnostních testů LYNX Indigo 4Bohatému softwarovému vybavení chybí dle našeho názoru pár věcí. Jednak je to CD s operačním systémem, kterým je v tomto případě Win XP Profesional Ed. a líbilo by se nám „recovery“ CD, na kterém by byla záloha celého systému pro případ jeho havárie.

Jinak je z čeho vybírat. Firma Levi s Indigem 4 dodává slovník WinGED 2.0, antivir AVG OEM Pro, studijní slovník Lingea Lexicon 2002 nebo balík kancelářských aplikací od Software 602, včetně Plus Packu. Vypalovací program Nero doplňují jedno prázdné CD-R a jedno CD-RW médium.

Ke každé hardwarové součásti systému existuje disketa nebo CD s ovladači. V balíčku k Inno3D nalezneme například program WinDVD2000. Součástí všech systémů Lynx je také tištěná příručka „První kroky s počítačem Lynx“, které méně zkušené uživatele provede základním ovládáním počítače.

Testy

Systematiku testů jsme podrobněji popsali v u první recenze. V přiložené tabulce si můžete prohlédnout, jak si v jednotlivých úlohách Lynx Indigo 4 vedl. Jak je vidět z výsledků, je výkon systému obstojný. Bylo by zajímavé zjistit nakolik by se rychlost v některých testech zvýšila, pokud bychom použili výkonnější grafickou kartu nebo jiný procesor, či zvýšili kapacitu pamětí.

Z výsledků vyplývá, že v této konfiguraci počítač Lynx Indigo nabízí vyvážený výkon v kancelářských aplikacích a zvládne i aplikace náročné na grafiku či multimediální úkoly.

Shrnutí

Linx Indigo 4 nás překvapil poněkud jinou než avizovanou výbavou. Proto si k jeho ceně kolem 34 000 korun i s DPH asi budeme muset nějakou tu korunku ještě připočítat. Systém nabízí vyvážený výkon, nemůže se ale chlubit příliš tichým chodem. Příliš nevyčnívá co se týká designu, ale nabízí poměrně bohatou výbavu. I přes to nám v ní chyběly některé součásti.

Výsledky testů se budou průběžně objevovat na adrese: http://technet.idnes.cz/hardware.aspx

 

<-- Sestava: FSC - SCALEO 600i

Sestava: Mironet 7048 -->
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Najdete na iDNES.cz