Počítač 7048 společnosti Mironet je nejdražším systémem našeho testu, ale za svou cenu nabízí hodně muziky.
Balení a vzhled
PC systém dodaný v kartónové krabici, nemá nijak designérsky zajímavý case. Podobných počítačových skříní nabízejí jejich výrobci mnoho. To ale neznamená, že by měl case nějaké omezují vlastnosti. Právě to, že je použita běžná skříň znamená, že je to již osvědčený systém, který nabízí vše co může běžný uživatel potřebovat. Není problém s ovládním vypínání a zapínání a ani není potřeba složitě hledat tlačítko „reset“.
Hardware
Překvapilo nás, že je u tak relativně drahého systému výrobce nenabízí přepisovací CD-RW mechaniku. V horní z 5,25 palcových šachet je umístěna DVD mechanika od společnosti NEC s rychlostí čtení DVD médií 16x a CD médií 48x. Tento DVD od Necu nebyl nijak výrazně hlučný, ale ani příliš tichý. Optická mechanika má přímý výstup na sluchátka a ovládání hlasitosti na čelním panelu, ale mezi případnými skladbami na CD se nebudete moci pohybovat pomocí ovládacích tlačítek, protože je DVD mechanika neobsahuje. Vypadá to, že si výrobci oblíbili pevné disky Seagate z řady Barracuda IV. I v této sestavě jeden nalezneme, tentokrát s kapacitou 80 GB, což někomu stačit může, jinému nikoliv.
Nenechte se mýlit přiloženou fotografií, na které můžete vidět odhlučnění PC. To bohužel není v základní výbavě systému a pokud byste si jej chtěli pořídit, budete si muset ještě něco připlatit. Ale ani přes toto odhlučnění nebyla sestava zase až tak tichá, jak by se dalo očekávat. Bylo to dáno především nutností chlazení grafické karty a procesoru. Jinak se zdá, že se již technici většiny firem naučili dostatečně dobře upravovat komponenty uvnitř skříně, takže k jejich uchycení, umístění, připojení kabelů a celkovému uspořádání nemůžeme mít výhrady ani v tomto případě.
V systému Mironet 7048 nalezneme základní desku SOLTEK SL75FRV, která je osazena čipovou sadou VIA Apollo KT 400. To znamená, že do patice Socket A lze osadit i moderní Athlon XP. Firma Mironet se rozhodla pro čip Athlon XP 2200+, který běhá na frekvenci 1800 MHz. Ten je proti přehřátí chráněn masivním chladičem a velkým větrákem od firmy CoolerMaster. Tato kombinace by měla být dostatečně dimenzována na to, aby teplotu čipu udržovala v mezích normy. Čipová sada oficiálně podporuje DDR SDRAM paměti s rychlostí 266 a 333 MHz, neoficiálně pak i modely s taktem 400 MHz. A právě na tyto vsadil i výrobce sestavy a desku osadil 512MB modulem od společnosti OCZ. Paměťové čipy jsou obloženy destičkami, které jim pomáhají odvádět vyprodukované teplo. Deska také podporuje šestikanálový zvuk, který si dobře rozumí s 5+1 reproduktory, které jsou k počítači dodávány. Mironet také využil nabídky AGP portu 8x a osadil jej výkonnou grafickou 3D kartou Prolink GF4Ti4200 s 64MB paměti. I když na webu naleznete informaci, že by měla být vybavena digitálním DVI výstupem, není tomu tak.
V PCI slotu jsme nalezli homologovaný modem Microcom 56K PCI InPorte, který by měl svému uživateli přinést bezproblémové připojení. Neexitence byť integrované síťové karty nás utvrdila v přesvědčení, že je Mironet 7048 určen především pro domácí uživatele než do kanceláří. Celý systém je napájen z 300W zdroje, který by měl s přehledem zvládat mnohem větší zatížení.Software a příslušenství
Testy Systematiku testů jsme podrobněji popsali v u první recenze. V přiložené tabulce si můžete prohlédnout, jak si v jednotlivých úlohách Mironet 7048 vedl. Na výkonech především v 3D aplikacích se hojně projevila přítomnost poměrně kvalitní 3D karty a rychlejší paměti. Můžeme se ale přiznat, že jsme očekávali od tohoto systému poněkud větší výkony například v testu PC MARK, nebo u testu pamětí. Jak je tedy patrno, systém se nejlépe cítí při multimediálních aplikacích a při modelování akčních scén - například ve hrách.
Shrnutí Mironet 7048, který stojí téměř 40 000 korun, je určen především pro domácí použití a zábavu. Nepřítomnost síťové karty a vybavení kvalitní reproduktorovou soupravou tento názor jen podporují. Bude s ním spokojen každý, kdo od počítače vyžaduje hrubou sílu. Také záruka není k zahození. Mironet slibuje, že se o počítač postará 2 roky a o komponenty ještě další tři.
Výsledky testů se budou průběžně objevovat na adrese: http://technet.idnes.cz/hardware.aspx