Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoční test PC do 40 000 Kč: Závěr a výsledky

aktualizováno 
V průběhu minulého týdne jste měli možnost sledovat testy několika počítačových sestav dostupných na našem trhu. Nyní vám přinášíme celkový souhrn, kde budete moci lépe porovnat jednotlivé výsledky.
Celý minulý týden jste v počítačovém klání mohli sledovat, jak se daří jednotlivým výrobkům od čtyř různých firem. Mohli jste zjistit, na co kladou ti kteří výrobci důraz a co lze od jednotlivých výrobků očekávat. V následujícím textu naleznete přehledně uspořádané jednotlivé výsledky a také to nejdůležitější, co jsme se o sestavách dozvěděli.

1. disciplína: Představení produktů

V této disciplíně vám představíme souhrn toho nejdůležitějšího, co jsme u jednotlivých systémů objevili.

Abecedně prvním byl počítač od společnosti Hewlett-Packard (HP). Compaq EVO D510SFF byl jediný počítač našeho testu, vložený do case typu desktop. Příjemné je vyvedení některých konektorů na čelní straně. K důležitým součástem byl i tak zajištěn dostatečný přívod vzduchu. Poněkud nás zklamalo vybavení systému, kdy je v ceně pouze CD-ROM mechanika a integrovaná grafická karta. Naopak se nám líbila klávesnice, která byla jednou z nejpříjemnějších.

Výkonný procesor je u těchto sestav téměř povinností, v tomto případě se jednalo o Pentium s taktem 2000 MHz. Osazená paměť DDR SDRAM Micron má kapacitu 256 MB a takt 266 MHz. Pevný disk Seagate Barracuda IV je veliký 40 GB. Mezi další výbavu patří integrovaná síťová karta.

Uživatel dostane s počítačem dva operační systémy (Win XP Prof. Ed. a Win 2000) a možnost vybrat si ten, který bude používat. Samozřejmostí u počítačů tohoto výrobce je „recovery“ CD.

Co tedy za svých cca 39 000 včetně DPH dostanete? Systém odladěný pro kancelářské využití s malými nároky na prostor, který má tříletou záruční dobu (možno opravit na cestách i v zahraničí), jehož výrobce vám zaručuje dlouholetou dostupnost náhradních dílů.

 

Systém společnosti LEVI nám byl dodán v poněkud upravené konfiguraci než je ta, kterou jsme objevili na jejich stránkách. Lynx Indigo 4 byl vybaven poměrně kvalitními a výkonnými komponenty. Určité problémy s cirkulací může mít použitá skříň od společnosti Eurocase v okamžiku, kdy bude postavena na hustý koberec. Levi se to snaží řešit přídavným větrákem, který pomáhá v přísunu vzduchu přímo k procesoru.

Počítač je vybaven dvěma optickými mechanikami (DVD a CD-RW), PCI modemem a síťovou kartou. Zcela propadla klávesnice Genius, která má některá tlačítka umístěna velice nešikovně. V ceně je obsažena dvojice reproduktorů s udávaným výkonem 200 W.

V základní desce MSI jsme tak jako u předchozího počítače nalezli procesor Intel Pentium 4 s rychlostí 2 GHz. Stejná je i kapacita a druh paměti – tedy 256 MB a 266 MHz. Grafická karta Inno 3D s čipem GeForce 4 MX 440 je vybavena 64 MB paměti. Pevný disk s kapacitou 40 GB vyrobila firma Seagate, nese označení Barracuda IV.

Ve velké nabídce softwarových produktů nám chybělo především CD s operačním systémem a také záloha systému na „recovery CD“. Operačním systémem je v tomto případě Windows XP Home Edition.

Za cenu kolem 35 000 včetně daně z přidané hodnoty uživatel dostane multimediální počítač s dvouletou zárukou. Poměrně vyvážený systém by měl splňovat všechny požadavky na domácí PC, které je poměrně často využíváno i k pracovním účelům.

 

Společnost Mironet dodala nejvybavenější počítač, jehož cena se ale také pohybovala na samé hranici našeho limitu. Stejná počítačová skříň Mironetu 7048 jako v případě počítače Lynx, měla totožné problémy. Navíc se u Mironetů rozhodli umístit přídavný větrák do přední části skříně, kde může mít v určitých případech nedostatek vzduchu. I tentokrát nám byl dodán systém s nadstandardní výbavou, kterou od výrobce zdarma nedostanete. Bylo jím odhlučnění, které jsme ale tím pádem nemohli hodnotit.

Vybavení pouze DVD-ROM mechanikou je v dnešní době minimum, co lze od takového systému očekávat. Modem je běžnou součástí domácích PC a tak je přítomen i u tohoto modelu. Klávesnice od společnosti Logitech byla druhá nejlepší ze všech, které byly u sestav do 40 000 k dispozici. Optická myš - také od Logitechu - byla jediná svého druhu. Jako lahůdku svým zákazníkům nabízí Mironet v ceně sestavy 5.1 reproduktory od firmy Creative.

Základní deska od společnosti Shuttle byla osazena procesorem AMD Athlon XP 2200+. Paměť typu DDR SDRAM od společnosti OCZ byla taktována na vysokých 400 MHz a jejich kapacita dosáhla 512 MB. Pevný disk od stejné společnosti a ze stejné řady jako u předchozích dvou modelů má kapacitu 80 GB. Grafická karta byla nejvýkonnější ze všech, které se v tomto testu objevily. Prolink GF4 Ti2000 je vybaven 64 MB paměti a tak jako deska podporuje AGP 8x, neobsahuje však anoncovaný digitální videovýstup DVI.

Softwarové vybavení sice nedosahuje takového množství jako u Lynxu, ale i tak je ho dostatek. Operační systém Windows XP Home Ed. je dodáván i na CD, ale rovněž zde chybí „recovery“ CD.

Téměř 40 000 korun vydá uživatel za tento model. Výkonný systém s kvalitními reproduktory je dobře odladěn. Za zvážení stojí, zda by se počítač nemohl honosit CD-RW mechanikou či síťovou kartou.

 

Systém od firmy Fujitsu Siemens Computers (FSC) s označením Scaleo 600i je velice dobrý pro kancelářské řešení, ale má co nabídnout i domácím uživatelům, kteří používají počítač doma i k práci. Originální skříň s čelními výstupy USB, FireWire a zvukem nabízí dostatek možností pro cirkulaci vzduchu. Ve Scaleu naleznete jak DVD, tak CD-RW mechaniku. Díky přítomnosti modemu a sítě se budete moci připojit na internet přímo, nebo přes síť. Klávesnice se značkou FSC byla průměrná, tak jako kuličková myš. Dva reproduktory pro stereozvuk jsou v ceně.

Základní deska byla od firmy GigaByte Tech. Procesor Intel Pentium 4 v tomto počítači dosahuje rychlosti 2400 MHz. Paměti DDR SDRAM 266 MHz s kapacitami 128 a 256 MB, mají každá jiného (i když značkového) výrobce. Takto rozložená velikost pamětí je dobrá z toho hlediska, že plných 128 MB může využít operační systém a zbytek je volný pro aplikace. Disk Maxtor s kapacitou 80 GB se otáčí rychlostí 5400 ot/min. To má příznivý vliv na tichost provozu celého systému. Tato vlastnost byla také nejlepší ze všech testovaných počítačů. Grafická karta je od firmy Prolink. Nabízený čip GeForce4 MX 420 je doplněn 64 MB paměti.

Základní softwarové vybavení jako jsou dva operační systémy na výběr (Win 2000 a Win XP Home Ed.) dopňuje vaplovací program Nero, sw. přehrávač WinDVD 4.0, antivirový program, MS Works 6.0 nebo některé produkty od ADOBE. Nechybí ani „recovery“ CD.

Cena počítače nedosahuje ani 35 000 korun. Velice schopná, stabilní a tichá sestava potěší jak při kancelářském využití, tak při většině domácích úkolů. Cenová rezerva by dovolila do počítače umístit ještě výkonnější grafickou kartu. Líbilo se nám také množství různých konektorů, kde vedle USB 2.0 nechyběly například ani FireWire porty.

 

2. disciplína: Testy

Sekce týkající se testů vám v přehledných grafech ukáže výkony systémů v jednotlivých testovacích aplikacích. Pokud se počítač v některém z grafů neobjeví, znamená to, že tento test v neproběhl korektně. U všech testů platí: čím větší počet bodů, tím lépe.

Test grafického výkonu

V tomto testu jsme porovnávali výkony v aplikacích, na jejichž výsledky má jeden z největších vlivů grafická karta.

Testy počítačů v Quake III Arena Testy počítačů v UT2003

Testy počítačů v grafických testerech

Test výkonu v kancelářských aplikacích

Testovací program Sysmark 2001 se používá pro určení výkonu v kancelářských aplikacích. Má na něj největší vliv výkon procesoru a operační paměť.

Výsledky testů sestav v programu Sysmark 2001 

Testy jednotlivých komponent

V tomto případě máte možnost zjistit, jak si stojí jednotlivé součásti počítače. Výsledky závisí především na druhu toho kterého zařízení, a pak také na ovladačích a na spolupráci s některými dalšími komponentami.

Výsledky testů sestav v programu Sisoft Sandra Testy počítačů v PCMARK

 

Výsledky testů sestav v programu HD Tach 

Závěrečné vyhodnocení

Na čtyřech systémech, které různé společnosti nabízí na svých stránkách a jejichž cena se pohybuje do 40 000 korun v DPH, jste si mohli udělat hrubou představu o tom, co můžete v této kategorii očekávat. Pokud si budete kupovat počítač do domácnosti, asi se budete dívat po poměru cena/výkon, pak je jednoznačným vítězem počítač Mironet 7048.

Nemusí to však být jen toto hledisko, ze kterého můžete systémy posuzovat. Možná, stejně jako pro správce počítačové sítě, je pro vás důležitější spolehlivost, ruku v ruce s kvalitním hot-line, dostupností a rychlostí vykonávání záručních a pozáručních oprav. Zde spolu budou soupeřit systémy od HP a FSC, přičemž HP nabízí tříletou záruku a FSC zase výkonnější, tišší, vybavenější a levnější produkt.

A pokud rádi k počítači dostáváte mnoho různého software, určitě vás potěší sestava od společnosti LEVI.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

Najdete na iDNES.cz