Jak se „vaří“ ve vesmíru? Vyzkoušejte recept z vesmírné stanice

  • 19
Italská astronautka Samantha Cristoforettiová v neděli neplánovaně překonala rekord v pobytu ženy ve vesmíru. Na palubě vesmírné stanice ISS totiž strávila 195 dnů. Vracet se bude tento čtvrtek. Mezi řadou videí, která z ISS připravila a zveřejnila, se objevilo jedno s přípravou jídla na stanici.

Dosavadního rekord 194 dnů dosáhla americká astronautka Sunita Williamsová v roce 2007. Rekord Cristoforettiové přitom nebyl plánovaný, na Zemi se měla vrátit už koncem května. Po dubnovém nevydařeném letu ruské zásobovací lodě Progress, zaviněném závadou nosné rakety, však byla cesta domů tří členů orbitálního komplexu odložena na červen.

Řídící středisko u Moskvy před několika dny rozhodlo, že novým termínem návratu Cristoforettiové, Američana Terryho Virtse a ruského kosmonauta Antona Škaplerova z ISS je 11. červen. Přistát by měli v kazašské stepi v 15:43 SELČ. Konečný nový „ženský“ rekord pobytu ve vesmíru italské astronautky by pak měl činit 199 dnů.

Jak se vaří na ISS a jak používá toaleta

Cristoforettiová na ISS rozhodně nezahálí. Vedle běžné práce si našla čas i na tvorbu videí, která přibližují každodenní provoz na Mezinárodní vesmírné stanici.

Nedávno ukázala, jak funguje vesmírná toaleta. V nejnovějším videu pak přibližuje, jak se obyvatelé vesmírného komplexu stravují. Asi nepřekvapí, že ve stavu beztíže není většina potravin a ingrediencí v podobě, v jaké je známe na Zemi. Je totiž třeba zamezit vytváření drobků a malých kapiček tekutin, ale třeba i zabránit nadýmání kosmonautů. Samozřejmostí je úprava, která jídlo sterilizuje.

Právě drobky jsou důvodem, proč se ve vesmírném programu již od roku 1980 místo amerického chleba používají tortilly. Chléb, třeba i sendvičový, prostě při skousnutí nedrží tak dobře konzistenci a navíc má krátkou trvanlivost. Oproti tomu tortilly mohou být skladovány až rok a půl. V NASA také brali v potaz, jak snadné je ve stavu beztíže jídlo připravit. Zjistili, že když si ve vesmíru budete chtít připravit sendvič se dvěma plátky chleba, bylo by ideální mít alespoň tři ruce. To u tortilly, která se prostě jen přehne, je manipulace jednodušší.

Příprava potravin do vesmíru

  • mražené a sušené - využívá se proces, který konzervuje potraviny rychlým zmrazením a sušením ve vakuu
  • částečně vlhké - potravina má  většinu vlhkosti odstraněnu před balením,  umožňuje později přidat vodu, aby se vrátila do původního stavu
  • ozářené - konzervováno prostřednictvím radiace
  • polotekuté - potraviny, která mohou vypadat jako kapalina, ale jsou odolné proti pohybu
  • termostabilizované - tepelně sterilizované potraviny

Zdroj: NASA

A pokud se ptáte, jaký druh jídla je dobrý do vesmíru, pak vězte, že je důležitá chuť, ale  potraviny jsou také vybírány podle své nutriční hodnoty. Vesmírné potraviny také musí jít snadno zabalit a skladovat.

Jak se uvádí na stránkách NASA, vesmírné jídlo lze rozdělit  do několika kategorií. Klasicky sušené potraviny mohou být rehydratovány nebo jsou usušené a zamrazené. Příkladem může být třeba astronautská či kosmická zmrzlina, kterou lze koupit i u nás. Druhá  kategorie obsahuje potraviny, v nichž trocha vody zůstává, aby byly měkké, jako je třeba sušené ovoce. Některé potraviny mohou být v jejich přirozené formě, připravené k jídlu přímo z obalu, což je případ  jednohubkových sušenek a ořechů.

Potraviny jsou sterilizovány, jakmile jsou zabaleny, a to buď ozářením, nebo tepelně. 

,