Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Varování! Web skrývá nové nebezpečí

aktualizováno 
Bezpečnostní experti varují před novým nebezpečím, které se skrývá na stránkách populárních stránek. Do nich může být doslova vpašován závadný kód, který nainstaluje na váš počítač nežádoucí programy. Jak se bránit?
Nedávno objevená a doposud neopravená chyba v programu Internet Explorer se může ve spojení s dalšími faktory stát velice nebezpečnou pro každého, kdo surfuje po internetu. Některé populární internetové stránky, jako jsou aukční, vyhledávací či chatovací servery, mohou obsahovat software, který za určitých podmínek dokáže do počítače návštěvníka umístit závadný kód.

První příznaky

Mezi prvními, kdo tento na tento problém upozornil, byla společnost NetSec. Ta provádí bezpečností služby pro velké společnosti a vládní organizace. A právě tato společnost zachytila přibližně ve čtvrtek podezřelý internetový provoz u některých svých zákazníků.

Na základě zjištěných skutečností NetSec objevila, že když uživatelé navštívili určité veřejné stránky, získali vedle požadovaných informací také krátký nebezpečný JavaScriptový kód. Ten byl u těchto webových stránek připojen k některému z grafických či obrazových souborů na něm přítomných.

Prostřednictvím kódu se pak počítač bez vědomí uživatele připojil k jedné ze dvou internetových adres. Z nich pak byl do napadeného počítače stažen a spuštěn program na sledování stisků jednotlivých kláves.

Takový program zaznamenává každý stisk klávesy, který uživatel na svém počítači provede a to samozřejmě včetně přihlašovacích údajů, tedy uživatelského jména a hesla. Navíc se zdá, že by se tímto způsobem útočník či útočníci pokoušeli z úspěšně napadnutých počítačů vytvořit síť, která by mohla sloužit k rozesílání spamů.

V čem spočívá nebezpečí?

I když útoku není zase až ta originální, jeho nebezpečí odpočívá především v tom, že využívá populární stránky, které navštěvuje obrovské množství lidí. Ne všichni přitom dbají dostatečně na zabezpečení svého systému, což útočníkům jen nahrává.

Zatím není jasné, kolik webových stránek bylo takto hacknuto a v jakých počtech se pohybuje množství napadených systémů, které nyní obsahují závadné kódy.

Obrana

Pokud nechcete využít jiný internetový browser, určitou ochranu by vám v prohlížeči Internet Explorer mělo poskytnout vypnutí podpory JavaScriptu, kdykoliv to bude jen trochu možné. Aktualizovaný antivirový program a kontrola komunikace prostřednictví firewallu také pomůže. Dá se také očekávat, že společnost Microsoft co nejdříve vypustí na trh opravný patch. Vyplatí se tedy sledovat stránky www.windowsupdate.com.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Zkontrolujete si éčka v potravinách nebo tablet užijte k třídění souborů

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety s Androidem tentokrát najdete například internetový prohlížeč, aplikaci na...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Najdete na iDNES.cz